Lajoš Klein: Verím, že môj čas príde a budem v UFC!

Svojich prvých 6 profesionálnych MMA zápasov v kariére ukončil na techniky submission, má na svojom konte 12 výhier a je mu dvadsaťtri rokov. To je vizitka Ľudovíta Kleina, reprezentanta trnavského klubu Spartakus Fight Gym.

Doposiaľ absolvoval medzi profesionálmi 14 zápasov, čo je na jeho vek viac než dobre. Zúčastnil sa turnajov v organizáciách ako sú ACB a Cage Warriors. Prečo sa rozhodol pre MMA? Kam chce aby viedla jeho cesta bojovníka? Aká bola jeho prvá profesionálna prehra v MMA? Na tieto a iné otázky sa spýtame priamo rodáka z Nových Zámkov, Lajoša Kleina.

Zdravíme ťa Lajoš, na začiatok nám prezraď, čo si robil ešte v časoch, keď si sa nevenoval bojovým športom?

V časoch, keď som sa nevenoval bojovým športom sme chodili s kamošom zo základnej školy veľa cvičiť do posilky, bolo nám asi 12rokov. Samozrejme sme celé dni behali po vonku a  hrali futbal, hokej, dokonca aj na tenis som chodieval alebo sme sa bicyklovali. Proste vždy sme niečo športovali. Chvalabohu som nemal detstvo, že som len doma sedel pri počítači, ako to je v dnešnej dobe.

Lajoš Klein
Lajoš Klein: Verím, že môj čas príde a budem v UFC!

Každý mal v detstve nejaké sny, čím sa chcel v dospelosti stať. Tvoj sen bol aký?

Môj sen bol stať sa vojakom, stále som o tom rozprával, že keď budem veľký, chcem byť vojak. Samozrejme som si pred tým predstavoval rôzne misie ako vo filme. No neskôr ako som sa dostal k bojovým športom sa to pomaličky rozplynulo, aj keď ma vojenčina stále fascinuje. Škoda, že na Slovensku majú vojaci ťažké podmienky.

Akým bojovým športom si sa pred MMA venoval? Podarilo sa ti dosiahnuť nejaký úspech v týchto športoch?

Pred MMA som sa venoval najprv amatérskemu boxu, kde som sa stal majstrom Slovenska a bol som blízko od výberu do reprezentácie. No potom sa náš klub rozpadol a ja som musel hľadať niečo iné.

Pri akej príležitosti si sa dozvedel o zmiešaných bojových umeniach?

O zmiešaných bojových umeniach som sa dozvedel, keď som chodil ku kamarátovi do posilnovne, kde vedľa nej prebiehali v klube Genkikan Academy Nové Zámky tréningy Jiu jitsu, pod vedením trénera Tomáša Bilišiča. Keďže som mal stále záujem robiť nejaký šport a nebavilo ma len cvičiť, rozhodli sme sa , že sa tam skočíme pozrieť a uvidíme čo bude. Odvtedy som tam už zostal a vlastne tam som sa dostal po prvýkrát ku kontaktu s MMA.

V koľkých rokoch si začal trénovať a kde si absolvoval svoj prvý tréning MMA?

Mal som vtedy tuším 17rokov a bolo to v spomínanom klube Genkikan Academy Nové Zámky.

Lajoš Klein: Verím, že môj čas príde a budem v UFC!
Víťaztvo v xfn

Keď si začínal, myslel si na to, že tento šport ťa bude niekedy živiť?

Keď som začínal určite nie, ale postupom času ma to stále viac a viac bavilo. Prišli aj nejaké prvé vyhraté zápasy a ja som cítil, že toto je to, čo by som chcel robiť vo svojom živote. Vtedy mi to nikto neveril, že to je možné.

Mal si aj nejaký vzor, ktorý ťa na začiatkoch motivoval? Či už športový alebo niekoho z blízkych.

Nejaký  vzor som nemal. Motivovalo ma hlavne to, aby som vedel v budúcnosti pomôcť finančne svojej rodine.

Ako si spomínaš na ten okamih, keď sa ti dohodol tvoj prvý zápas?

Veľmi som sa tešil na svoj prvý MMA zápas. Vlastne ja sám som tlačil trénera, že či by som už nemohol vyskúšať zápas. Jedného dňa prišlo k tomu, že sme s trénerom pozisťovali kde a kedy bude nejaký turnaj. V tej dobe som bol prvý čo v tom klube išiel zápasiť v  MMA .

Prvý profesionálny MMA zápas

Koľko amatérskych zápasov si absolvoval, kým si sa rozhodol, že prejdeš do profesionálneho MMA?

Amatérskych zápasov som mal približne 18 a z toho 2 prehry s Rusmi na majstrovstvách sveta.

Prvých šesť zápasov medzi profíkmi si vyhral technikami submissions. Snažil si sa súboje preniesť na zem a tam to ukončovať?

Nie nesnažil som sa. Vždy som chcel bojovať v postoji, no zakaždým ma moji súperi po chvíľke boja ťahali na zem. Vtedy sme s mojim trénerom ale strašne veľa pracovali na BJJ, takže vždy sa mi to tam podarilo nejak upáčiť alebo chytiť nejaký choke (škrtenie).

Po siedmych výhrach prišla prvá prehra. Túto porážku sprevádzali viaceré nejasnosti, vedel by si to nejako vysvetliť? Aké sa vyskytli problémy?

Hej, prvá prehra v profi ma bolela moc, aj keď z mojej strany to bolo trochu nezodpovedné vycestovať na zápas bez trénera. V tom čase som odišiel z môjho klubu a chcel som sa posunúť niekam inam, len ešte som to nejak nestihol a prišiel mi do toho zápas. Tak som sa rozhodol, že ho zoberiem a poprosil som môjho dobrého kamaráta aby išiel so mnou do Ruska na zápas.

Tip pre teba: Doplnky výživy v MMA 

Prehral som ho v prvom kole TKO s domácim Rusom, aj keď za zaujímavých okolnosti. Rozhodca stopol zápas kvôli prestávke, pretože to bolo presne v čase 0:00 a súper sa začal tešiť a vyskočil na klietku. Ja som nechápal, že čo sa deje a podľa výzoru tváre rozhodcu ani on. Takže takto som prehral zápas. O tom, že po zápase prišli za mnou, že nemajú pre mňa peniaze za zápas ani nehovorím. Proste celé zle, ale asi to takto malo byť a určite lepšie vtedy, ako keby sa to ma stať teraz.

Napriek tejto porážke prišla ponuka z jednej z najlepších európskych MMA organizácií, ACB. Čo to pre teba vtedy znamenalo? V Absolute Championship Berkut si zaznamenal v dvoch zápasoch dve výhry. Neplánoval si nadviazať s touto organizáciou spoluprácu?

Zápasiť v ACB znamenalo pre mňa veľkú zodpovednosť. Ako prvý zápas som sa stretol opäť s Rusom a pred zápasom som si povedal, že už nad žiadnym Rusom neprehrám! Všetky moje 3 prehry v MMA som mal práve s Rusmi.

Prvý zápas v ACB

Taktiež si sa predstavil v OKTAGON MMA, Cage Warriors a aktuálne si zápasníkom XFN. Aké máš ciele v tejto organizácií?

Áno chceli, so mnou podpísať zmluvu na 4 zápasy. Za tie dva zápasy čo som tam mal na nás skúšali toľko špekulácií, že sme si povedali, že tam zmluvu nepodpíšeme a vyskúšame nájsť niečo iné. Určite mám ciel ten najväčší a tým je opasok v organizácií.

Ktorý z tvojich doterajších zápasoch v MMA je pre teba najviac pamätný a prečo?

Pamätám si všetky zápasy a na každý si spomeniem rád pre niečo iné, dokonca aj na tie, ktoré som prehral. Všetko zlé je na niečo dobre.

Ako vznikla prezývka ,,Lajoš‘‘?

Prezývka vznikla tak, že meno Ľudovít je v maďarčine Lajoš a keď som prišiel na prvý tréning boxu, tréner sa ma spýtal ako sa volám a povedal som mu, že Ľudovít. Hneď ma zrušil, že budem Lajoš. Veľa ľudí ani nevie, že ja sa vlastne volám Ľudovít, haha.

Ako blízko je podľa teba prestup do nejakej TOP svetovej MMA organizácie ako napríklad UFC alebo Bellator?

Ako blízko to neviem povedať. Cítim, že som na dobrej ceste každým vyhratým zápasom a pevne verím, že sa tam dostanem. Určite to neponáhľam nikde, pretože mám na čom stále pracovať.  Verím, že môj čas príde a budem zápasiť pod najväčšou MMA organizáciou UFC a žiť si svoj sen!

Ďakujeme a držíme palce!

Článok je pripravovaný v spolupráci s SLOVAK MMA.

Nenechaj si újsť náš nový športový katalóg plný skvelých produktov aj pre bojové športy.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať