Keltský futbal

Okrem bežného futbalu Íri „šalejú“ aj za „Caid – keltským futbalom“. Keltský futbal (po írsky Peil, Peil Ghaelach) je spolu s hurlingom jedným z najpopulárnejších športov v Írsku. Hrajú ho muži i ženy. Je to rýchla, fyzicky vyčerpávajúca hra, kríženec medzi futbalom a rugby. Keltský futbal je výlučne amatérska hra, ktorá má svoj domov v Írsku, ale je populárna i vo Veľkej Británii, Kanade či USA.

História

Tento prastarý írsky šport nebol pred niekoľkými storočiami medzi vládnucimi triedami populárnym športom, ale to sa rýchlo zmenilo. V 17. storočí zaznamenal asi najväčší nárast popularity, keď sa začal hrať po celom ostrove. Grófi a lordi organizovali hry, v ktorých súťažili navzájom družstvá pozostávajúce z ich nájomníkov pôdy a iných podrobených. Záznam z roku 1670 hovorí o najbližšom športe ku keltskému futbalu, v ktorom bolo povolené „hádzať a kopať loptu“. Neskôr došlo opäť k zákazu hrať tieto hry a kto rozkaz neuposlúchol, musel zaplatiť pokutu jeden šiling, čo nebola zanedbateľná čiastka na vtedajšie pomery. Neskôr sa podarilo zákazy zrušiť a keltský futbal sa stal najpopulárnejším športom v Írsku. Prvýkrát bol keltský futbal kodifikovaný v roku 1885. Rozvíjal sa sčasti ako írske odmietnutie „anglických hier“ futbalu a ragby.

Pravidlá

Keltský futbal je kolektívna loptová hra, v ktorej súťažia dve družstvá proti sebe na ihrisku s bránkami v tvare písmena H. Oba tímy majú na ihrisku po 15 hráčov a medzi náhradníkmi môže byť opäť po 15 hráčov, pričom len piati z nich môžu zasiahnuť do hry. Prvotným cieľom hry je trafiť loptu pod alebo nad brvno súperovej bránky. Hráči môžu do lopty kopať, ale aj hádzaním si ju navzájom prihrávať. Ak majú loptu, môžu urobiť maximálne 4 kroky bez toho, aby si ju odrazili od zeme alebo vykopli do svojich rúk (čo sa nazýva soloing). Pri zásahu nižšej časti bránky dosiahne družstvo tri body a pri zásahu nad túto bránku, ale stále v rozsahu vyšších bránkových žrdí, jeden bod. Hráči sa snažia dostať loptu do bránky pomocou kopania, odrážania rukou a odrážaním lopty od zeme a rúk smerom k spoluhráčom. Hádzanie nie je povolené.

Zápasy sa hrajú na dva 30 minútové polčasy na klubovej úrovni pre ženy a na dva 35 minútové polčasy na krajskej úrovni pre mužov.

Výkonným orgánom je Gaelic Athletic Association (GAA), ktorú založili v roku 1884. Zaoberá sa najmä pravidlami keltského futbalu a hurlingu.

Hracia plocha

Zápasy sa tradične hrávali na tráve, ale v druhej polovici 20. storočia sa začali používať aj umelé trávniky a v súčasnosti sú dosť rozšírené. Ihrisko má dĺžku od 130 do 145 metrov a je široké od 80 do 90 metrov. V strede pri oboch základných čiarach ihriska sa nachádzajú tzv. scoring spaces. Sú ohraničené dvoma brvnami bránky, ktorá má tvar písmena H. Šírka medzi žrďami je 6,5 metra. Výška žrdí bránky je najmenej 7 metrov. Vo výške 2,5 metra je medzi bočnými žrďami bránky priečna žrď. Pod tým nachádzajúca sa časť sa nazýva bránka. Na priečnej žrdi a brvnách je upevnená sieť. Pred „scoring spaces“ sa nachádzajú dve obdĺžnikové územia. Menšie, ktoré je 14 metrov široké a 4,5 metra dlhé, sa nazýva bránkové územie. Väčšie je 19 metrov široké a 13 metrov dlhé a nazýva sa trestné územie. Okrem týchto území sa na ihrisku nachádzajú aj 20 metrová čiara a 45 metrová čiara.

  • 45 metrová čiara: pred začiatkom zápasu musia byť všetci hráči na vlastnej polovici, okrem dvoch hráčov, ktorí majú loptu.
  • 20 metrová čiara : z tejto čiary sa vykopáva po skórovaní
  • 13 metrová čiara: vyznačuje okraj trestného územia.
  • bránkové územie: malý obdĺžnik má dĺžku 14 metrov a šírku 4,5 metra. V tomto území sa nemôže do brankára vrážať, ale môže sa atakovať.
  • Trestné územie: faul vo vnútri veľkého obdĺžnika znamená pokutový kop zo značky uprostred 13-metrovej čiary.
  • Postranné čiary: ak jeden tím vyrazí loptu do autu, druhý ju vráti do hry kopom alebo hodom z miesta, kde lopta prešla postrannú čiaru.

Gaelic Football

Bránka

Bránka má tvar písmena H ako ragbyová bránka a má sieť ako futbalová bránka. V ragby a hurlingu môžu mať žrde akúkoľvek dĺžku, ale pravidlá keltského futbalu stanovujú vertikálnu dĺžku, ktorá je 7 metrov.

Lopta

Lopta na keltský futbal je o niečo menšia ako lopta na klasický futbal, preto sa ľahšie ovláda. Predpísaná hmotnosť sa pohybuje v rozpätí 450 – 485 g. Lopta v keltskom futbale je zošitá z 18 kožených prúžkov. Rozmer: 21,6 – 22,3 cm.

Skórovanie

Jedným bodom sa odmeňuje akcia, ak tím dostane loptu nad súperovo brvno medzi žrde. Strela do bránky sa označuje ako gól a má hodnotu troch bodov. Skóre sa zaznamenáva v dvoch častiach, najprv skórované góly, potom získané body. Napríklad finále celoírskej súťaže v roku 2008 sa skončilo výsledkom Tyrone 1 – 15 : Kerry 0 – 14.

Lopta v hre

Zápas sa začína rozskokom v strede ihriska, kde rozhodca vyhodí loptu do výšky medzi dvoch stredopoliarov z každého tímu. Po góle hra znovu pokračuje výkopom brankára z okraja jeho územia. Ak obranca vyrazí loptu do autu, útočník má výhodu kopu z najbližšieho bodu od 45-metrovej čiary.

Nohy a ruky

viaceré zručnosti sa podobajú technike, aká sa vyžaduje vo futbale a v ragby, ale v keltskom futbale sú tri činnosti, ktoré ostatné športy nepoznajú: vykopnutie z podrepu, prihrávka rukou a soloing. Lopta sa dá získať napádaním alebo využitím oboch rúk na blokovanie kopu.

Vykopnutie z podrepu
S výnimkou brankára, nikto nemôže hrať na zemi rukami. Pri vykopnutí z podrepu (croach lift) sa hráč zastaví, skloní sa dolu a použije nohu, aby podobral loptu do nastavených dlaní smerom dozadu. Potom môže loptu vykopnúť hore k telu.

Prihrávka rukou
Jedna z najbežnejších prihrávok je trafiť loptu bočnou stranou zatvorenej paste s využitím hánky palca. Priamy úder hánkami alebo končekmi prstov je zakázaný.

Soloing
Soloing je činnosť, ktorá je unikátna v keltskom futbale. Je to spôsob driblingu, keď hráč s loptou urobí za sebou štyri kroky. Možnosti, aby nestratil loptu sú udrieť ju o zem, alebo urobiť soloing, čo znamená pustiť loptu na nohu a vykopnúť si ju do rúk.

ALL IRELAND FINAL

Záverečná hra majstrovstiev sa nazýva „All Ireland Final“. Koná sa vždy tretiu nedeľu v mesiaci september v Croke Park v Dubline. Do roku 1996 sa konala vždy štvrtú nedeľu v tomto mesiaci, ale bolo to zmenené s ohľadom na skrátenie hracieho kalendára. Finále sleduje pravidelne viac ako 80 000 divákov. Ide o veľkú športovú udalosť, na ktorej sa zúčastňuje aj samotný prezident.

Finále hrajú samostatne seniori aj juniori, pričom juniori sú hráči do 18 rokov. Seniorský majster vyhráva Sam Maguire pohár. Pohár je pomenovaný po známom hráčovi keltského futbalu a funkcionárovi v asociácii keltského futbalu. Po jeho smrti v roku 1927 sa víťazný pohár pomenoval po ňom. Najúspešnejším tímom je Kerry County s 35timi majstrovskými víťazstvami a Dublin, ktorý má 22 titulov. Počet víťazných krajov v celoírskej súťaži z celkového počtu 32 je 19. Tri kraje majú iba po jednom titule. Trofej nikdy nevyhralo ešte 13 krajov.

 

TOP 5 gólov v keltskom futbale za rok 2013

Keltský futbal – krásna hra v skratke

Autor: Stanislava Mindová, Vladimír Minda | Zdroj: Kindersley, D.:Kniha športov, Bratislava 2009, 448 s. | Foto: isifa.com

 

 

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať