Longboardy nový hit zabudnite na skateboardy

Skateboard poznáš, ale nové „dosky“ a ich názvy ti nič nehovoria. Počul si, že novým hitom sezóny sa stal longboard. Dlhá doska. Preložiť si to dokážeš. To je asi tak všetko. V čom je iný? Predĺžená verzia skateboardu, longboard. Zoznámte sa. 

Surfovanie po cestách

Prvýkrát sa objavil v 60. rokoch minulého storočia v Kalifornii. Vyrobili ho surferi, ktorým sa nechcelo čakať, kým sa na mori objavia dobré vlny. Chceli surfovať hneď. Na dosku namontovali kolieska a hor sa na dlhé prímorské chodníky, pôžitok z novej jazdy hľadať. Surfoval si už niekedy? Longboard sľubuje jazdu, na ktorú nikdy nezabudneš. More je ďaleko, ale vďaka longboardu môžeš surfovať aj po asfaltových cestách. Preto jeho popularita z roka na rok rastie. 

Nie je longboard ako longboard

Doska je vyrobená z javora. Lacnejšie varianty z čínskeho javora, drahšie z kanadského. Nie si si istý, či ťa jazda na longboarde chytí za srdce a chceš ho len preto, že ho všetci kamaráti už majú? Stačí ti ten čínsky. Keď sa do jazdy na tejto doske zamiluješ a budeš si jazdou na nej 100 % istý, popozeraj sa aj po niečom kvalitnejšom. 

Najlepšie longboardy – náš výber

[wptb id=56001]

Jazda po meste je to pravé

Je vhodný najmä na jazdu po meste. Od skateboardu sa na pohľad líši tvarom a veľkosťou. Meria od 70 do 140 centimetrov a jeho dĺžka závisí od toho, kde sa chceš na longboarde prevážať. Chystáš sa brázdiť ulicami mesta? Bude ti robiť spoločnosť len v parku? Chystáš sa s ním zdolávať okolité kopce

Longboard vs. skateboard. Aký je v nich rozdiel? 

Longboard svojim tvarom pripomína pretiahnutú kvapku, má mohutnejšie kolieska a preto lepšie zvláda hrboľatý terén, je stabilnejší a lepšie „reže“ zatáčky. Tvrdosť koliesok rozhoduje, akým spôsobom a štýlom chceš jazdiť. 

Potrebuješ sa rýchlo dostať z jedného konca mesta na druhý, ale MHDčke sa rád vyhneš? Longboard ti na takýto presun rád poslúži a je dosť pravdepodobné, že ťa do cieľa dostane oveľa skôr. Nemusíš sa ho báť. Dobre a ľahko sa ovláda aj pri rýchlejšej a náročnejšej jazde.

Vyšší longboard reaguje a zatáča rýchlejšie, ale odnáša si to jeho stabilita. Nižší longboard je stabilnejší aj pri vyššej rýchlosti, ale chýba mu obratnosť.

Na skateboarde sa lepšie vyšantíš v skateparkoch, na U-rampách a na miestach, kde treba prekonať prekážku. Tvorí ho obdĺžnik zaoblený z obidvoch kratších strán. Jeho kolieska sú menšie, tvrdšie a odolnejšie. Rôzne triky a skoky si s longboardom tak neužiješ. Predsa len je trochu dlhý. Vyskúšať ti to nikto nebráni, ale ovládať sa ti bude určite horšie. Skateboard využiješ aj v meste, ale rýchla a bezpečná jazda to nebude.

Pripraviť sa, pozor, trénuj! 

Nikam sa neponáhľaj. Predtým, ako sa pustíš z kopca a vychutnáš si aj náročnejšie trasy, nauč sa longboard poriadne ovládať, aby si sa vyhol možným zraneniam. Spadnúť z rozbehnutej dosky nie je nič príjemné a hojenie rán ťa môže od longboardu odrezať na dlhšie. 

Pocit, ktorý nikde inde nenájdeš

Spája sa s pocitom slobody a voľnosti, ale užiješ si s ním aj poriadnu dávku adrenalínu. Je súčasťou tzv. streetwear, štýlu ulice. Životný štýl, ktorý preferujú najmä mladí. Vychutnaj si surfovanie po uliciach aj ty. Čo ti v tom bráni?

Keď už je reč o adrenalíne, ktorú adrenalínovú vychytávku si naposledy vyskúšal ty? 

Najlacnejšie longboardy – náš výber

[wptb id=56004]

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať