Koniec výhovorkám v piatich kapitolách

Koniec výhovorkám v piatich kapitolách. Po príchode z práce padáte unavený do kresla, takmer sa ani nestíhate vyzuť z topánok. Kto by mal ešte chuť a náladu ísť cvičiť? Obľúbené klišé sa pokúsime nabúrať. V piatich bodoch vám ukážeme, že aktívny a zdravý životný štýl je väčšmi otázkou vnútorného nastavenia, „chcenia“ ako nedostatku času, peňazí a motivácie.

1. Kapitola

Hľadajte na internete

Znie to jednoducho a logicky. Napriek tomu radšej browsujete a chatujete na Facebooku? Skúste zabrúsiť napríklad na stránky chudnutie­‑ako.sk alebo Posilka.tv. Na tej prvej nájdete stručnú diagnostiku a návody na zmenu životného štýlu podľa vyrátaného BMI (Body Mass Index). Na druhom webe spolu s odborníkmi v oblasti výživy, tréningu, motivácie ako aj technologickými poradcami môžete prísť „na chuť“ individualizovaným aplikáciám. Stránku navštevujú tisícky ľudí, ktorí si na diaľku zostavujú svoj tréningový a výživový harmonogram. Univerzálna rada na odhalenie kvalitných a naozaj nápomocných stránok žiaľ neexistuje, tak ako neexistujú univerzálny tréningový a výživový program pre všetkých.

TIP: Silné účinky zázvoru proti migréne potvrdené

Cena: browsovanie 0 € (Ak sedíte v kaviarni s wi­‑fi, tak si zarátajte útratu za kávu alebo minerálku.), Posilka.tv – 15 € (30 dní) až 120 € (ročne)

2. Kapitola

Inšpirujte sa v knihách

Kníh o tom, ako posilňovať, ako správne robiť strečing, jogu alebo kuchárok so zdravými receptami sú stovky v slovenskom a českom jazyku napríklad na Martinus.sk alebo Gorila.sk. Tisíce ich nájdete na Amazon.com v rôznych jazykoch, no najčastejšie v angličtine. V papierovej aj v elektronickej podobe. Vyberajte uvážlivo podľa hodnotení čitateľov. Zväčša autor, ktorý má viac publikácií a „hviezdičiek“ od čitateľov, je skúsenejší a jeho rady široko uplatniteľné. Skvelé knihy objavíte v antikvariátoch a za zlomok pôvodnej ceny. Tipy od nás nájdete vždy na našom online magazíne Šport je život.

Cena: od pár € v antikvariáte až po desiatky € pri objednávke zo zahraničia (potrebné je zarátať dopravu, poštovné)

3. Kapitola

Skúste inštruktážne DVD a video

V tomto prípade sa kladie dôraz na zvýšenú opatrnosť a prísny výber. Existuje braková literatúra rôznych pseuodoborníkov a DVD­‑čka, kde cvičia modelky či „bývalí inštruktori“. Slepo veriť rôznym videám na YouTube, Vimeo či Metacafé rozhodne neodporúčame. Dokážu napáchať viac škody ako úžitku. Naopak, kvalitný a odborne posúdený materiál môže byť vhodným prvým krokom k neskoršiemu osloveniu profesionálov alebo návšteve fitnescentra.

Cena: podobná ako pri knihách

4. Kapitola

Pozvite si trénera

Práve ostýchavosť a hanblivosť môžu byť dôvodom pre cvičenie doma. Mnohí majú radšej súkromie a pohodlie domova, ďalším nevyhovujú otváracie hodiny športovísk a iní majú malé deti, od ktorých sa nechcú vzdialiť. Skúste preto využiť služby trénerov, ktorí poskytujú súkromné hodiny. Napríklad Jaroslav Pávek, inštruktor Ashtanga jogy (rozhovor s ním nájdete na str. 70-71), sa venuje niektorým klientom individuálne. „Zvyčajne som mávala okolo 5 klientiek (trénujem len ženy), ku ktorým som chodila domov. Boli a sú to väčšinou mamičky na materskej, ktoré nemajú toľko času, aby mohli chodiť do fitnescentier. Potom som mala asi 4 klientky, ktoré naopak chodievali ku mne domov. Cvičili sme všade, kto to bolo možné.

TIP. Dendroterapeutická diéta – jedlo zo stromov

V súčasnosti organizujeme aj tréningy vonku v prírode a to buď na Železnej studienke alebo v Horskom parku v Bratislave,“ hovorí trénerka Zdenka Tajbošová a pokračuje opisom tréningu: „Väčšinou používame podložku na cvičenie, fitloptu, medicimbal, kettlebell, prípadne jednoručky, ale často si vystačíme s vlastnou váhou. Začíname zahriatím a potom väčšinou 3-mi sériami 3-4 cvikov s krátkymi prestávkami zameraných prevažne na tzv. problémové ženské partie, teda brucho, zadok, stehná. Každým tréningom pomaly zvyšujeme intenzitu a náročnosť cvikov.“

Cena: individuálny tréning 15-20€, skupinový outdoor 5€

5. Kapitola

Pozvite si maséra/masérku

Tréning je vhodné striedať s relaxáciou, strečingom, oddychom a v neposlednom rade i masážou. Dobrý masér má „zlaté ruky“ a toľko klientov, že je „na roztrhanie“. To však môže byť prekážkou. Masérka Františka „Fany“ Kvasnicová upozorňuje, že skutočne kvalitní maséri počet svojich klientov regulujú: „Ideálny počet sú traja až štyria klienti denne. Ide väčšinou o stálu klientelu, ktorá sa rozrastá na základe odporúčaní, čo je zároveň najlepší spôsob reklamy.“ A ako prebieha masáž? „Po telefonickom dohovore masáže poskytujem priamo u zákazníkov, ku ktorým prichádzam s prenosným ležadlom. Pôsobím v Bratislave a okolí, v prípade ak ide o väčšiu vzdialenosť, dohodneme si príplatok za dopravu. Najčastejšie problémy majú klienti so stuhnutím krčnej chrbtice, spazmami v trapézoch, skrátenými šľachami a úponmi, bolesťami v bedrovej časti chrbtice, prípadne atrofiou chrbtového svalstva, čoho následkom je preťažovanie pohybového aparátu a kĺbov.“

TIP: Alexandra schudla neuveriteľných 24 kíl

Ak by ste chceli doma niečo exotickejšie, odporúčame dohodnúť si pre viac osôb „lietajúcu Amma masérku“. „Japonskú Amma masáž v sede cez oblečenie si objednávajú najmä časovo vyťažení podnikatelia, zamestnanci ale aj mamičky na materskej. Vhodná je na rodinné stretnutia, oslavy. Amma je skrátka spestrením spoločne stráveného času, utužením kolektívu, inšpiráciou a hlavne niečím novým, na čo ľudia nie sú zvyknutí. Za zvýhodnenú hodinovú cenu mojej návštevy masáž absolvujú až traja klienti, ktorí sa nachádzajú v jednom čase na rovnakom mieste. Najradšej chodím počas dňa na jednu, maximálne dve akcie. Dôležitá je pre mňa správna logistika a počet klientov. Ak sa pohybujem na konferenciách alebo väčších akciách, kde urobím aj 20 Amma masáží, tak potom mám deň voľna. Ideálne je urobiť 5 – 10 masáží za deň,“ hovorí Mgr. Paulína Šimečková – lietajúca masérka Lotus Group – AMMA masáže v sede.

Paulíninou špecialitou sú japonské paličky Bongers. „Sú jedinečné a veľmi rada ich používam pri Amma masáži. Ich výhodou je, že ich môže používať ktokoľvek, len sa ich musí naučiť správne držať, aby vás poklepával čo najpríjemnejšie. Chce to jednoducho cvik a troška aj cit pre rytmus. Sú vhodné aj na samomasáž krku, ramien či hlavy.“

Cena: Cena hodinovej masáže v podaní Fany bez ohľadu na druh je 30 €. Amma masáž 20 minút/15 € (poplatok za dopravu v rámci Bratislavy je v cene)

 

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať