Le Parkour: Umenie kreatívneho pohybu
Pavel Petkuns performs at the practice session for the Red Bull Art Of Motion in Oia on Santorini island, Greece on 12th of September 2013 // Samo Vidic/Red Bull Content Pool // P-20130912-00112 // Usage for editorial use only // Please go to www.redbullcontentpool.com for further information. //

Le Parkour: Umenie kreatívneho pohybu. Nebezpečný, príťažlivý, slobodný šport vyrážajúci dych. Šport a životný štýl zároveň. Le parkou je fyzciká aktivita, ktorá rozvíja schopnosť človeka prekonávať prekážky nielen fyzické, ale aj psychické. Ide o neobvyklý presun v priestore, ktorý vám pomôže vidieť prekážky inak a vnímať ich ako výzvy a mimoriadne situácie.

História krásy pohybu

Zručnosti Le Parkouru sa nevzťahujú len na mestské prostredie. Môžu sa uplatniť kdekoľvek. V lese, púšti, horách. Je to spôsob, akým sa presúvate v priestore a zároveň štýlový pohyb v kombinácii s filozofiou, ktorá ho definuje. Zjednodušene povedané – umenie v pohybe. Miesta, kde sa trénuje, sa nazývajú „spoty“. Zdolávajú sa rôznymi technikami ako sú preskoky, skoky, kotúle, stojky, saltá, vruty a premety. Základy Le Parkour pochádzajú z „Méthode naturelle“ (niekde aj Hérbetism). Z metódy, ktorú vytvoril George Hébert a ktorá učila psychickému a mentálnemu súzvuku s prírodou.

TIP: Opráš adrenalín s piatimi atraktívnymi športami

Le Parkour sa zrodil niekedy v osemdesiatych rokoch vo Francúzsku a za jeho otca sa považuje David Belle. Otcov má však vlastne dvoch. Dávidov otec Raymond Belle bol vojakom. Ako súčasť svojho tréningu musel absolvovať tvrdé tréningy prekážkovej dráhy nazývané „parcours“ (u nás známe aj ako opičia dráha). Naučil to aj svojho syna. Vznikol šport, ktorý je esteticky zaujímavým mixom bojových umení, akrobacie, gymnastiky, atletiky, skalolezectva a aj streetových urbánnych športov. V súčasnosti možno vidieť prvky z capoeiry, builderingu, breakdance či street workout. Zaujímavé je, že samotný názov Le Parkour vznikol až po založení skupiny Yamakasi (1997), niekedy v roku 1998.

Na Slovensku sa Le Parkour spája s menom Vlada Zlatoša, ktorý na svojom webe píše: „S Viktorom Klimom (alias Rockblock) sme v roku 2004 boli nesmierne akční. Založili sme oficiálne občianske združenie „Le Parkour Slovakia“. Viktor spustil webovú stránku (vtedajšia www.parkour.sk) a založil aj fórum, aby sa mohla začať celá komunita koncentrovať na jednom mieste.

Ani sme nevedeli, koľko ľudí sa Parkouru venuje. Spolu s Viktorom a Romanom Hajašom sme založili vlastnú skupinu Next Move (NR) a po celom Slovensku vznikali ďalšie rôzne zoskupenia. Existovalo už pár nadšencov (napríklad Martin Boďa alias Baggy), ktorí trénovali dlho predtým v malých skupinkách alebo individuálne. Medzi vtedajšie známe skupiny patrili Panthers Crew, Asleep from Walk – AfW (BA), Eastway (KE), Testify Decisions (LV), TNT Crew, RockStreetForce, Bad Company (TN) a ďalšie.“

Nekomerčný a nesúťažný?

Vzhľadom na spôsob a rýchlosť ako Le Parkour dorazil na medzinárodnú scénu, existuje pomerne veľa nejednoznačných informácií, ktoré sa o ňom šíria. Niektoré sú diskutabilné dodnes.

Le Parkour je mestský šport

Le Parkour sa zväčša chápe ako mestský urbánny šport, no bol vyvinutý a realizovaný rovnako intenzívne na stromoch a v lesoch ako v mestách. Často sa však ľudia mylne domnievajú, že ide čisto len o mestskú zábavu.

Le Parkou je len pre mužov

Prvý pohľad nezasväteného človeka podvedome inklinuje k tomuto tvrdeniu. Dnes už to neplatí a mnohé ženy svojimi schopnosťami a ich elegantným prevedením poľahky „strčia do vrecka“ nejedného zástupcu silnejšieho pohlavia. Vlado Zlatoš: „Dievčat máme na tréningoch v pomere asi 1:10, takže na bežnom tréningu sú z 25 – 30 cvičencov aspoň tri dievčatá a často i viac.“

Le Parkour: Umenie kreatívneho pohybu
Competitor competes at the Red Bull Art Of Motion at Firostefani area on island of Santorini, Greece on September 14th, 2014 // Samo Vidic/Red Bull Content Pool // P-20130914-00089 // Usage for editorial use only // Please go to www.redbullcontentpool.com for further information. //

Le Parkour verzus Freerunning

Nejedná sa o jedno a to isté. Tí, čo vyznávajú a praktizujú Le Parkour sa nazývajú traceurs, Freerunning zasa robia freerunneri. Termíny freerunner (slobodný človek, ktorý sa pohybuje cez akékoľvek prostredie, jednoduchšie ako Le Parkour) a traceur (atlét prekonávajúci prekážky, vykonáva Le Parkour) majú síce podobný zmysel, no historicky a technicky Freerunning vychádza z Le Parkour.

Le Parkour show

Ortodoxní traceuri by prezentáciu Le Parkouru čisto kvôli zábave okolia nepomenovali Le Parkour. Jednoducho preto, že sa nedodržiavajú zásady toho, čo je zmyslom Le Parkour. Show sa neriadi princípmi disciplíny tak, ako ju definoval David Belle, ale slúži ako sebaprezentácia a často aj ako platená show. Aj z tohto titulu bol vznik Team SX v roku 2006, čo bol reprezentatívny výber akrobatov a traceurov, pre viacerých krokom smerom od filozofie Le Parkour. Zakladatelia Team SX – Viktor a Vlado – boli dokonca označovaní za „zapredancov“ a „komerčákov“. Na druhú stranu, známosť a podpora tohto športu idú ruka v ruke. (Na našich stránkach sme tento problém už spomínali. Málo známe športy majú malú členskú základňu a málo sponzorov. Sú bez dotácií.)

TIP: Behajte bez stresu!

Za „komerčnú éru“ môžeme v podstate považovať už prvý film s Le Parkour performáciami Yamakasi (2001). Potom Okrsok 13 (2004) s dvojicou David Belle, Cyril Raffaelly a napokon aj film James Bond: Casino Royal v roku 2006 a unikajúceho Sebastiena Foucana. Yamakasi a Okrsok 13 sa dočkali svojich viac či menej vydarených pokračovaní. Málo sa vie, že Cyril Raffaelly si zahral jedného z maskovaných útočníkov v komédii Taxi Taxi 2 a spolupracoval na choreografiách k filmu Kuriér 2.

Dnes je Le Parkour a Freerunning bežnou súčasťou reklamných spotov, videklipov alebo open air festivalov. Napokon, extrémneho športu sa chytila aj firma Red Bull ako fanúšik adrenalínových výkonov a usporadúva súťaž freerunerov Art Of Motion. Vždy sa koná na vizuálne i pre freerunnerov atraktívnych miestach a v exotických lokalitách.

Žiaľ, ani vyhľadávače ctenému čitateľovi neponúknu celistvý odkaz na vynikajúcu alternatívnu šou Slovak Street Session, ktorú v roku 2006 uviedlo Divadlo Aréna. V predstavení pod režisérskou taktovkou Jána Ďurovčíka a supervíziou Juraja Kukuru sa okrem Štefana Pčolu (cyklotrial) alebo Martiny Svobodovej (agressive in­‑line skate) predstavilo aj Le Parkour trio Bad Company Crew. Nezabudnuteľné sú prvky, ktoré na scéne predvádzal Michal „Zirus“ Zurek. Team SX aj s týmito borcami bolo vidieť aj v jednej z prvých talentových súťaží na Slovensku a takisto v rámci street performance s koženým kreslom počas T­‑Com Fiesty.

Vráťme sa však k tomu, čo je komerčné a čo nie. Víťazstvo ani prehra v slovníku Le Parkour nič neznamená. Hlavná motivácia by mala vychádzať z vnútra. Potreba zlepšovať sa by mala byť záležitosťou nanajvýš osobnou, nie verejnou. Medaily, trofeje, peniaze, sláva a uznanie nepatria medzi hodnoty, kvôli ktorým by traceur a prori športoval. Už i podľa vyjadrení skúsených traceurov a freerunerov ide v prvom rade o pokornú, trpezlivú a celoživotnú disciplínu s osobným rastom a veľkou dávkou tolerancie voči okoliu.

Tréning a základné prvky

Preskakovať idúce autá, lavičky, múriky, schody, zoskočiť z takmer akejkoľvek výšky. To, čo vyzerá ako pád je utlmené do parakotúľa (franc. Roulade) a traceur pokračuje vo svojej ceste. V ceste na vrchol, ktorým je často strecha budovy alebo najvyšší bod v okolí. Ako to už býva, ťažko na cvičisku a ľahko na bojisku. V tomto smere je Le Parkour tak trocha ako film. To, čo vidíte, nie je celá pravda a určite to nie je výsledok jediného náhodného surového záberu.

TIP: Desať adrenalínových športov

Áno, každý by chcel vedieť saltá a vruty, no ste ochotní denno­‑denne cvičiť a makať na sebe? Za všetkým stojí tvrdý tréning v telocvični, dril na piesku beachvolejbalového ihriska (prepáčte deti, ale dobre poslúži aj vaše pieskovisko) a stovky pádov v teréne. V tom je čaro a úskalie Le Parkour, pretože traceur zväčša nevie, čo ho pri jeho pohybe priestorom čaká. Ale je pripravený na najhoršie.

Pre nadšencov odporúčame zvoliť voľné tepláky, pohodlné tričká a ľahkú bežeckú obuv. Nič viac ani menej. Kto chce byť štýlový, môže si špeciálne nadizajnované oblečenie zakúpiť vo freerunningových obchodoch. Obuv je takisto dôležitá najmä z hľadiska bezpečnosti, zdravia a prevencie proti zraneniam. Niektorí majú vo výbave aj MP3 prehrávače a slúchadlá, no tieto by nemali pri pohybe prekážať.

Tréningy sa spočiatku podobajú na tréningy gymnastiky a akrobacie. Dôležité je naučiť sa rýchlo získať stabilitu a cibriť tzv. propriorecepciu, teda vnímanie orientácie polohy vlastného tela v prostredí a vnímanie pohybu. Cvičí sa najmä s hmotnosťou vlastného tela. Medzi základné prvky patria aj pády a doskoky a ich tlmenie. Terminológia Le Parkour je – ako inak – vo francúzštine, no tým ako sa šport vyvíja, viac a viac sa stretnete s angličtinou. Veľmi charakteristický je veľmi dlhý skok nazývaný Monkey Vault (niekde aj Monkey Jump, King Kong Vault), skok dopredu cez prekážku, keď sa telo dostáva do vodorovnej pozície nad prekážku, nasleduje odraz rukami, telo a nohy sa pretiahnu nad prekážkou a medzi rukami.

Signifikantné sú aj tzv. Tic Tac, čo sú odrazy od steny za účelom dosiahnutia prekážky vo väčšej výške. Veľmi efektné sú v úzkych uličkách s vysokými stenami. Tretím prvkom je tzv. Palm spin, čo je odrazenie sa rukami od vertikálnej steny a otočenie sa okolo zvislej osi buď vľavo alebo vpravo. Postupným nadobúdaním schopností sa zvyšuje jednak fyzická a jednak mentálna kapacita cvičenca, čo vyúsťuje do vyššieho sebavedomia a zvládania väčších a väčších výziev. Napokon spomínané videá potom vyzerajú pre netrénovaného jedinca ako extrém a nedosiahnuteľná latka. V tejto hre však neexistuje posledný level. Je to nekončiaca cesta neustáleho sebazdokonaľovania.

Súčasnosť a budúcnosť

Vlado Zlatoš doteraz patrí medzi najznámejších trénerov Le Parkour. Jeho Skill LAB sú dve telocvične v Nitre a jedna v Bratislave, kde vyučuje aj študijný program s názvom Akadémia Parkour & Freerun. Podobné ciele má 3RUN School Trenčín založená v roku 2011. Sám Vlado pre Šport je život uviedol: „Finančne budeme mať čoskoro priestor otvárať ďalšie školy, takže ani po 10 rokoch existencie nemáme o cvičencov núdzu. Skôr naopak.“

Le Parkour: Umenie kreatívneho pohybu
Ryan Doyle performs during the Red Bull Art of Motion practice session in Santorini, Greece on September 28th, 2012 // Samo Vidic/Red Bull Content Pool // P-20120929-00170 // Usage for editorial use only // Please go to www.redbullcontentpool.com for further information. //

Ak chcete vidieť to najlepšie, čo súčasný Le Parkou a Freerun ponúka, odporúčame zadať do vyhľadávača mená ako Ryan Doyle, Jason Paul, Damien Walters, Cory DeMeyers, Jesse La Flair, Tim „Livewire“ Shieff, Paul „Blue Devil“ Joseph, Marcus Zyrken Gustafsson, Alexander Baiturin, Jesse La Flair alebo Pamela Forster či Luci Romberg. Le Parkour a Freerun sa vyvíjajú a je potešiteľné sledovať aké nové prvky (a s nimi aj ich názvy, napr. double frisbee) sa objavia.

Skvelou (i keď podľa mnohých komerčnou) ukážkou toho, kam Le Parkour a Freerunning smeruje, bola i tohtoročná súťaž Art Of Motopn, ktorá sa konala 4. októbra v Grécku. Prvú cenu vyhral Dimitris Kyrsanidis z Grécka, druhý bol Pavel Petkuns z Lotyšska a tretí Alexandr Baitunin z Ruska.

Obuv na Le Parkour a Freerun

Keď hľadáte najlepšie topánky na trénovanie, existuje hneď niekoľko faktorov, ktoré by ste mali zobrať do úvahy. Je to podobné ako s behaním, existujú rôzne cenové úrovne. Nezabudnite, že predražená teniska vám môže poslúžiť rovnako dobre ako tá lacná. Na čo sa zamerať?

Hmotnosť tenisky

V ideálnom prípade by teniska mala byť čo najľahšia, keďže sa v nej budete pohybovať možno aj pol dňa. Všeobecne platí, že menšia záťaž pre telo je prospešná, pretože to umožní prirodzenejší a voľnejší pohyb.

TIP: Pole dance: Šport a ladnosť v jednom balení

Hrúbka podrážky

Hrubé podrážky môžu niekedy navádzať na zlú techniku odrazu a doskoku. Chodidlá strácajú citlivosť a interakciu s povrchom. Tenšie podrážky umožňujú lepší doskok, respektíve pristátie, podporujú správnu techniku a podporujú stabilitu. Sú priľnavejšie, no opotrebujete ich rýchlejšie, nakoľko sú vyrobené z mäkkej zmesi. Väčšinou poskytujú menšiu oporu pre nohu, no viac sa vedia prispôsobiť tvaru nohy.

Dizajn

Tenisky s podrážkou z jedného kusu budú najúčinnejšie, pretože sa nebudú trhať a aj dlhšie vydržia funkčné. Podrážky, zlepené na viacerých miestach, majú tendenciu sa ľahko ničiť, „rozbiehať“. Takisto veľmi prirodzený pohyb dosiahnete s teniskou s flexibilnou klenbou. Mali by ste však zvážiť fakt, že chodidlo každého človeka je iné, preto treba k výberu obuvi pristupovať individuálne a dôsledne.

Le Parkour: Umenie kreatívneho pohybu
Ryan Doyle performs during the preeshoot for Red Bull Art Of Motion in Santorini, Greece on 26th of September 2012 // Samo Vidic/Red Bull Content Pool // P-20120928-00072 // Usage for editorial use only // Please go to www.redbullcontentpool.com for further information. //
Minimalizmus

Minimalistická bežecká obuv je momentálne vo svete športu veľkým fenoménom. Tieto tenisky sú zvyčajne odolnejšie, hoci si za ich kvalitu priplatíte. Chvíľu trvá, než si na ne zvyknete, no po týždni testovania ich už nebudete chcieť dať dole z nohy. Uistite sa ešte v obchode, že vám skutočne sedia. Päta by mala byť pevne ukotvená a zvyšok nohy relatívne voľný.

Naboso

David Belle, „otec Le Parkour“ k obuvi hovorí: „Holé nohy sú najlepšími topánkami.“ V mestskom prostredí je to trochu extrém. No stojí za to vyskúšať ho v prírode. Veď aj slávni bežci vyklusávajú naboso, keď majú na to vytvorené podmienky. Tréning naboso dáva pocit slobody, rafinovaného pohybu a najväčší cit pre prostredie, najmä vo vzťahu k pristátiu. Všetky techniky sa nedajú trénovať naboso, no kde-tu to možné je a je dobré to neustále skúšať. Čím viac tieto hranice budete posúvať, tým môžete viac zdokonaľovať svoje zručnosti. Nezabudnite – každý je dobrý v tom, čo trénuje.

Článok bol publikovaný v časopise Šport je život 5/2014