Športom proti sedavému zamestnaniu
K športu ho priviedla jeho mama. Často ho spolu so súrodencami ako deti brávala do hôr. Ako mestský chlapec sa naučil základom prežitia v prírode. „Zvykol som si na skvelý pocit a endorfíny, ktoré som zažíval po výkone alebo pobyte v prírode,“ vyznáva sa Karol. Na strednej škole začal jazdiť na bicykli, no venoval sa aj iným športom, hlavne behu, futbalu a turistike. Na svoju prvú cykloturistickú expedíciu vyštartoval v roku 2004 do Bulharska a hneď na celý mesiac. Keďže pracuje v IT sfére, potreboval tento sedavý spôsob života vyvážiť. Karol si vybral aktívny šport. „Šport a aktívny život sú jediné riešenie, ako sa môže človek hravo popasovať s pasívnou prácou. Navyše pravidelným tréningom a vytrvalosťou sa dajú dosiahnuť úspechy v reálnom živote v mnohých sférach,“ hovorí Karol.
Zmena životného štýlu prináša benefity
Ani vážna nehoda Karola neodradila od cykloturistiky. „V roku 2009 som mal vážnu nehodu na lyžiach, kde som utrpel dvojitú fraktúru stehennej kosti. Niekoľko mesiacov som sa nevedel samostatne pohnúť. Verdikt lekárov bol neúprosný: Na šport môžete zabudnúť. No ja som sa nevzdal a práve odhodlanosť a športové návyky z môjho života mi pomohli dostať sa späť.“ K bicyklu sa vrátil v roku 2010. Vtedy jeho kroky smerovali už do východného Turecka. Každý jeho cestovateľský zážitok je viazaný na dlhšie obdobie. Ako sám hovorí, nejde mu len o cestovanie, ale aj o zmenu životného štýlu, ktorý so sebou prináša určité benefity. „Cestovanie nie je navštívenie známych miest, ako si to veľa ľudí predstavuje. Sú to ľudia, zážitky a chvíle strávené v rôznych kultúrach a odlišných miestach.“ To všetko Karola obohacuje a dáva jeho životu iný rozmer.
Ku kvalitnému životu je potrebný balans
Pripraviť sa na takú dlhú cestu nie je jednoduché. Predtým sa potrebuje človek poriadne pripraviť, psychicky, fyzicky, ale aj po finančnej stránke. Preto sa dal na podnikanie. „Okrem práce a šetrenia som si založil firmu a začal realizovať dlhodobé projekty. Vo svojom živote som prešiel rôznymi pozíciami. Od vzdelávania v IT, programovania, dizajnu, reklamy, online marketingu až po prácu ako konzultant. Zistil som, že model fungovania sveta mi neponúka uplatnenie, po akom túžim. Ku kvalitnému životu je potrebný balans. Kreativita a čas tvoriť a rozmýšľať ide do ústrania práve pre rutinu, ktorú mnohí z nás zažívajú.“ Fyzicky sa pred cestou pripravoval dosť intenzívne. „Počas troch rokov som strávil 4 000 hodín tréningom, regeneráciou a aktivitami s tým súvisiacimi. Pred cestou som najazdil 60 000 km, čo mi veľmi pomohlo.“ Momentálne je na spomínanej Ceste okolo sveta/World Bike Travel. „Ide o najväčšiu výzvu môjho života s cieľom prežiť, zažiť, naučiť sa, spoznať, vidieť a poriadne hrabnúť na dno svojich fyzických a mentálnych síl.“ Ako sám hovorí, chce spoznať svet, ľudí, nové kultúry, no hlavne seba samého.
Pri aktívnom športe je dôležité si aj oddýchnuť
Karola cykloturistika veľmi pohltila. „Spoznával som krajiny, bol som v kontakte s ľuďmi, cítil som, že toto je spôsob cestovania, ktorý ma napĺňa najviac. Odvtedy som každý rok podnikol niekoľko ciest na bicykli na Slovensku a v zahraničí.“ Čo ho ženie dopredu? Je to predovšetkým „chuť poznávať svet a radosť z jazdy na bicykli“. Ale aj aktívneho športu je niekedy veľa a človek si potrebuje oddýchnuť. V ťažkých momentoch únavy bicykel vymení za iný prostriedok a oddychuje. Oddychuje aj zachytávaním svojich zážitkov a skúseností prostredníctvom fotografií a denníka na webe. V roku 2014 vydal aj prvú fotoknihu, World Bike Travel Chronicles I., ktorá hovorí Karolov príbeh z prvého roka cesty na 532 stranách.
Ľudia, ktorých stretnete len raz…
Karol Voltemár navštívil už veľmi veľa rôznorodých miest na svete. Už teraz vie, kam sa určite vráti ešte raz. „Do Turecka sa opäť vrátim, Čína bola veľmi zaujímavá a Mexiko teraz je paráda. Vrátim sa tiež na Nový Zéland, do Austrálie, Thajska.“ Pri cykloturistike sú určite zaujímavé nielen navštívené miesta, ale aj ľudia, s ktorými sa stretávame. „Dôležití sú hlavne ľudia, ktorých človek stretne, a tí tvoria príbeh, teda nie je to len o samotnej krajine.“ Niektoré krajiny so sebou prinášajú aj nevšedné zážitky. Ako sám hovorí, nikdy nezabudne na Čínu a na nezištnosť niektorých ľudí: „Objednávanie jedla v Číne bol top zážitok, lebo sme nevedeli jazyk a všetko je napísané v znakoch. Keď som ešte nepoznal jedlo, tak to bolo veľmi náročné. Určite nezabudnem ani na dobrých ľudí, ktorých som cestou stretol. Napríklad uprostred ničoho v Austrálii, ak vám dá niekto vodu, tak to je veľká pomoc a na to sa nezabúda.“[/fusion_text][one_full last=“yes“ spacing=“yes“ center_content=“no“ hide_on_mobile=“no“ background_color=“#eded8b“ background_image=““ background_repeat=“no-repeat“ background_position=“left top“ hover_type=“none“ link=““ border_position=“all“ border_size=“0px“ border_color=““ border_style=“solid“ padding=“20px“ margin_top=“20px“ margin_bottom=“20px“ animation_type=“0″ animation_direction=“down“ animation_speed=“0.1″ animation_offset=““ class=““ id=““][fusion_text]
“Každá myšlienka, príbeh, začína v našej mysli a ak sme dostatočne odhodlaní k činom, zhmotní sa do reality.”
Karol Voltemár