Kuzminová po 2. mieste v šprinte SP: Tento úspech veľmi prežívam

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová skončila v šprinte 2. kola Svetového pohára v rakúskom Hochfilzene na druhom mieste. O 22,1 sekundy ju na 7,5 km trati zdolala jedine Bieloruska Darja Domračevová, tretia skončila s odstupom 30,6 sekundy na víťazku Talianka Dorothea Wiererová. Ďalším slovenským biatlonistkám sa nedarilo, 50. miesto obsadila Paulína Fialková (+2:22,8), 60. Ivona Fialková (+2:42,2) a 102. Terézia Poliaková (+6:03,7).

0
Víťazná bieloruská biatlonistka Darja Domračevová (uprostred), druhá Slovenka Anastasia Kuzminová (vľavo) a tretia Talianka Dorothea Wiererová (vpravo) pózujú na pódiu po pretekoch v šprinte na 7,5 km 2. kola Svetového pohára biatlonu v rakúskom Hochfilzene 8. decembra 2017. FOTO TASR/AP
- Reklama -

V Hochfilzene sa výrazne zmenilo počasie. Kým muži si užívali bezproblémové počasie, ženám začalo husto snežiť, fúkať a viditeľnosť bola takmer neúnosná. Pri zostavení štartovej listiny so 102 menami sa taktizovalo, vzhľadom na vývin poveternostných podmienok. Slovenská dvojica líderiek mala dosť vysoké čísla, Kuzminová 69 a P. Fialková dokonca so 104-kou celú štartovku uzatvárala. Kuzminovej (1-0) nepadol štvrtý terč, napriek čerstvému snehu na trati však výborne bežala a neustále si živila nádej na popredné umiestenie. Po bezchybnej streľbe v polohe stojmo sa ocitla chvíľu na samom špici, vytlačila ju z nej síce Domračevová, rýchlejšia o 15,5 sekundy, no na druhej už zostala. Pre 33-ročnú Kuzminovú to bolo 21. pódiové umiestnenie v kariére a radovala sa z neho po troch rokoch. Darja Domračevová si v 31 rokoch si pripísala v kariére 29. víťazstvo v SP.

Anastasia Kuzminová ocenila neustále povzbudzovanie na trati. “Hnali ma vpred aj vlajky, počula som slovenčinu i ruštinu. Musela som si dávať pozor najmä na hlboký sneh, snažila som sa nájsť tú správnu ujazdenú stopu. Nič ma nerozhodilo, streľbu stojmo som si ustrážila, psychicky sa správne naladila. Ťažko popísať emócie, ďakujem každému okolo mňa v tíme, cítim, že som im urobila radosť, rovnako všetkým, ktorí boli so mnou v príprave. Veľmi toto umiestnenie prežívam, v Hochfilzene sa často behá v ťažkých podmienkach, vedela som o tom a nič ma nezaskočilo.”

Daniel Kuzmin, manžel a tréner: “Strašne začalo snežiť a my sme to aj čakali, preto sme si vybrali tretiu skupinu na štarte. Vtedy sa už trochu vyjazdila trať a bolo to lepšie, ako mali nižšie štartovné čísla. Na strelnici to pre mnohé bola lotéria, raz fúkalo, raz nefúkalo, netriafali sa terče, našťastie Nasťa to zvládla. Pod hlbším snehom, keď odrazu nasnežilo zo 10 centimetrov, bola našťastie trať tvrdá, aj preto vynikla bežecky.”

Daniel Kuzmin spomenul aj históriu s jednou zaujímavosťou, keď pred siedmimi rokmi práve v Hochfilzene bola Nasťa prvá a za ňou skončila Domračevová. “Naozaj som si spomenul na jej víťaztvo práve tu v Hochfilzene, vtedy taktiež husto snežilo. Pre nás znamená po dlhšom čase druhé miesto veľké povzbudenie, je to dobrý krok do sezóny, presvedčili sme sa, že sme na správnej ceste a dobre trénujeme.

Do sezóny už naskočila a svoju premiéru po chorobe prežívala Nemka Dahlmeierová, vlaňajšia hviezda sezóny. Veľmi sa jej nedarilo, ani bežecky, v streľbe si po ‘ležke’ odkrúžila až dve kolá. Jej krajanka, vychádzajúca hviezda Herrmannová nevybielila piaty ležkový terč a v ‘stojke’ stroskotala pri troch chybách, ďalšia Nemka Hammerschmidtová dokonca pri štyroch. Fínka Mäkäräinenová nabrala jeden trest na štvrtom ležkovom terči, v ‘stojke’ na úplne poslednom.

Zo Sloveniek Terézia Poliaková (strelecká bilancia 3-4) naplno prežila vrtochy počasia v ležke s tromi chybami, Ivona Fialková ju navlas napodobnila (3-1), v stojke Poliaková trafila len jeden terč, I. Fialková zasa jeden minula. Paulína Fialková (2-1) hneď s úvodným netrafeným terčom, potom piatym, v ‘stojke’ s druhým sa taktiež nepresadila.

Výsledky šprint na 7,5 km:

1. Darja Domračevová (Biel.) 22:40,2 min (0 tr. okr.), 2. Anastasia KUZMINOVÁ (SR) +22,1 (1), 3. Dorothea Wiererová (Tal.) 30,6 (1), 4. Vita Semerenková (Ukr.) 35,2 (0), 5. Ingrid Landmark Tandrevoldová (Nór.) 47,5 (0), 6. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 49,5 (2), 7. Anais Bescondová (Fr.) 53,0 (1), 8. Franziska Hildebrandová (Nem.) 56,0 (1), 9. Svetlana Mironovová (Rus.) 57,3 (1), 10. Celia Aymonierová (Fr.) 58,7 (2), … 50. Paulína FIALKOVÁ +2:22,8 (3), 60. Ivona FIALKOVÁ +2:42,2 (4), 102. Terézia POLIAKOVÁ (všetky SR) +6:03,7 (7)

Priebežné hodnotenie SP (4 z 22 pretekov):
1. Braisazová 160, 2. Herrmannová 151, 3. Solemdalová 145, 4. Olsbuová 143, 5. Skardinová 142, 6. Mäkäräinenová 142

- Reklama -