Je koloidné striebro zdravé a bezpečné?

Koloidné striebro – populárny doplnok výživy, ale s málo vedeckými dôkazmi. Vraj prospieva telu, no je nebezpečný. Oplatí sa ho užívať?

Čo je koloidné striebro?

Koloidné striebro je tekutý výživový doplnok, ktorý obsahuje veľmi malé častice (nanočastice) čistého striebra. Tieto malé čiastočky striebra sa nachádzajú v demineralizovanej vode alebo v inej kvapaline. Striebro pôsobí antibakteriálne, preto sa jeho nanočastice pridávajú do obväzov na povrchové rany. Niektorí lekári tvrdia, že dokáže rýchlejšie liečiť rany, zabíjať škodlivé mikróby či posilniť imunitný systém, dokonca liečiť rakovinu alebo HIV.

Je koloidné striebro bezpečné?

Koloidné striebro sa stalo obľúbeným výživovým doplnkom najmä v holistickej medicíne. Napriek jeho popularite už v roku 1999 a 2009 Americký úrad pre potraviny a liečivá (FDA) vydal tlačové správu, v ktorej sa uvádza, že neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali viditeľný zdravotný prínos pre človeka. Skôr naopak, existuje viacero dôkazov o rizikách spojených s užívaním koloidného striebra. Americký Národný inštitút zdravia (NIH) upozorňuje, že ľudia užívajúci koloidné striebro môžu skutočne riskovať svoje dlhodobé zdravie pre doplnok, ktorý nezlepšuje ani imunitu, ani hojenie povrchových rán. Výskum o účinkoch koloidného striebra na zdravie prebiehajú dodnes a je možné, že lekárska komora raz zmení svoj názor.

koloidné striebro
Zdroj foto: pixabay.com

Riziká užívania koloidného striebra

Mnoho ľudí, ktorí používajú koloidné striebro na očistu čriev, posilnenie imunitného systému alebo v boji proti zápalu tvrdia, že im viditeľne pomáha. Zdravotnícke orgány, napríklad Národné centrum pre doplnkové a integračné zdravie v USA (NCCIH), uvádzajú, že koloidné striebro užívané vnútorne však môže spôsobiť vážne zdravotné vedľajšie účinky ako:

 • argýriu – spôsobuje zafarbenie pokožky do sivomodra, ktoré je trvalé,
 • zníženú schopnosť absorbovať určité lieky – patria k nim napríklad antibiotiká, ktoré môžu liečiť bakteriálne infekcie, a umelé hormóny na liečbu porúch štítnej žľazy,
 • smrteľnú toxicitu, anémiu a zmeny na vnútorných orgánoch – príspevok o účinkoch toxických kovov na zvieratá uvádza, že zvieratá, ktorým opakovane podávali koloidné striebro, začali byť anemické pre nedostatok železa, mali zväčšené srdce, zakrpatený rast a vedci spozorovali aj škodlivé zmeny na pečeni.

Vnútorné užívanie koloidného striebra by si mal preto dobre zvážiť a pred jeho užitím by si sa mal poradiť so svojím lekárom. Hrozí aj riziko predávkovania sa, keďže každý výrobca produktu môže, no nemusí dodržať zloženie a percentá striebra, ktoré uvádza aj na obale. Doplnky výživy s obsahom striebra určené na vnútorné používanie neprešli klinickým testovaním ani na Slovensku. Voľne dostupné sú len doplnky na vonkajšie použitie.

História používania striebra ako lieku

Striebro ako liek proti chorobám využívali ľudia už dávno. V ľudovom liečiteľstve sa mu pripisovali určité zdravotné účinky. Napríklad, že ľudia, ktorí jedli zo strieborných podnosov a so strieborným príborom, boli menej náchylní na ochorenia. Pred príchodom antibiotík sa v medicíne striebro používalo ako prírodné antibiotikum.

Benefity koloidného striebra pre športovcov

Aj napriek tomu, že existuje veľmi málo dôkazov o tom, že koloidné striebro prospieva telu, je vhodné sa aspoň zamyslieť nad tým, ako ho môže využiť aktívny športovec. Klasická medicína uznáva iba antibakteriálne výhody striebra používaného na vonkajšie použitie. Niektoré štúdie poukazujú na účinnosť obväzov, ktoré sú napustené roztokom koloidného striebra v súvislosti s liečbou zápalov, porvchových rán a popálenín. Štúdie ukázali, že striebro je účinné pri liečbe a prevencii infekcií rán.

koloidné striebro
Zdroj foto: pixabay.com

Aké údajné zdravotné výhody má striebro?

Mnohé internetové stránky a spravodajské spoločnosti tvrdia, že koloidné striebro má celý rad zdravotných výhod, vrátane schopnosti zabrániť určitým chorobám. Keďže tu však chýba dostatok výskumov, nie je známe, či majú tieto účinky:

 • detoxikácia organizmu,
 • zlepšenie imunitného zdravia,
 • liečbu plesňových infekcií,
 • zlepšenie stavu pokožky náchylnej na alergie,
 • prevencia pred chrípkou,
 • prevencia tvorby herpesu,
 • prevencia určitých typov rakoviny.

Koloidné striebro sa vo všeobecnosti považuje za bezpečné na vonkajšie použitie, ak sa používa v rozumnej miere. Okrem zdravotných výhod má koloidné striebro množstvo benefitov v kozmetike a domácnosti.

Zdravotné výhody potvrdené štúdiami

Niektoré štúdie naznačujú, že koloidné striebro je účinné pri:

 • ničení choroboplodných baktérií, najmä takých, ktoré sú voči antibiotikám imúnne,
 • liečbe chrípky – niektorí vedci tvrdia, že koloidné striebro pomáha predchádzať všetkým druhom chrípky, vrátane prasacej chrípky, ale aj bežnému prechladnutiu. Niekoľko výskumov sa vykonalo na deťoch mladších ako 12 rokov, ktoré trpeli častým prechladnutím. 100 detí rozdelili do dvoch skupín. Prvá skupina bola ošetrená roztokom koloidného striebra a beta glukánu a druhá skupina fyziologickým roztokom. Aj keď obe skupiny v liečbe napredovali, 90 percent detí v skupine liečenej koloidným striebrom sa zotavilo úplne.
 • ničení niektorých typov húb a plesní, vrátane kvasinkových infekcií – využíva sa na liečbu lupienky, ekzémov, ale aj športovej nohy,
 • liečbe pľúcnych ochorení – naše moderné lieky sa obmedzili na účinnosť, pokiaľ ide o boj proti bronchitíde alebo pneumónii. Na začiatku liečby sú podávané antibiotiká, no ak je pneumónia vírusového pôvodu, antibiotiká tu nezaberú. Zaujímavé je, že koloidné striebro môže zabrať bez ohľadu na to, či ide o baktériu alebo vírus. Ako pomáha? Inhaluje sa – jedna čajová lyžička trikrát denne počas 10 až 15 minút.
 • znížení zápalu kožných ochorení,
 • ničení niektorých typov rakovinotvorných buniek,
 • infekcii dutín – koloidné striebro sa používa na výplachy nosa alebo ako nosový sprej. Aplikuje sa dvakrát denne počas 10 dní. Výplachy sú bezpečné a účinné napríklad pre pacientov s chronickou sinusitídou,
 • liečbe hnačiek vyvolaných napríklad baktériou E coli,
 • ako prevencia, ale aj liečba niektorých vírusov HIV, AIDS hepatitída C 
koloidné striebro
Zdroj foto: pixabay.com

Ako sa vyrába koloidné striebro?

Nanočastice striebra sa vyrábajú dvoma rôznymi spôsobmi:

 • fyzicky– mletím striebra na veľmi malé častice pred suspendovaním vo vode ako koloidy,
 • chemicky – strieborná soľ sa redukuje na veľmi malé častice pomocou chemického redukčného činidla.

Strieborná soľ je vo všeobecnosti oveľa viac toxická ako koloidné striebro vyrobené mletím striebra, pretože sa vyrába z chemických zlúčenín chloridu, oxidu alebo dusičnanu strieborného. Väčšina doplnkov výživy koloidného striebra je vyrobená zo strieborných solí, preto je dôležité byť pri ich kúpe v pozore a poriadne čítať zloženie výrobku.

Ak ťa trápi bolesť kĺbov, prečítaj si aké cviky sú pre teba vhodné.

Hľadáš správnu cvičebnú pomôcku? Vyberaj z nášho katalógu.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

4 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať