Lyžovanie s deťmi môže byť veľkou zábavou a krásnym zážitkom pre celú rodinu. Ak sa chystáte s deťmi na svah, je dôležité odpovedať na niekoľko dôležitých otázok, ktoré môžu rodinný pobyt na lyžiach ovplyvniť. Napríklad aj to, či je vaše dieťa pripravené postaviť sa na lyže.
Dokáže sa samostatne pohybovať na lyžiach?
Hovorí sa, že 18-mesačné dieťa je dostatočne staré na to, aby sa dokázalo pohybovať s lyžami na rovnom teréne. Pokiaľ má vaše dieťa dostatočne stabilnú chôdzu, malo by zvládnuť hranie sa na snehu. Je to prvý krok, ktorým začína väčšina lyžiarskych škôl, aby deťom predstavila zimný šport – lyžovanie. Všeobecne sa však hovorí o troch rokoch veku dieťaťa, ktoré je psychicky a fyzicky pripravené naučiť sa lyžovať.
Pozáte Benefity a história ľadového korčuľovania? prečítajte si tu.
Zapísať dieťa do lyžiarskej školy?
Väčšina lyžiarskych škôl prijíma deti do výučbového programu od 3-4 rokov. Mladšie deti zvyčajne ešte nemajú vyvinutú dostatočnú pozornosť, motorické zručnosti a fyzickú silu, aby zvládli aspoň jeden deň na lyžiach. Deti sa formou hier naučia, ako si zapnúť lyžiarky a lyže a ako sa začať pohybovať na lyžiach. To všetko hravou a nenútenou formou. Nie je to však len o veku. Ku každému dieťaťu by sa malo pristupovať individuálne a rozhodovať sa predovšetkým na základe jeho osobnosti a úrovne zrelosti.
To by mal rodič alebo inštruktor vedieť správne odhadnúť. Ak rozmýšľate nad tým, že ho naučíte lyžovať aj vy ako rodičia, zamyslite sa sebakriticky, či to naozaj dokážete. Všetko závisí od vašej zdatnosti a úrovne lyžiara, za akého sa pokladáte a či sa na to vôbec cítite. Nie každý máme nekonečnú trpezlivosť vysvetľovať a správnu techniku. Je preto možné, že aj vaše dieťa bude lyžovať s chybami, ktorým sa v lyžiarskej škole vyhýbajú.
Ako spoznať, že je dieťa pripravené na lyže?
Ak chcete zistiť, či je vaše dieťa pripravené pre akýkoľvek druh lyžovania, je dôležité zistiť:
- Aký je jeho vzťah k snehu a k vonkajším nízkym teplotám? Ak vaše dieťa miluje sneh a dokáže zvládnuť byť dlhší čas vonku v zime, môže byť pripravené na to, aby vydržalo aj v lyžiarskom stredisku. Ak je však vaše dieťa po krátkej dobe nespokojné a pýta sa do tepla, je dobré s výučbou lyžovania počkať, kým nebude staršie. Potom to vyskúšajte znova.
- Je schopné počúvať cudziu osobu? Väčšina detí miluje sneh a pobyt vonku, či už na prechádzke, alebo pri akejkoľvek hre, ale to nestačí na to, aby si vybudovalo vzťah aj k lyžovaniu. Ďalšou dôležitou indíciou, ako zistiť, či je dieťa na výučbu pripravené je to, či a ako dokáže počúvať a plniť pokyny dospelého. Ak vás vaše dieťa počúva, to ešte neznamená, že bude schopné naplno sa sústrediť na pokyny inštruktora v lyžiarskej škole.
- Má predispozície k tomu, že sa mu lyžovanie bude páčiť? Každé dieťa je iné, preto nie každé má natoľko vybudovaný vzťah k samotnému športu, ako rodič. Nestačí len chvíľkové chcenie dieťaťa alebo rodiča. Dieťa musí byť fyzicky zdatné a technicky zručné k tomu, aby sa naučilo lyžovať preto, že to chce samé. Nemali by sme preto dieťa nútiť do niečoho, k čomu nemá vzťah. Ak ho to po jednotlivých hodinách prestane baviť, je možné, že má síce športové predispozície, ale lyžovanie to asi nebude. To však neznamená, že sa k lyžovaniu už nikdy nevráti.
- Bude schopné vydržať v spoločnosti inštruktorov bez rodičov? Odlúčenie dieťaťa od matky a otca a odovzdanie ho inštruktorom môže pre dieťa znamenať stres a negatívny zážitok. Väčšina lyžiarskych škôl odporúča rodičom, aby nikdy nenútili dieťa navštevovať lyžiarsky program, pretože záchvaty plaču určite neprinášajú nič dobré deťom, rodičom alebo inštruktorom. Niektoré lyžiarske školy neumožnia dieťaťu zúčastniť sa programu, ak je nesamostatné a príliš naviazané na prítomnosť rodičov.
- Koľko chcete minúť na výstroj svojho dieťaťa? Niekedy si to ani nestihneme uvedomiť, ako deti rýchlo rastú. Čím je dieťa mladšie na svahu, tým častejšie mu musíme kupovať aj lyžiarske oblečenie a výstroj. Predtým, než sa vôbec začnete zamýšľať nad tým, kedy začať s lyžovaním, urobte si prieskum kvôli predstave, keľko budete musieť minúť finančných prostriedkov.
História lyžovania
Ak ešte nie ste rozhodnutí, či je vaše dieťa dostatočne pripravené postaviť sa na lyže, radšej sa ho na to opýtajte. Ak je rozumovo vyspelé, dokáže odpovedať na jednoduchú otázku. Jeho záujem sa dá spoznať už podľa pár skúšobných jázd alebo hier na svahu.
Kam ísť lyžovať s deťmi?
Lyžiarskych stredísk v okolí je hneď niekoľko. Aj rodiny s deťmi si prídu na svoje.
Čo sa týka Slovenska, odporúčame vám tieto:
-
Skiland Stará Myjava
Nachádza sa 35 kilometrov od kúpeľného mesta Piešťany a ponúka domácu lyžovačku na lazoch. Lyžovať sa tu môžu rodiny s najmenšíme deťmi. Výhodou je, že umiestnenie svahov umožňuje rodičom mať nad vašimi deťmi neustály dohľad. Rodiny poteší bezplatné a priestranné parkovisko priamo nad svahom.
- Skipark Kubínska hoľa (Oravská Magura)
Kubínska hoľa patrí medzi najväčšie stredisko na Orave. Dlhé, široké a nie veľmi strmé zjazdovky sa hodia na výučbu. Stoja tu dve lanovky a osem vlekov. Okrem servisu je k dispozícii aj lyžiarska škôlka pre najmenších.
-
Bachledova dolina (Bachledka Ski & Sun)
Bachledku nájdete pri Ždiari pod vrcholmi Belianskych Tatier. Výhodou je, že rezort od roku 2015 spolupracuje aj s poľským strediskom Tatry Ski a tak môžete využiť ktorúkoľvek zo 67 zjazdoviek a 51 lanoviek a vlekov. V objekte sa nachádza aj lyžiarska škôlka.
-
Snowparadise Veľká Rača (Kysucké Beskydy)
Stredisko je známe pre veľmi dobrú geografickú polohu. Nachádza sa v blízkosti českých hraníc a Poľska. Prístup do strediska je bezproblémový. Navyše tu nájdete prepojenie s lyžiarskymi lokalitami Dedovka, Marguška, Laliky so zjazdovkami všetkých náročností, vhodnými na rodinnú lyžovačku.
-
Krahule(Ski Krahule)
Stredisko sa nachádza pri Kremnici. Pre najmenšie deti tam majú pripravený lanový vlek a malú zjazdovku s rozprávkovými postavičkami zadarmo. Ďalšie vleky a jedna lanovka obsluhujú strmšie svahy.
-
Lopušná Dolina (Vysoké Tatry)
Strediská tu nájdete tri, všetky však majú jednotný skipass. Lyžiarske stredisko Lopušná Dolina – Lučivná sa nachádza v oblasti Vysokých Tatier pri meste Svit, od ktorého je vzdialené tri kilometre (11 km od Popradu). Vynikajúce lyžiarske podmienky zabezpečuje 12 vlekov s technickým zasnežovaním, pravidelnou úpravou a večerným osvetlením (najmä červené, avšak dlhé a široké zjazdovky) V stredisku sú k dispozícii lyžiarska škôlka, požičovne športových potrieb, ale aj snežných skútrov.
-
Donovaly (PARK SNOW Donovaly)
Jedno z najznámejších stredísk na Slovensku sa nachádza medzi Banskou Bystricou a Ružomberkom. Výhodou je, že na Donovaloch je najväčší funpark na Slovensku pre najmenšie deti – postavičky, posuvné pásy či detský vlek.
O niečo lepšie podmienky pre rodiny s deťmi ponúkajú rakúske lyžiarske strediská:
-
SkiWelt Wilder Kaiser Brixental
Ide to jedno z najlepších rakúskych lyžiarskych stredísk vhodných pre rodiny s deťmi. Či už sa vyberiete do Söll, Brixenu, Scheffau alebo Ellmau, všade je infraštruktúra jednoducho perfektne prispôsobená potrebám rodín. Skvelé lyžiarske školy a kopa miernych zjazdoviek vás milo prekvapia. Lyžiarska oblasť má vlastné oddelené zóny pre deti, zvané „Kinder-SkiWelt“, v Hochbrixene je najmenším k dispozícii Bobo’s Miniklub (3-4 roky) a Kinderclub (od 3 rokov), vlastný cvičný povrazový vlek aj zóna „Aktiv-Kinderland“ s rôznymi úrovňami obtiažnosti a dvoma dopravníkovými pásmi.
-
Serfaus Fiss Ladis
Serfaus, Fiss a Ladis sú tri obce, ktoré tvoria prepojenú tirolskú lyžiarsku oblasť. V posledných rokoch sa vyprofilovala na rodinné lyžiarske stredisko. Len v Serfaus-Fiss-Ladis je deťom vyhradená plocha s viac 125 tisíc metrami štvorcových. V Serfaus Fiss Ladis si deti ozaj prídu na svoje. Zabavia sa na cvičných lúkach s magickými kobercami, v lese dinosaurov, zoo či vo Fisserskom jaskynnom svete. Nechýbajú ani pretekárske trate, horolezecká stena, kolotoč či dobrodružné parkúrové prekážky.
-
Flachau
Benefitom tohto rezortu (80 kilometrov od Salzburgu) je to, že pravidelne pripravuje pre rodiny početné výhodné balíčky, vďaka ktorým sa dá na lyžiarskej dovolenke veľa ušetriť. K najobľúbenejším akčným zľavám patrí Rodinný bonus (Familienbonus), Karta pre mladé rodiny (Jungfamilienkarte), juniorská víkendová zľava (Junior Weekend Discount) alebo špeciálne Rodinné týždne (Familienwochen). Flachau ponúka 120 kilometroch zjazdoviek a pre rodiny s deťmi tu nájdete aj cvičné lanové vleky, trate s časomierou, sánkarské dráhy a mnoho iného.
Tak čo, vybrali ste si kam vyrazíte počas polročných alebo jarných prázdnin?
[…] Kedy a kde začať lyžovať s deťmi? […]
[…] Kedy a kde začať lyžovať s deťmi? […]
[…] Kedy a kde začať lyžovať s deťmi? […]
[…] Kedy a kde začať lyžovať s deťmi? […]