Leto, slnko, vzduch… ale už aj voda

Leto, slnko, voda, vzduch. Slová, ktoré skoro v každom z nás evokujú obdobie, ktoré je spojené s časom stráveným v blízkosti vodných plôch, relaxovaním, slnením sa alebo vykonávaním rôznych rekreačných športov v blízkosti vody.

Tieto slová však neznamenajú to isté pre každého človeka. Leto, slnko, vzduch, to áno, ale keď príde na myseľ voda, tak pre určitú skupinu ľudí to znamená zodpovedanie niekoľkých otázok, pretože pohyb vo vode alebo v blízkosti vodných plôch pre nich nie je vôbec jednoduchý a samozrejmý. Je to skupina ľudí, ktorí majú konkrétny telesný hendikep a sú odkázaní na používanie určitých ortopedických pomôcok.

Chôdza po mokrom povrchu im robí vždy problémy. Pre obavu z pošmyknutia musia používať barle. Pohyb sa zvyčajne vykonáva bez pomôcky, pretože tie sú svojou konštrukciou a hlavne materiálovým zložením určené hlavne na chôdzu a aktivity v suchom prostredí.

To sa týka tak protéz (pomôcky, ktoré používajú ľudia po amputácii nejakej časti končatiny), ako aj ortéz (pomôcky, ktoré používajú ľudia po rôznych neuromuskulárnych ochoreniach, ktorých následkom je ochrnutie končatiny a tým znemožnenie alebo obmedzenie chôdze).

01

Dobrou správou je, že už aj pre túto skupinu ľudí existujú materiály a komponenty, z ktorých sa dajú vyrobiť pomôcky vhodné na použitie vo vode, prípadne v blízkosti vodných plôch.

Tieto pomôcky sú odolné voči korózii a sú veľmi spoľahlivé. Ide o portfólio vzájomne kompatibilných protetických a ortotických komponentov, špeciálne vyrobených pre používanie vo vode. Toto portfólio zahŕňa systémy produktovej rady Aqualine, ktorý ako prvý na svete vyvinula spoločnosť Ottobock. Takže užívatelia ortéz teraz môžu zostať mobilní aj pri hygiene v sprche alebo pri cvičení v bazéne. Takisto im umožní aj pohyb pri vodných plochách alebo na pláži. Základom systému Aqualine sú vodoodolné varianty nových kolenných a členkových kĺbov CarbonIQ, vyrobených zo špeciálneho plastu vystuženého karbónovým vláknom. Vďaka tomu sú výrazne ľahšie než porovnateľné kĺby vyrobené z kovu. Ortézy majú mimoriadne hygienické vlastnosti vďaka antibakteriálnemu materiálu ThermoLyn, z ktorého sa vyrábajú objímky ortézy, čiže tá časť pomôcky, ktorá je v priamom kontakte s pokožkou. Komponenty tak spĺňajú náročné požiadavky ortopedickej technológie ohľadom funkčnosti, zaťažiteľnosti, odolnosti, výrobného postupu i dizajnu. Ortézy Aqualine sa pripevňujú pomocou suchých zipsov, ktoré sa dajú ľahko odstrániť a sušiť.

Systémové kĺby CarbonIQ sú vhodné pre individuálne ortézy, ktoré sa používajú pri čiastočnom alebo úplnom ochrnutí svalstva dolných končatín. Obidva kĺby sú schválené pre telesnú hmotnosť do 100 kg.
02

Kolenný kĺb CarbonIQ s klinovým uzáverom

V prípade kolenného kĺbu CarbonIQ ide o kĺb s uzáverom ovládaným ťahom. Systém uzáveru predstavuje najmodernejšiu techniku s vysokou mierou bezpečnosti. Dá sa ovládať podľa potreby užívateľa iba jednoduchým ťahom rukou. Uzáver v kĺbe pri vstávaní automaticky zacvakne bez toho, aby hrozilo nebezpečenstvo, že pritom dôjde k priškripnutiu odevu alebo prstov.

Členkový kĺb CarbonIQ

Členkový kĺb CarbonIQ je dvojčinný. Vďaka kombinácii deviatich rôznych možností nastavenia možno členkový kĺb individuálne prispôsobiť potrebám užívateľa, a to i vtedy, keď sa počas vybavenia zmení jeho zdravotný stav. Sú k dispozícii rôzne varianty na ovplyvnenie rozsahu pohybu v členku.

 

04

 

Náprotivkom pre ortotické vybavenie je protézový  vodoodolný systém Aqualine, ktorý sa skladá z jednotlivých komponentov. Jednoosý kolenný kĺb Aqua má kompaktné a ľahké konštrukčné prevedenie. Integrovaný zámok, ktorého manipulácia je pre užívateľa veľmi jednoduchá – ovláda sa pomocou ovládacej páky – spĺňa zvýšené bezpečnostné požiadavky aj v mokrom prostredí. Naopak, samotnej chôdzi pri vode, vo vode alebo na pláži pomáha malá hydraulika, ktorá sa aktivuje pri chôdzi v odomknutej pozícii. Protézové chodidlo Aqua je špeciálne chránené proti pošmyknutiu vďaka svojmu tvaru a zloženiu materiálu. Koleno Aqua, chodidlo Aqua a lôžko sú vzájomne spojené rôznymi adaptérmi odolnými proti korózii. Kryt Aqualine je kozmetické riešenie, ktoré dáva vodoodolným protézam esteticky pôsobivý vzhľad. Má veľmi prirodzený vzhľad, je príjemný na dotyk, trvanlivý, môže sa ponoriť do vody, neobmedzuje funkčnosť protetického kolenného kĺbu a prispôsobuje sa individuálnym požiadavkám používateľa. Užívateľ môže kryt sám ľahko odstrániť a umyť protézu.

Pre tých, ktorí chcú pri vode alebo vo vode zažiť aj trošku „divočiny“, ponúkneme informácie ako na to v ďalšom článku. 

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať