Vitajte v skalnatom meste

Spev vtákov, ozvena medzi skalami a hukot vodopádu nie je jediný dôvod, prečo si toto miesto zamilujete hneď na prvý raz. Adršpašsko-teplické skaly sú najväčším a najdivokejším skalnatým mestom v strednej Európe. Po jeho návšteve sa sem budete chcieť rozhodne opäť vrátiť. Majestátne pieskovcové útvary týčiace sa k oblohe lákajú pravidelne veľa turistov. Väčšina z navštevovaných skál dostalo aj pomenovanie ako Milenci, Starosta a Starostova, Krakonošova leňoška, Džbán, Slonie námestie alebo Homola cukru, ktorú okoloidúci turisti podpierajú palicami, aby nespadla.

Na niektoré miesta sa dostanete len rebríkom alebo prievozníkom, ktorý vás prevezie cez jazierko dobre ukryté medzi skalami. Ak si na výstup netrúfate, obdivovať môžete krásne azúrové jazierko, ktoré vás uvíta hneď pri vstupe. Kochať sa z jazierka môžete aj z loďky, ktoré majú turisti k dispozícii.

Miesto bohaté na vodu doslova rozkvitá prírodou. Vzácne živočíchy, rastliny, ryby, vlhkomilné machy a paprade dotvárajú úžasnú scenériu krajiny. Kde-tu môžete spozorovať nad hlavou krúžiaceho sokola sťahovavého. Tento kriticky ohrozený vták si našiel domov práve tu. Jeho súkromie rešpektuje každý. Preto je i časť okruhu uzatvorená, aby nebol pri hniezdení rušený.

Krakonošova zahrádka - Teplické skály
Krakonošova zahrádka – Teplické skály

Zázračná voda

O tom, či sa zázraky dejú, alebo nie vás presviedčať nebudeme, rozhodnite sa sami. No o jednej legende sa povráva i tu. Je z roku 1254 vraví o sedliakov Václavovi, ktorý jedného dňa prechádzal skalami. Čo čert nechcel, zasiahla ho medzi skalami pekelná búrka. Bičujúci dážď, blesky a hromy Václavovi strach nenaháňali. No jeden z bleskov bol uštedrený aj jemu. Zranený a popálený si ľahol do najbližšieho prameňa, aby sa schladil a tam zaspal. Keď sa zobudil do jasného slnečného dňa, po popáleninách a zásahu bleskom nebolo ani stopy. Povesť o liečivej vode, ktorá vyviera z hĺbky skál sa šíri dodnes a aj preto sem chodí množstvo turistov hľadajúci uzdravenie. Ak už je voda liečivá, alebo nie je, jedná sa o výnimočne čistú vodu, ktorú môžete mať na stole i vy v podobe pramenitej vody Toma Natura. Krištáľovo čistá voda presakuje cez ten najjemnejší filter až do hĺbky stoviek metrov a následne vytvára artézske studne. Ochutnať tak prírodu z Adršpašsko-teplických skál môžete i vy, alebo sa tam jednoducho vydajte na výlet.