Legendárny boxer Muhammad Ali by sa dožil 75 rokov

Louisville/Bratislava – Muhammad Ali, muž rýchlych pästí, ale aj rýchlych úst. Boxer, ktorý hovoril vždy to, čo si myslel, čím prekročil povrazy boxerského ringu a stal sa ikonickou osobnosťou, ktorá inšpirovala mnohých Afroameričanov k tomu, aby si vybojovali slávu a bohatstvo.

Olympijsky víťaz, trojnásobný majster sveta superťažkej váhy, športovec 20. storočia podľa BBC či časopisu Sports Illustrated, ale aj najslávnejší americký moslim, by sa 17. januára dožil 75 rokov.

Muhammad Ali, rodným menom Cassius Marcellus Clay sa narodil 17. januára 1942 v americkom meste Louisville. Na začiatku jeho života nič nenaznačovalo tomu, že by sa malý Clay vymanil z pút osudu černochov žijúcich na juhu USA. Jeho rodičia si ťažko zarábali na živobytie. Otec bol maliar a natierač, matka upratovala v belošských domácnostiach.

Ako chlapec sa vyznačoval fyzickou šikovnosťou, ale do bitiek sa nepúšťal. S jeho detstvom a dospievaním bolo úzko spojené náboženstvo, ktoré mu vštepovala hlavne matka. Spolu s ňou a svojimi súrodencami chodil do baptistického spoločenstva. Neskôr ako slávny športovec a svetoznáma osobnosť spomínal, že keď vyrastal, naučila ho matka všetko, čo vedela o Bohu. Učila ho milovať ľudí a ku každému byť láskavý. Aj potom ako prestúpil na islam povedal: „Jej Boh je pre mňa stále Bohom – len ho volám iným menom“.

Boxovať začal ako 12-ročný. Počas štúdií na strednej škole vyhral 100 z 108 zápasov a dve majstrovstvá Amatérskej atletické únie.

Jeho športovú kariéru však odštartoval oveľa väčší úspech. Na olympijských hrách v roku 1960 v talianskom Ríme získal totiž zlatú medailu v poloťažkej hmotnostnej kategórii. A už o štyri roky neskôr prvýkrát ovládol superťažkú váhu medzi profesionálmi vďaka knokautovaniu Sonnyho Listona. Záber skláňajúceho sa Aliho nad Listonom je dodnes ikonická fotografia dejín športu.

Muhammad Ali však nebol len boxer. To, čím prekročil hranice športu, boli jeho osobné postoje. Prijal islam, odmietol meno Cassius Marcellus Clay, ktoré označil za meno otroka a odmietol narukovať do Vietnamu. Odmietnutie vojenskej služby priniesli do jeho života súdne spory a dištanc, ktorý trval od marca 1967 do októbra 1970.

Za jeho návrat do ringu sa paradoxne zasadzoval jeho najväčší súper boxer Joe Frazier, s ktorým sa Ali stretol v 8. marca 1971 v takzvanom „zápase storočia“ v newyorskej Madison Square Garden. Duel sa naživo vysielal do 35 krajín, promotéri udelili 760 novinárskych akreditácií. Triumfoval Frazier, skončil však v nemocnici a Ali hovoril o konci aktívnej činnosti, pokiaľ to neprežije. Odveta prišla na rad 28. januára 1974 opäť v New Yorku, tentoraz už zvíťazil Ali.

Po Frazierovi nasledovala pästná konfrontácia s obávaným Georgeom Foremanom. Súboj sa odohral v africkom meste Kinshasa (dnes hlavné mesto Konžskej demokratickej republiky). V zápase, ktorý sa uskutočnil 30. októbra 1974 uplatnil Ali svoju typickú taktiku, keď sa nechal „otĺkať“, no pritom si chránil hlavu. „Niekoľkokrát som ho zasiahol najmocnejšie, ako sa dalo. A on na mňa zakričal, či to je všetko, čo viem. Vtedy som pochopil, že mám problém,“ spomínal Foreman, ktorého Ali knokautoval v ôsmom kole. „Plachtiť ako motýľ, bodať ako včela. Ruky nemôžu zachytiť to, čo oči nevidia,“ vravel o vlastnej taktike Ali.

Tretí a asi najbrutálnejší duel Ali – Frazier sa konal 1. októbra 1975 vo filipínskom Quezon City. V tom čase sa boxovalo až na pätnásť kôl, po štrnástom napriek protestom Fraziera jeho tréner hodil uterák do ringu a víťazom s stal Ali, ktorý neskôr priznal, že nikdy nebol bližšie ku smrti.

Tituly majstra sveta stratil v roku 1978 prehrou s Leonom Spinksom, ale už o pár mesiacov sa mu revanšoval a tretíkrát sa stal takzvaným lineárnym šampiónom superaťažkej váhy, teda pästiarom všeobecne považovaným za najlepšieho v danej váhe.

Ali svoju kariéru ukončil vo veku 39 rokov, po prehre s Trevorom Berbickom. Na konte však mal 56 víťazstiev (z toho 37 pred časovým limitom) a päť prehier (1 KO).

Na jeho životnej dráhe ho však čakal oveľa ťažší súper ako Frazier či Foreman. V roku 1980 mu diagnostikovali Parkinsonovu chorobu. Napriek nej cestoval po svete a zúčastňoval sa na rôznych charitatívnych akciách. V roku 2015 vydal autobiografickú knihu Muhammad Ali: His Life and Times. V roku 2001 natočil americký režisér Michael Mann film Ali, v ktorom slávneho boxera stvárnil americký herec Will Smith.

Najslávnejší americký moslim s prezývkou šampión ľudu, zomrel 3. júna 2016.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať