Krostriatlonista Tomáš Kubek: Vďaka škole viem viac o svojom tele

Dvadsaťročný Tomáš Kubek stíha popri krostiatlone aj štúdium na Fakulte telesnej výchovy a športu na Univerzite Komenského v Bratislave. To, že dokáže skĺbiť profesionálny šport a školu dokazujú aj jeho úspechy na majstrovstvách Európy i sveta. V rozhovore nám prezradil, prečo do školy nechodí na bicykli, aj ako vyzerajú jeho tréningy.

Aký je rozdiel medzi triatlon a kros triatlonom?

V triatlone je veľmi dôležité dobre vyplávať, pretože sa tam tvoria balíky na bicykli a jazda v balíku je ľahšia. Balík je skupina cyklistov, kde sa využíva hákovanie ako na cyklistických pretekoch. Keďže som začal neskoro plávať, tak dobrý balík nechytím a aj dobrý cyklista nie je rýchlejší ako balík cyklistov.

Cvičením k trvalej invalidite? Športujeme nesprávne, tvrdí odborník

V kros triatlone balík na bicykli nepomôže, pretože sa jazdí po lese a po teréne a tým že som predtým robil horskú cyklistiku, je to pre mňa veľká výhoda a viem veľa získať. Takže kros triatlon je plávanie, horská cyklistika a beh po teréne.

 

DSC_0782

11167438_908874369135099_212278239_o

Tomáš Kubek
(1. apríla 1991)                   

Začínal ako šesťročný s hokejom, neskôr prešiel na horskú cyklistiku a kros triatlon.

Preteká od roku: 2008.

Medzi jeho úspechy patrí 2. miesto MS v cross triathlone – U23 (2012), 2. miesto MSR cyclocross – U23 (2012), 1. miesto MSR cross country – U23 (2011).

Študuje na Fakulte telesnej výchovy a športu na Univerzite Komenského v Bratislave.

Okrem triatlonu si úspešný aj v rôznych cyklistických pretekoch. Neuvažoval si niekedy nad tým, že by si robil len to?

Na slovenskú špičku zatiaľ v cyklistike nemám. Triatlon ma veľmi chytil za srdce, máme veľmi dobrú tréningovú skupinu a veľmi ma baví, takže zatiaľ neuvažujem o niečom takom.

Pôvodne si začínal s hokejom. Prečo si teda prešiel na triatlon?

S hokejom som začal, keď som mal 6 rokov, pretože aj môj otec bol hokejista. Vždy som chcel byť ako on, bol môj vzor. Ale nebol som až taký dobrý. Tak som prešiel na horskú cyklistiku, lebo vozenie na bicykli ma vždy bavilo a k triatlonu som sa dostal úplnou náhodou, pretože som chodil dvakrát do týždňa kompenzačne plávať. Vtedy som o kros triatlone ani netušil.

Minulý rok si sa zúčastnil MS Xterra na Havaji. Ako ich hodnotíš s odstupom času?

Na pretek na Havaji som sa veľmi tešil, ale zároveň som mal pred ním aj veľký rešpekt. Prvýkrát som pretekal v elitnej kategórii, pretože dovtedy som vždy bol v kategórii do 23 rokov. A druhá vec, výjazd na tento pretek stál veľa peňazí a nechcel som sa len zúčastniť, aby si niekto potom povedal, že som ako turista. V mori boli dosť veľké vlny, čo mi neprekážalo, cyklistická časť bola náročná, čo mi veľmi vyhovovalo a beh bol tiež ťažký, toho som sa obával najviac, pretože tento rok som mal problém s členkom a nerád by som sa tam zranil.

Asi je iné bežať na Slovensku a na Havajských ostrovoch?

Najväčší problém bolo to teplo a vlhko. Prvých 5 dní som dostával kŕče pri úplne bežných pohyboch a to ani nehovorím o bicyklovaní alebo behaní. Chcel som byť do TOP 15, nakoniec som skončil 17., ale pri tej silnej štartovke, ako tam bola, som bol spokojný.

DSCN3767

Akým sparing partnerom bol Rišo Varga?

RIšo Varga je pre mňa hlavne dobrý kamarát, motivátor a športový vzor. Tréning s ním je vždy zábava. Hlavne jemu vďačím zato, kde som teraz…

Ako sa stravuje Samuel Piasecký

Dokážeš sa ešte vo voľnom čase voziť na bicykli len tak?

Vždy, keď som na bicykli, beriem to ako tréning. Voziť sa budem až keď budem starý (smiech).

DSC_0964

Ako vyzerá tvoja typická trasa?

Na tréning chodíme bicyklovať buď cez Lozorno, Pernek, Pezinskú Babu, cez Pezinok a späť do Bratislavy. Veľa trénujeme v Rakúsku, pretože sú tam lepšie cesty a ohľaduplnejší vodiči. Ja mám tú výhodu, že pretekám na horskom bicykli, takže veľa jazdím po Karpatoch a Devínskej Kobyle.

Berieš so sebou aj niekoho, alebo sa ti najlepšie bicykluje samému?

Vždy je lepšie, keď mám na tréning nejakého sparing partnera, hlavne na cestnom bicykli, lebo dlhé tréningy trvajú 3 a viac hodín a zbehnú oveľa rýchlejšie, keď sa rozprávame ako samému. Na horskom bajku sa treba viac sústrediť, tam mi až tak nevadí, keď idem sám. Vždy som radšej za skupinu, pretože sa môžeme vzájomne potiahnuť a motivovať.

11164204_908874405801762_2017660958_n

Kedy popri tom všetkom stíhaš písať bakalárku?

Áno, teraz mam ťažké obdobie, musím písať bakalársku prácu a o chvíľu sa budem musieť začať učiť na skúšky. Budem to musieť zvládnuť. Nie som ani prvý ani posledný športovec, čo popri športe robí školu.

iete správne dýchať počas športovania?

Veľa vysokoškolákov študuje len kvôli titulu, ty si na Fakulte telesnej výchovy a športu. Čo všetko ťa naučila škola?

Škola ma učí efektívne využívať čas, aby som stíhal kvalitné tréningy a aj všetky hodiny v škole. Samozrejme, vďaka škole viem viac informácii o svojom tele, strave, regenerácii, keďže chodím na Fakultu Telesnej výchovy a športu, čo mi tiež pomáha zlepšovať sa.

11160349_908874422468427_1215406156_n

Mimochodom, ako pravý športovec, chodíš do školy na bicykli?

Do školy na bicykli nechodím, pretože nerád jazdím po meste na bicykli, je to veľmi nebezpečné. Mám veľa dní, keď si beriem z domu veci aj na dva tréningy a na bicykli by sa mi to ťažko všetko nosilo. A moje bicykle nie sú najlacnejšie, takže by som sa bál ich niekde v meste nechať.

Je teda pravda, že tvoj bicykel stojí zhruba rovnako ako nové auto?

Áno, je pravda, že pretekárske bicykle sú drahé a stoja zhruba ako nové menšie auto, ale tento rok ma začala podporovať veľká cyklistická spoločnosť Specialized, takže mi požičali najvyšší model horského bicyklu, ktorý by som si ja nikdy nemohol dovoliť kúpiť, takže som im veľmi vďačný.

11149155_908874429135093_1813553432_n

Vedel by si si seba predstaviť počas leta ako plavčíka niekde na Kuchajde?

Robiť plavčíka na Kuchajde by sa mi celkom páčilo hlavne preto, že myslím, že je tam zakázané sa kúpať, takže by som nemal veľa roboty (smiech). Ale nie, určite by sa mi to páčilo, radšej by som robil plavčíka alebo trénera, ako byť zatvorený celý deň niekde v kancelárii a navyše by som bol pekne opálený a ako sa hovorí – opálený tuk je sval – tak aj svalnatý.

V súčasnosti sú populárne behy typu ironman. Nelákalo ťa to skúsiť?

Ironman je pre mňa méta, ktorú chcem dosiahnuť. Určite plánujem robiť aj triatlon s týmito extrémnymi vzdialenosťami, ale ešte som mladý. Tam je ideálny vek okolo 30 rokov a viac.

Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať