Kokosový olej má širokú škálu využitia, od zdravotných výhod až po použitie v domácnosti. Neexistuje časť, ktorá by sa nedala zužitkovať. Aj preto sa o kokosovej palme hovorí ako o jednej z najužitočnejších rastlín.
Zaujímavosti o kokose
Indické príslovie hovorí, že je užitočná na 999 spôsobov. Prieskum zdravotného stavu etník živiacich sa kokosovými orechmi a tukmi z nich vyrobenými na tichomorských ostrovoch, v Ázii, na ostrovoch Tokelau a Pukapuka prekvapujúco odhalil, že aj napriek ich strave, ktorá je zameraná na tuky (konzumujú až 60 percent energie z nasýtených tukov kokosových orechov), nepoznajú aterosklerózu, kardiovaskulárne ochorenia, rakovinu hrubého čreva, nemajú tráviace ťažkosti, vysoký cholesterol a žijú dlhý zdravý život.
Cviklovo-krúpové guľky s kyslou hríbovou omáčkou a zemiakmi
Kokos rastie na kokosovej palme, ktorého semeno je schopné preplávať tisíce kilometrov po moriach, aj oceánoch, zakotviť, vyrásť a zaplodiť v každom tropickom kúte našej zemegule.
Benefity kokosového oleja
Plod kokosovej palmy obsahuje obrovské množstvo nasýtených mastných kyselín, čo je v podstate kalorická bomba, preto ho je potrebné konzumovať v rozumných množstvách. Cenený je však preto, že obsahuje najviac (až 44 percent) kyseliny laurovej, ktorá je obsiahnutá aj v materskom mlieku, ďalej kaprylovej, kaprinovej a myristovej. Práve s kyselinou myristovou tvorí nezvyčajnú kombináciu, ktorá poskytuje aj isté zdravotné benefity:
- Vysoký obsah kyseliny laurovej napomáha znížiť hladinu zlého (LDL) a zvýšiť hladinu dobrého (HDL) cholesterolu. Pomáha udržiavať zdravý krvný tlak, pružné tepny a zabraňuje ateroskleróze.
- Štúdie ukazujú, že kokosový olej má blahodárne účinky na zdravie štítnej žľazy kvôli svojej jedinečnej kombinácii výživných vlastností a skutočnosti, že olej po požití putuje priamo do pečene bez pomoci tráviacich hormónov alebo enzýmov.
- Kokosový olej zlepšuje metabolizmus. Keďže cestuje priamo do pečene, používa sa na energiu a neukladá sa ako tukové zásoby. Napomáha taktiež pocitu sýtosti a pri strate hmotnosti spaľuje tuk.
Omega-3 a 6 mastné kyseliny – čo to vlastne je?
- Vďaka lepšej absorpcii vápnika, vitamínu D a iných minerálov zvyšuje pevnosť kostí.
- Jeho antifungálne vlastnosti napomáhajú znížiť kandidáciu v tele a bojovať proti kvasinkovým infekciám.
- Vďaka antibakteriálnym, antivírusovým a antimikrobiálnym vlastnostiam bojuje proti infekciám a chrípke, posilňuje imunitný systém.
- Zlepšuje zužitkovanie glukózy a zmierňuje príznaky hypoglykémie.
- Stimuluje tvorbu materského mlieka, je vhodný v tehotenstve, po pôrode a pri dojčení.
- Obnovuje prirodzenú úroveň nasýtených tukov v pokožke. Celkovo priaznivo pôsobí na pokožku a vlasy.
- V ústnej dutine dokáže potlačiť škodlivé baktérie a neutralizuje kyslé pH prostredie.
Typy kokosového oleja
Na trhu je množstvo typov kokosového oleja. Ak si chcete vybrať ten pravý, zamerajte sa na to, na čo ho plánujete použiť. Existuje totiž niekoľko spôsobov jeho výroby. Ak si chcete byť istí jeho spôsobom výroby, je potrebné dobre čítať štítky obalov výrobku.
– nerafinovaný organický kokosový olej
Tento typ oleja ponúka najviac z vyššie uvedených výhod. Extrahuje sa z čerstvého kokosového orecha použitím mletého fermentačného procesu, ktorý chráni prospešné vlastnosti kokosu. U tohto typu kokosového oleja sa zistilo, že má najvyšší podiel antioxidantov. Aj keď sa pri spomínanom procese používa teplo, neznehodnocuje to jeho kvalitu ani neznižuje obsah živín.
– Extra Virgin olej
Tento typ oleja je typický pre výrobu olivového oleja, ale nie je vhodný pre kokosový olej. Lisovaním kokosu za studena sa nezachovávajú jeho antioxidanty.
RAW torta pre čokoholikov
– rafinovaný kokosový olej
Rafinovaný kokosový olej je často bez chuti a nemá kokosový zápach. Zvyčajne je bielený a deodorizovaný. K dispozícii sú rôzne zdravé možnosti, ale mnohé rafinované kokosové oleje nemajú výhody nerafinovaných.
– frakcionovaný olej alebo MCT olej
Frakcionovaný olej alebo MCT olej je kvapalný olej, ktorý netuhne tak rýchlo ako nerafinovaný. Neobsahuje však všetky blahodárne vlastnosti nerafinovaného kokosového oleja. Výhodou je vyššie percento tuku.
Aký typ používať?
Pre vonkajšie použitie vám stačí kokosový olej lisovaný za studena (Extra Virgin olej) alebo aj rafinovaný. Pre vnútorné použitie je najlepší nerafinovaný organický olej.
Kokosový olej pre zdravie a krásu
Tento všestranný olej má mnoho využitia v domácnosti či v receptoch na krásu:
- Maska na vlasy – Tento výživný olej sa používa do vlasov po stáročia. Jeho jedinečné zloženie je vhodné pre určité typy vlasov, hlavne suché a oslabené po farbení a žehlení. Dodá im stratený lesk, pevnosť a zdravie. Používajte ho ako masku na vlasy, ošetrite ich horúcim olejom alebo využite radu handmade vlasových výrobkoch s kokosovým olejom.
- Krém, balzam či prvá pomoc pre pokožku – Rovnaké vlastnosti kokosového oleja ho robia výživným aj pre pleť. Mnohí ho radi používajú ako prírodný hydratačný prostriedok. Jeho prirodzené antioxidačné vlastnosti umožňujú zjemniť vrásky a upokojiť podráždenú pokožku. Uľaví hlavne po slnení či pri kontaktnej alergii. Ak nemáte po ruke opaľovací krém po ruke, zachráni vás kokosový olej. Pozor! Má však len prirodzene nízky SPF ochranný faktor. V kombinácii s inými olejmi sa často používa aj ako odličovacie tonikum. Je vynikajúci aj ako výborný hĺbkový odstraňovač make-upu. Vyšľahaný s bambuckým maslom slúži ako uvoľňujúci telový balzam.
- Dezodorant – Jeho prirodzené antibakteriálne vlastnosti pomáhajú v boji proti zápachu a množeniu baktérií.
8 tipov pre celoročnú detoxikáciu
- Pomáda – Kokosový olej slúži ako prírodný balzam na pery alebo býva obľúbenou zložkou pri výrobe jeho handmade produktov.
- Mydlo – Rovnako ako ho nájdete v bio balzamoch na pery či dezodorante, nájdete ho aj v mydlách prírodnej kozmetiky.
- Zubná pasta – Dobrú službu v náhrade zubnej pasty vám urobí aj kokosový olej. Navyše dezinfikuje ústnu dutinu.
- Repelent – Zmiešaný s rozmarínovou či mätovou silicou si dokážete veľmi rýchlo vytvoriť aj domáci repelent proti nežiaducemu hmyzu.
- Telový peeling – Zmiešaním rovnakej dávky zohriateho kokosového oleja a morskej soli dostanete peeling, ktorý pokožku zbaví odumretých buniek kože a dostatočne ju zjemní.
- Krém na holenie – Ak nemáte práve po ruke krém na holenie, zachráni vás kokosový olej. Stačí zohriať olej a rozotrieť ho po pokožke pripravenej na holenie. Holiaci strojček sa bude po nej ľahšie kĺzať, čím docielite hladšie oholenie a miesto ostane zároveň aj hydratované.