V Michalovciach ste pôsobili tri roky. Najprv ako asistent, neskôr aj ako hlavný tréner. Klub ste vlani v lete doviedli k historickému postupu do Fortuna ligy. V predposledný deň v roku ste však v klube nedobrovoľne skončili. Bolo pre vás rozhodnutie manažmentu o ukončení spolupráce prekvapením?

Áno, bolo to pre mňa veľké prekvapenie, keďže som spolu s realizačným tímom urobil, myslím, veľký kus práce a podaril sa nám historický postup do najvyššej súťaže, o ktorý sa Michalovce snažili viac ako 100 rokov.

O to väčšie bolo moje prekvapenie, že aj napriek našej dobre vykonanej práci mi z klubu zavolali domov a nikto mi to nepovedal do očí. Z môjho pohľadu toto nebol profesionálny prístup. Život však ide ďalej, sústredím sa už len na budúcnosť.

Ako spätne hodnotíte svoje pôsobenie na východe Slovenska? Čo vám dal angažmán v MFK Zemplín?

Práca na východe Slovenska ma utvrdila v tom, že i s veľmi mladým a neskúseným tímom je možné vďaka poctivej robote a správne nastavenému tréningovému procesu postúpiť do najvyššej celoštátnej súťaže. A tiež je pravdou, že som tu spoznal veľa dobrých priateľov, pričom v kontakte sme aj naďalej.

Mimochodom, aký typ futbalu ako tréner preferujete?

Preferujem útočný kombinačný futbal. Musí však byť podporený disciplínou a tímovým duchom.

štart letnej prípravy nováčika FL futbalistov MFK Zemplín Michalovce

Sledujete aj naďalej pozorne slovenskú najvyššiu súťaž alebo už len „jedným okom“?

Fortuna ligu stále sledujem, občas zájdem i na nejaký zápas a mám v hľadáčiku niekoľko talentov, pričom sledujem ich vývoj.

Máte nejaké zápasy na lavičke Michaloviec, ktoré sa vám vryli natrvalo do pamäti?

Určite sem radím zápasy v postupovej sezóne 2014/15 so Skalicou, keď sme bojovali o 1. miesto a oba vzájomné zápasy sme vyhrali.

Iný pamätný duel bol už prvoligový – súperom nám bola výborná Trnava, pričom sa nám podarilo na najkrajšom slovenskom štadióne zvíťaziť.

Dlhodobo platí, že česká Synot liga je v porovnaní s Fortuna ligou kvalitnejšia. Aj napriek tomu, našli by ste niečo, v čom má slovenský futbal pred českým náskok?

Slovenská liga prešla za posledných 5 rokov pozitívnym vývojom a podľa môjho názoru má slovenský reprezentačný tím skúsenejších hráčov, pretože väčšina z nich pôsobí v zahraničných kluboch.

Ja som sa narodil ale v Československu a stále som „Čechoslovák“. Slovensko mám veľmi rád a na ME 2016 budem určite fandiť aj slovenskému tímu.

Marián Kelemen Andrej Kerič Eric Barroso Sanchez Martin Nebesník

Nikto nie je neomylný, trénerov nevynímajúc. Ak by ste mohli vrátiť čas, ktoré veci by ste na michalovskej lavičke dnes už riešili inak?

Čo sa týka mojich bývalých zverencov a realizačného tímu, na tom by som nemenil vôbec nič. Všetci sme ťahali za jeden povraz a ostatné veci si nechám, s dovolením, pre seba.

Sú v kádri Michaloviec aj hráči, ktorí môžu byť zaujímaví smerom pre zahraničný prestupový trh? Ak áno, môžete daných hráčov menovať?

Pokiaľ na sebe budú aj naďalej tvrdo pracovať, tak aj v Michalovciach sú hráči, ktorí by mohli vyskúšať zahraničnú súťaž. Menovať ich môžem, je to Stanislav Danko, Martin Koscelník a Matúš Kira.

František Šturma

narodený: 7. 8. 1972

Trénerská kariéra:

2015/16: MFK Zemplín Michalovce (Fortuna liga)

2014/15: MFK Zemplín Michalovce (2. liga)

2014: FC MAS Táborsko (2. liga), asistent trénera

2012/13: Bohemians Praha 1905 – juniori

2011/12: FK Arsenal Česká Lípa (3. liga)

2010/11: MFK Zemplín Michalovce (2. liga), asistent trénera

2009/10: FK Viktoria Žižkov (2. liga), asistent trénera

2007 – 09: FC Slovan Liberec (Synot liga) & FC Slovan Liberec – juniori

2003 – 07: FK Mladá Boleslav – výbery U16 až U19

2002/03: AFK Semice (3. liga)

1990 – 2002: Mládežnícke a mužské tímy na oblastnej úrovni

Futbalové akadémie Pavla Nedvěda (JUVENTUS Turín )

2004 – 06: šéftréner

2009 – 11: šéftréner

Trénerské úspechy:

2014/15: MFK Zemplín Michalovce (postup do Fortuna ligy)

2013/14: FC MAS Táborsko (3. miesto)

2010/11: MFK Zemplín Michalovce (3. miesto v 2. lige)

2009/10: FK Viktoria Žižkov (3. miesto v 2. lige)

2007: FC Slovan Liberec (účasť v pohári Intertoto)