Lipták by privítal nový model so 16 tímami

0
Na snímke víťazný fedcupový tím Slovenska, sprava kapitán Matej Lipták, Jana Čepelová, Rebecca Šramková, Anna Karolína Schmiedlová a Daniela Hantuchová pózuje so slovenskou vlajkou po 1. kole II. svetovej skupiny Pohára federácie Taliansko - Slovensko 12. februára 2017 vo Forli. Slovenské tenistky sa prebojovali do aprílovej baráže o účasť vo svetovej skupine Pohára federácie. V dueli 1. kola II. svetovej skupiny totiž senzačne vedú nad domácim Talianskom už 3:1. FOTO TASR - Pavel Neubauer
- Reklama -

Forli – Na začiatku fedcupového týždňa sebavedomo vyhlásila, že slovenské tenistky majú na to, aby na horúcej talianskej pôde zvíťazili. Bola presvedčená, že po dvojhrách môžu viesť zverenky kapitána Mateja Liptáka na antuke vo Forli 3:1. Slovenskej debutantke Rebecce Šramkovej prognóza dokonale vyšla.

K jej naplneniu prispela dvoma bodmi a fanúšikov ohúrila atraktívnym moderným tenisom s plejádou winnerov. “Verili sme si, ja som odhadovala naše šance na 60:40. Tvrdila som, že cesta k úspechu proti Taliankam vedie cez dvojhry, čo sa aj potvrdilo. Ak by bolo 2:2, vo štvorhre by sme to mali ťažké,” priznala Šramková, ktorá zdolala víťazku Roland Garros z roku 2010 Francescu Schiavoneovú i finalistku antukového vrcholu sezóny z júna 2012 Saru Erraniovú.

V hale PalaGalassi demonštrovala, že vo Fed Cupe môže byť žolíkom. “Zápas v Taliansku mi ukázal nové možnosti. Rebecca sa ukázala ako hráčka, ktorá je vo Fed Cupe veľmi platná. Pevne verím, že sa ešte zlepší a v ďalších zápasoch budeme môcť na nej stavať. Budem sa snažiť urobiť všetko, aby v baráži bola pripravená aj Dominika Cibulková. Ďalším hráčkam želám, aby sa im začalo dariť na turnajoch, pomohlo by nám to v ďalších fedcupových stretnutiach,” povedal pre TASR Lipták.

Slovenky spoznajú svoje súperky v baráži o elitnú osmičku v utorok o 11.00 h SEČ, keď je v londýnskej centrále ITF na programe žreb. Ak vo fedcupovom rebríčku krajín nepríde k výrazným zmenám, spoločne so Španielskom, Ukrajinou a Belgickom budú figurovať medzi nenasadenými tímami. S najväčšou pravdepodobnosťou tak narazia na jedno z kvarteta nasadených družstiev – Rusko, Holandsko, Francúzsko alebo Nemecko. S Ruskami a Holanďankami by hrali doma, s Francúzkami a Nemkami vonku.

Zatiaľ naposledy hrali vo svetovej skupine v roku 2014, v baráži vtedy nestačili v Quebecu na Kanadu. “Pevne verím, že v roku 2018 už bude nový model, o ktorom sa hovorí a že vo svetovej skupine sa predstaví 16 tímov. V každom prípade však do aprílovej baráže pôjdeme s cieľom zvíťaziť, aby sme mali istú účasť medzi elitou bez ohľadu na to, či príde k zmene terajšieho formátu,” dodal Lipták.

- Reklama -