Kozák stále nestrávil prehru v Škótsku, Lobotka venoval gól lúčiacemu sa Ďuricovi

Kalendárny rok 2017 uzavrela slovenská futbalová reprezentácia víťazne, v utorok v Trnave zdolala Nórov 1:0 v príprave. Hoci v ňom zaznamenala priaznivú bilanciu 5 výhier a 3 prehry, nenaplnila hlavný cieľ, ktorým bol minimálne postup do baráže MS 2018. Ten je unikol o jediný bod, v F-skupine kvalifikácie obsadila druhú priečku za suverénnym Anglickom, barážová miestenka jej však ako najhoršiemu tímu z druhých miest v jednotlivých tabuľkách ušla.

0
Na snímke tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Ján Kozák v tričku s portrétom hráča slovenskej futbalovej reprezentácie Jána Ďuricu pred začiatkom prípravného futbalového zápasu Slovensko - Nórsko v Trnave 14. novembra 2017. FOTO TASR – Lukáš Grinaj
- Reklama -

Zverenci trénera Jána Kozáka v novembrovom dvojzápase najskôr prehrali na Ukrajine 1:2, v Trnave však pri emotívnej rozlúčke Jána Ďuricu s národným tímom uspeli. “Chcel som hrať tieto novembrové zápasy proti ťažkým súperom, nechcel som si to zľahčovať, ani hráčom. Na Ukrajine mal duel taký kvalifikačný charakter, bol to kvalitný rival, super atmosféra, vďaka tomu mám obraz, ako hráčov použiť, pretože ukazujú svoj potenciál. Niektorí ma milo prekvapili, iní nenapredujú tak, ako by som chcel. Jasne vidieť, ktorý hráč v klube hrá a ktorý nie, ale stále platí, že ak budú pravidelne hrávať, ich výkonnosť pôjde hore,” povedal 63-ročný tréner SR.

Pri bilancii roka však Kozák netajil pretrvávajúce sklamanie z neúspechu v boji o šampionát v Rusku. V žalúdku mu stále leží zápas v Škótsku, ktorý Slováci prehrali 0:1. “Pre mňa bolo prioritou hrať baráž a to sa nestalo. Z toho som veľmi sklamaný a stále to nemôžem stráviť. Stále mám pocit, že sme preto mohli urobiť viac. V tomto roku sme zvládli dva povinné zápasy v marci a v júli na ihriskách súperov, aby sme mali na jeseň o čo hrať. Vynikajúci zápas sme ešte odohrali aj proti Slovincom a dostali sme sa do pozície, že sme mohli bojovať aj o prvenstvo v skupine v priamej konfrontácii s Anglickom. V Anglicku sme sa zachovali ako praví športovci a išli sme za víťazstvom. Od prvej minúty sme sa tak nastavili a išli za dobrým výsledkom. Ale sila Anglicka je taká, aká je a to sa nedá oklamať. A zápas v Škótsku nemôžem stráviť, tam nebolo všetko s kostolným poriadkom, môže mi hovoriť kto čo chce. Nebudem konkrétny, lebo nemôžem byť konkrétny. Ale nebolo to v poriadku a na to sme doplatili. Hrať v Škótsku v takejto kulise o jedného menej celý zápas, to sa nedá. Hoci chlapci išli nadoraz a dostali sme nešťastný gól v závere. Takto to cítim, hoci niektorí so mnou nemusia súhlasiť,” uviedol.

Rok 2018 sa bude niesť v znamení novej Ligy národov, Slováci ale budú v akcii ešte pred jej rozbehom. Tak ako pred rokom sa chystajú na prípravný kemp s dvoma zápasmi v Spojených arabských emirátoch a mali by sa zúčastniť aj na marcovom medzinárodnom turnaji v Thajsku. “Musím pripraviť analýzu pre výkonný výbor a program na ďalší rok. Tak ako minulý rok, v januári od 3. do 13. by sme mali ísť do Abú Zabí. Musím vybrať chlapcov, ale nie je to asociačný termín. Rád by som bol desať dní s chlapcami, ktorí hrávali menej. Aby sa opäť posunuli troška ďalej. Treba hľadať ďalších adeptov a potenciálnych hráčov do budúcna, ktorí by mohli byť reprezentanti. A potom sa v marci vybavuje turnaj v Bangkoku. Je to turnaj štyroch mužstiev, mali by sme za tri dni odohrať dva zápasy. A futbalový život stále ide, postupne musíme myslieť už na Ligu národov a potom ďalšiu kvalifikáciu,” uzavrel kormidelník SR.

Na svoj posledný zápas v slovenskej futbalovej reprezentácii bude mať stopér Ján Ďurica pekné spomienky. Spoluhráči mu v utorňajšom prípravnom meraní síl s Nórskom pripravili víťaznú rozlúčku, ktorú zariadil gólom v nadstavenom čase Stanislav Lobotka. Prvý polčas veľa futbalovej krásy nepriniesol, po zmene strán však Slováci prevzali iniciatívu a napokon strelili vytúžený gól.

“Rozlúčka s Janom bola víťazná a navyše po dobrom výkone proti súperovi, ktorý sa ťažšie dobýjal. Víťazstvo je doma a to sa ráta,” povedal špílmacher Marek Hamšík. Rok 2017 označil za dobrý, k úplnej spokojnosti chýbalo získať bod navyše v kvalifikácii MS 2018, ktorý by stačil k účasti v baráži. “Rok bol dobrý, chýbal nám len bod na baráž. Toto mužstvo má kvalitu na to, aby urobilo dobré výsledky v Lige národov aj v ďalšej kvalifikácii,” dodal stredopoliar talianskeho Neapola.

Tréner Ján Kozák vyrukoval na Nórov takmer s najsilnejšou zostavou. Pre zranenie mu chýbali Juraj Kucka a Ján Greguš, viróza neumožnila nastúpiť Vladimírovi Weissovi, ktorého miesto si na krídle zastal Albert Rusnák. “Oba novembrové prípravné zápasy splnili účel. Pre nás mladších to bola šanca ukázať sa v reprezentácii. Gól Stana Lobotku bol čerešnička na torte a pekný darček pre lúčiaceho sa Jana Ďuricu. Škoda, že neprišiel skôr, možno by sme vyhrali aj vyšším rozdielom,” poznamenal krídelník Realu Salt Lake.

Lobotka sa rýchlo adaptoval v A-tíme, proti Nórom patril k najlepším hráčom na ihrisku. Výborný výkon korunoval gólom v nadstavenom čase, keď po prihrávke Ondreja Dudu umiestnil loptu k vzdialenejšej žrdi a rozhodol. “Celý zápas sme boli lepší a sme radi, že sme sa s Janom Ďuricom rozlúčili víťazstvom. Gól venujem práve jemu, pretože to bol jeho posledný zápas v reprezentácii, určite by to urobil každý na mojom mieste. Čo sa týka gólu, Ondro mi dal výbornú loptu, obranca sa po nej dočahoval a brankár vybehol proti mne, tak som ju kopol povedľa neho. Som rád za tento gól, ale som skôr sviatočný strelec, preto túto úlohu rád v budúcnosti prenechám spoluhráčom,” smial sa stredopoliar Celty Vigo.

Slováci odohrali v roku 2017 osem súťažných zápasov s bilanciou 5 víťazstiev a 3 prehry. Ďalší “ostrý” súboj ich čaká až v septembri budúceho roka v Lige národov, následne sa predstavia v kvalifikácii EURO 2020.

- Reklama -