V našom ďalšom rozhovore sa pozrieme bližšie na žilinský klub, WING GYM. Ako sa zrodil nápad na založenie klubu? Kto všetko si dôjde na svoje klube? Aj toto si môžete prečítať v rozhovore, kde nám zodpovie otázky hlavná postava pri zrode gymu, Erik Čorný.
Ako vznikol nápad pre založenie Wing Gym-u? Bol si pri zrode sám? Či vás bolo viac?
Na začiatok by som chcel pozdraviť všetkých čitateľov sjz.sk. WING GYM vznikol z dôvodu nedôstojných podmienok pre tréning tak krásneho bojového umenia akým je WING TZUN (WING CHUN). Boxéri, kickboxéri, MMA-kári, karatisti majú svoje priestory, prispôsobené ich potrebám. To isté som chcel vytvoriť aj pre nás WT-čkárov.
Cvičili sme v telocvični bez pomôcok potrebných pre kvalitný tréning. Chýbali nám makiwari, vrecia, lapy, tatami, jednoducho všetko čo fighter k tréningu potrebuje, aby sa mohol zdokonaľovať. Stále sme sa premiestňovali, nič sme si v telocvični nemohli nechať. Tak som sa rozhodol s týmto stavom skoncovať a založiť vlastný gym, ktorý by mohol poskytnúť trénerom a žiakom WT všetko potrebné.
Máte aj nejaké heslo, podľa ktorého sa návštevníci vášho klubu riadia? Vo svete je to bežné, tak by nás zaujímalo či to je aj u vás takto.
Svoje vlastné heslo klubu nemáme, ale na tréningoch sa inšpirujeme aj slovami slávneho Bruce Leeho (žiaka veľmajstra Yip Mana): „Vyprázdni svoju myseľ, buď bez formy, beztvarý ako voda. Môžeš dať vodu do hrnčeka, stane sa hrnčekom. Naliatím do kanvice, sa stane kanvicou. Voda môže tiecť, alebo môže narážať. Buď vodou, priateľ môj.“ Vo WT sa riadime základnými princípmi, ktoré najlepšie vystihuje práve voda. Voda prúdi a prispôsobuje sa. Nemá žiadny plán, ale skúma priestor v ktorom sa ocitne. Nemá žiadne očakávania toho, čo nájde.
Kluby bojových športov na Slovensku: Spartakus Fight Gym
Vaše tréningy sú zamerané hlavne na bojové umenie s názvom WING TZUN. Vedel by si čitateľom tento druh bojového umenia predstaviť?
WING TZUN je výnimočné bojové umenie, ktoré učí efektívne a nekompromisne ubrániť seba a svojich blízkych proti jednému i viacerým útočníkom. Je rýchle, praktické a účinné, bez zbytočných pohybov. Ideálne na sebaobranu nielen pre mužov, ale aj pre ženy. Útok je vedený najčastejšie na najzraniteľnejšie miesta súpera. WING TZUN ako jedno z mála bojových umení presadzuje teóriu „najlepšia obrana je útok“. WT sa dá naučiť pomerne rýchlo. Základy sebaobrany získate už po niekoľkých pár týždňoch.
Prekladom z čínskeho jazyka do angličtiny sa používa názov WING CHUN, ale vzhľadom na to, že sa jednotlivé školy, smery chceli od seba odlíšiť, vznikli názvy ako Wing Tsun, Wing Tzun, Ving Tsun, Ving Tchun atď.. Rozdiel je samozrejme aj v kvalite tréningov, prístupom k tradíciám, schopnosťou sa prispôsobovať a reagovať na nové nástrahy reálneho života. My vo WING GYMe používame názov WING TZUN, pretože sa učíme WT v rámci medzinárodnej organizácie EBMAS (Emin Boztepe Martial Arts System).
História Wing Chun je tajuplná. Rôzne legendy opisujú jeho vznik, ale skutočnú pravdu nepozná nikto. Príbeh sa začína v Číne v dobe panovania cisára Kchang-sia (1661-1722). Budhistická mníška Ng Mui prežila útok vojakov panujúcich Mandžuov (ktorí sa báli mníchov ovládajúcich kung fu) na Shaolinský kláštor a podarilo sa jej uniknúť. Úkryt našla v chráme Bielý Žeriav na vrchu Tai Leung. Tam sa zoznámila s Yim Yeet a jeho dcérou, ktorá sa volala Yim Wing Chun.
Po krátkej dobe sa skamarátili. Yim Wing Chun bolo pekné, mladé dievča, ktoré si jeden miestny vagabund chcel vziať násilím za ženu. Keď sa o tom Ng Mui dozvedela, rozhodla sa naučiť Yim Wing Chun svoje bojové umenie. Po čase Yim Wing Chun zdolala toho muža a vydala sa za svojho milenca. A práve po tomto mladom dievčati dostalo naše bojové umenie svoje meno – WING CHUN. Medzi najznámejších žiakov, ktorí sa učili WING CHUN, patrí bezpochyby aj Bruce Lee.
Čo všetko majú u vás návštevníci, okrem tréningov Wing Tzun-u, k dispozícii?
Gym je dostatočne zariadený pre tréningy všetkých bojových umení a športov. Je vybavený dopadovou podlahou tatami, zrkadlami, veľkými a malými boxerskými vrecami, nástennými úderovými pomôckami, rebrinami, hrazdami, posilňovacím lodným lanom, malou posilňovňou, autotrakčným lehátkom, fit loptami, TRX systémom, balančnými pomôckami a pomôckami pre jogu.
Kluby bojových športov na Slovensku – Fenrir Gym Vráble
Okrem WT môžete teda u nás cvičiť v skupinách napr. kruhové tréningy, jogu, pilates, chi-kung a pod.. Môžu k nám prísť cvičiť aj jednotlivci a tréneri so svojimi žiakmi. Gym s jeho vybavením ponúkame na prenájom v čase podľa dohody, mimo už obsadených hodín. Naši klienti majú k dispozícii priestranné a pohodlné šatne, sociálne zariadenia a pred budovou dostatok parkovacích miest.
Má návštevník možnosť sa dohodnúť s vašimi trénermi na súkromnom tréningu? Môže záujemca navštíviť váš klubu a dať si individuálny tréning?
Áno, samozrejme. Pre tých, ktorí nechcú trénovať vo väčších skupinách a dávajú prednosť osobitnému prístupu už z akýchkoľvek dôvodov, práve pre nich je tu tá možnosť.
Ponúkate aj nejaké špeciálne akcie pre nových členov alebo pre aktívnych členov? Poprípade usporadúvate aj nejaké spoločné stretávky mimo vášho klubu?
Našim novým alebo už aktívnym členom ponúkame iontové nápoje počas tréningov a nálepky gymu zadarmo, možnosť výhodne si zakúpiť tričko telocvične. V prípade členstva v o.z. „Hora v hmle“ je to výhodnejšie vstupné na piatkové tréningy WT a všetky akcie organizované WING GYMom. Každoročne máme posedenie pred Vianočnými sviatkami a občas sa stretávame len tak pri pive, aby sme sa bavili aj o iných veciach ako je WT a spoznali sa bližšie.
Tento rok by sme chceli okrem už jestvujúcich campov a seminárov zorganizovať aj svoj vlastný camp a spraviť z toho tradíciu. Pre našich členov organizujeme aj semináre pod vedením trénerov iných bojových umení a športov akými sú napr. kickbox (Minda Gym / Vladimír Minda), Systema (Systema Žilina / Vladimír Běhálek) a pod.. Pomáha nám to získať pohľad na sebaobranu aj z inej perspektívy.
V predchádzajúcej odpovedi spomínaš občianske združenie „Hora v hmle“? Čo má na starosti toto združenie, kto stal za zrodom, atď.
Občianske združenie „Hora v hmle“ vzniklo v novembri 2016. Založil som ho ja spolu s pár nadšencami pre bojové umenia. Hlavným poslaním členov a sympatizantov občianskeho združenia je podporovať, zveľaďovať netradičné, na Slovensku menej známe bojové umenia, relaxačno-zdravotné a pohybové cvičenia. Za týmto účelom by sme chceli organizovať gala večere, semináre, školenia, spoločenské podujatia a pod..
Kluby bojových športov na Slovensku – Wolf Pride Gym Žilina
Distribuovať letáky a prispievať článkami do časopisov. Prispievať na tréningové pomôcky a nájomné gymom, ktoré požiadajú o finančnú podporu a schválime ju v združení. Hlavným zdrojom finančných prostriedkov sú však 2% z daní. Dúfame preto, že naše združenie podporilo a v budúcnosti aj podporí veľa ľudí a my tak budeme môcť napĺňať naše poslanie.
Názov združenia pochádza z konceptu Yin Yang, kde obraz Hory v hmle zobrazuje harmóniu a vzniká spojením Yin (hmly) a Yang (hory). Pre nás hmla predstavuje zatiaľ nevedomosť , nezáujem zo strany širokej verejnosti o bojové umenia, čo sú zase majestátne hory. Snažíme sa o to, aby tak ako ľudia opäť spoznávajú krásy našich hôr, objavili a spoznali aj krásu bojových umení.
Máte v pláne organizovať aj nejaké turnaje bojových umení? Alebo sa zúčastňujete turnajov? Či už na Slovensku alebo v zahraničí?
Máme v pláne usporiadať gala večer bojových umení, kde by sme chceli predstaviť WING TZUN širokej verejnosti. Vzhľadom na povahu WT, ktoré učí čeliť reálnej sebaobrannej situácii – na rozdiel od športu a súťaží – v ňom pravidlá fair-play neexistujú! Preto sa podujatí „podľa pravidiel“ nemôžeme zúčastňovať. Prišli by sme tak o svoje „zbrane“. Vo WT je kladený veľký význam na tréning, ktorý je komplexný a reálny ako je to len možné. Zúčastňujeme sa letných WT campov a seminárov u nás, ale aj v zahraničí, kde trénujeme s WTčkármi z celého sveta. Získavame tak nové poznatky, skúsenosti a hlavne nových priateľov.
Máte aj nejaké plány v blízkej budúcnosti? Či už rozšírenie priestorov alebo priniesť niečo nové do vášho klubu?
Chceli by sme sa „rozšíriť“ aj do iných miest v okolí, akými sú napríklad Martin a Považská Bystrica.
Máte v klube aj nejakých aktívnych zápasníkov?
Niektorí naši žiaci skúsili zopár zápasov v kickboxe, aby okúsili, aké je to byť v ringu. Ale všetko to bolo podľa pravidiel. A to nie je WT.
Konajú sa u vás aj nábory nových členov?
Nábory nových členov sa u nás konajú priebežne, podľa stavov v jednotlivých skupinách.
WEB: www.winggym.sk
FACEBOOK: Wing Gym
INSTAGRAM: žiadný
Ďakujeme za rozhovor.
Článok je pripravovaný v spolupráci s SLOVAK MMA.
[…] Kluby bojových športov na Slovensku: Wing Gym Žilina […]
[…] Kluby bojových športov na Slovensku: Wing Gym Žilina […]