Jozefa Libu zvolili do exekutívy EOV, nadviaže na pôsobenie Chmelára

Slovenský olympijský výbor (SOV) dosiahol ďalší významný diplomatický úspech. Na 46. valnom zhromaždení Európskych olympijských výborov (EOV) v Záhrebe zvolili generálneho sekretára SOV Jozefa Libu na štyri roky do exekutívy EOV.

0
Ilustračné foto
- Reklama -

Z 22 kandidátov zvolili delegáti z 50 národných olympijských výborov Európy tucet nových členov exekutívy EOV, Jozef Liba získal šiesty najväčší počet hlasov. SOV o tom informoval na svojom oficiálnom webe www.olympic.sk.

V riadiacom orgáne európskeho olympijského hnutia Jozef Liba nadviaže na prechádzajúce pôsobenie v súčasnosti už čestného prezidenta SOV Františka Chmelára, ktorého štvorročný mandát vypršal práve v Záhrebe. Historicky prvým slovenským zástupcom v exekutíve EOV bol v rokoch 2001 – 2005 bývalý generálny tajomník SOV Martin Benko.

Jozef Liba sa tohto roku ešte výraznejšie než predtým dostal do medzinárodných olympijských štruktúr. V ich rámci v predošlých rokoch pôsobil v komisii EOV pre Európske olympijské festivaly mládeže (EYOF), resp. v koordinačnej komisie pre Európske hry 2015 v Baku. Prezident MOV Thomas Bach ho v prvej polovici roka vymenoval za člena komisie MOV pre ženy a šport (jej názov sa nedávno zmenil na komisiu pre rovnosť príležitostí) a teraz sa stal členom exekutívy EOV. K novej významnej funkcii mu v Záhrebe ako prvý mohol zablahoželať prezident SOV Anton Siekel.

Za prezidenta EOV zvolili delegáti 76-ročného Slovinca a doterajšieho zastupujúceho prezidenta EOV Janeza Kocijančiča, ktorý nemal súpera. Ako viceprezident vlani prevzal vedenie organizácie po rezignácii Íra Patricka Hickeyho, ktorý sa vzdal funkcií v olympijskom hnutí po vlaňajšom uväznení v Brazílii počas OH v Riu de Janeiro, kde ho polícia obvinila z kšeftovania s olympijskými vstupenkami. Takisto bez protikandidáta obhájil post generálneho sekretára EOV Talian Raffaele Pagnozzi, pokladníkom sa stal Cyperčan Kikis Lazarides.

- Reklama -