Kuzminová v stíhacích pretekoch 8. kola druhá, triumf Domračevovej

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová v stíhacích pretekoch 8. kola Svetového pohára obsadila druhé miesto. Na 10 km trati zvíťazila v nórskom Holmenkollene Bieloruska Darja Domračevová s náskokom 9,2 sekundy, tretia priečka patrila Američanke Susan Dunkleeovej (+29,5). Paulína Fialková finišovala na 39. mieste (+3:08,5), 47. dobehla Ivona Fialková (+4:16,5). Kuzminová v priebežnom hodnotení SP po 19 pretekoch z 22 navýšila na prvom mieste svoj náskok pred Mäkäräinenovou na 41 bodov.

Kuzminová sa už po víťazstve v holmenkollenskom šprinte vyšvihla na čelo poradia SP so šesťbodovým náskokom pred Mäkäräinenovou. V stíhacích pretekoch sa ponúkala možnosť výraznejšie sa od Fínky odpútať a aj sa jej to podarilo. Na trať vyštartovali za Kuzminovou Domračevová (+9) a Džimová (+29). Slovenský biatlon sa spoliehal aj na 9. v šprinte I. Fialkovú (+1:00) a na 52. P. Fialkovú (+2:20).

V Holmenkollene opäť svietilo slnko a na strelnici nemuseli bojovať biatlonistky ani s vetrom. Kuzminová už pred prvou streľbou zvýšila náskok a po nej, keď Domračevová netrafila piaty terč, sa zväčšil až na 45,4. Rovnako presne zastrieľala I. Fialková a už bola šiesta, chybu neurobila ani P. Fialková.

Druhá streľba nevyšla

Na druhú streľbu zaľahla Kuzminová takmer s minútovým náskokom (59,5), prvé dva terče netrafila, no napriek tomu zostala prvá, 8,1 s pred Domračevovou a 12,3 pred Hildebrandovou. Istú ruku si zachovala I. Fialková so 6. priečkou, P. Fialková netrafila tretí terč.

OKTAGON 5 očami reportéra

V druhej polovici trate sa strieľalo na stojkové terče a na Kuzminovú tlak zo súperiek narástol. Tretí a piaty terč nevybielila, na jednom trestnom okruhu sa ocitla Domračevová a poradie sa úplne pomenilo, so 6. miestom Kuzminovej. Tri chyby sprevádzali na ‚stojke‘ I. Fialkovú (celková strelecká bilancia 0-0-3-4), jej staršiu sestru jedna (0-1-1-2).

Na záverečnú ‚stojku‘ dokorčuľovali za sebou Hildebrandová, Dahhmeierová, Domračevová a Kuzminová, no jedine slovenská biatlonistka a Bieloruska boli bezchybné. Vo finiši mala Domračevová viac síl a pripísala si na konto 32. víťazstvo v kariére, štvrté v sezóne. Spokojná mohla byť aj Kuzminová s 32. umiestením na pódiu v kariére, z toho 14. na 2. priečke. A keďže Fínka Mäkäräinenová (+1:52,6) obsadila až 22. priečku, rozdiel v celkovom hodnotení SP sa pre Nasťu výrazne zvýšil na 41 bodov.

Kuzminová sa v stíhačke so streľbou neskamarátila. So štyrmi chybami (0-2-2-0) so súperkami najviac stratila. Okrem nej rovnako štyri trestné okruhy bežala Ruska Jurlovová-Perchtová, ktorá bola vo výsledkoch ku Kuzminovej najbližšie, no až na 24. mieste. Napokon však streľba kamarátsku ruku Nasti predsa len podala, keď ju povzbudila v dôležitom momente, pri bezchybnej poslednej streľbe stojmo.

Ovsená tortička

„Keby sa tak nestalo, už by som bola niekde inde a nie druhá,“ povedala Kuzminová. „Dôležité bolo, aby som sa pred ňou odbremenila z tlaku a vnútorne sa nastavila tak, aby som trafila všetkých päť terčov. Ak ma predtým streľba zdržala, v poslednej sérii ma podržala. Každý jeden z terčov ma mohol zastaviť, preto som si len opakovala, že o nič nejde. Asi sa mi optimálne naladiť podarilo, vidieť všetkých päť vybielených terčov bolo povzbudzujúce, aj keď tých 600 metrov navyše na trestnom okruhu sa v závere na behu prejavilo.“

Prvá polovica bola dobrá

Trénerka ženskej reprezentácie Anna Murínová rozdelila stíhačku na dve časti, vydarenú viac i menej. „Prvá polovica bola dobrá, Iva s dvoma nulami, Paula s kolom, Nasťa s dvoma. Na stojkách prišlo k väčšiemu trápeniu, Ivu zatiahlo v chrbte, nevedela sa optimálne pri mierení postaviť, a to spôsobilo, že ich nezvládla. Paula si zapretekela, mala dosť veľkú stratu zo šprintu, u Nasti zapracovali trochu nervy. To je tak, ak bežíte vpredu, v kontaktných pretekoch prežívate niečo iné ako trebárs v šprinte, či vytrvalostných. Vietor nejaký citeľný nebol, vytváral pohodu na strelnici, takže si naozaj bolo treba ustrážiť psychiku.“

Ako sa zbaviť celulitídy?

Kuzminová vybojovala dva súboje, s Domračevovou prehrala, s Mäkäräinenovou však na diaľku bola suverénna a jej náskok od Fínky pred záverečnými tromi pretekmi v ruskom Ťumeni narástol na 41 bodov. „Je to už dosť, nemal by nastať problém, aj keď všeličo sa môže stať,“ myslí si trénerka Murínová. „Bojuje sa ešte o veľa bodov a ak jedny preteky úplne pokazíte, veľa stratíte. Takže nepredbiehajme, treba sa naplno sústrediť na zostávajúci program a dotiahnuť úsilie.“

Výsledky stíhacie preteky na 10 km:

1. Darja Domračevová (Biel.) 30:37,4 min. (2 tr. okr.), 2. Anastasia KUZMINOVÁ (SR) +9,2 s (4), 3. Susan Dunkleeová (USA) 29,5 (2), 4. Fujuko Tačizakiová (Jap.) 37,4 (1), 5. Julija Džimová (Ukr.) 46,8 (2), 6. Anna Frolinová (Kór.) 49,2 (2), 7. Laura Dahlmeierová (Nem.) 50,2 (2), 8. Uliana Kaiševová (Rus.) 52,8 (2), 9. Veronika Vítková (ČR) 53,5 (2), 10. Vanessa Hinzová (Nem.) 54,5 (2), … 39. Paulína Fialková 3:08,5 (4), 47. Ivona FIALKOVÁ (obe SR) 4:16,5 (7)

Priebežné hodnotenie SP (19 z 22 pretekov):
1. KUZMINOVÁ 727 bodov, 2. Mäkäräinenová 686, 3. Domračevová 641, 4. Dahlmeierová 615, 5. Wiererová 600, 6. Vítková 545, … 41. P. FIALKOVÁ 139, 57. I. FIALKOVÁ 65

Poradie SP v stíhacích pretekoch (6 zo 7):
1. KUZMINOVÁ 263, 2. Wiererová 239, 3. Dahlmeierová 223, 4. Mäkäräinenová 220, 5. Domračevová 194, 6. Herrmannová 183, … 53. P. FIALKOVÁ 21

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať