Ľudovít Kocsis: Niekto zbiera známky, ja medaily v karate

Ľudovít Kocsis, niekto zbiera známky, ja medaily v karate. Zbiera úspech za úspechom, no stojí za tým veľká drina. Napriek bohatej zbierke titulov karatista z dedinky Žihárec Ľudovít Kocsis nemá núdzu o motiváciu.

Do karate s Van Dammom

Skúsený karatista sa svojmu milovanému športu začal venovať ako desaťročný. „Karate som sa začal venovať na podnet môjho kamaráta, ktorý ma k nemu dotiahol. Ako dieťa som pozerával filmy s bojovou tematikou, mojím obľúbencom bol Jean Claude van Damme, chcel som byť ako on. Ani som to s iným športom neskúšal, robil som len karate,“ spomína na svoje začiatky Kocsis.

TIP: Attila Végh: „Určite zostanem pri organizácií OKTAGON MMA!“

Tie veru neboli ľahké, v hlavnej úlohe bol na prvých tréningoch stres. „Bolo nás tam asi sto. V niektorých momentoch som ani nevedel, kde som,“ spomína s úsmevom. Stres ho však nemohol odradiť, tvrdo trénoval a drina začala prinášať ovocie.

Vďaka karate videl svet

„Japonsko, Amerika, Škótsko, Írsko, Španielsko, Taliansko, Švajčiarsko, Rusko, Lotyšsko, Srbsko, Maďarsko, Česko, Poľsko, Rumunsko, Bosna a Hercegovina,“ vymenováva Kocsis krajiny, ktoré navštívil. Nie však na dovolenku, zavialo ho tam karate a on si z týchto krajín odnášal medailu za medailou.

Okrem toho, že ako aktívny karatista súťaží a zbiera medaily, sa venuje aj trénovaniu zverencov v klube Slovan Duslo Šaľa. Podľa toho prispôsobil aj svoje ciele. „Vždy si určím nejaké ciele, ale už sa viac sústredím na ciele svojich zverencov. O tom, či som dobrý tréner, hovoria výsledky mojich zverencov.“

Napriek tomu si karatista zo Žihárca určil súťaže, ktoré budú pre neho v roku 2018 prioritou: októbrové majstrovstvá Európy na Malte a júnové majstrovstvá sveta v Škótsku.

Každá kvapka potu znamená medailu

Popri bohatých skúsenostiach dostávajú Kocsisovi zverenci od úspešného karatistu často aj mimošportovú lekciu. „Talent podľa mňa neexistuje, všetky úspechy si treba oddrieť tréningom. Mojim zverencom stále opakujem svoje motto: Každá kvapka potu znamená medailu,“ odhaľuje Kocsis.

TIP: Ivan „Buki“ Buchinger: Takmer som zabil súpera

„Najdôležitejšie je robiť karate zo srdca, nie z donútenia rodičov. Treba si dávať pozor hlavne na to, aby im po prvej medaile nestúpla sláva do hlavy, ale aby sa naďalej snažili dosahovať najlepšie výsledky.“

Nechýba mu sebavedomie, ale ani pokora. „Moje najväčšie pozitíva? Výsledky, ktoré som dosiahol. Vždy je však čo zlepšovať,“ nezabudne doplniť.

Popri karate pestuje zeleninu

Z karate sa na Slovensku vyžiť nedá, preto má popri športe Kocsis aj prácu. Tréningy karate prídu na rad až po nej. „Spoločne s mojím otcom sa venujeme pestovaniu zeleniny. Zatiaľ sa to dá zvládnuť, neskôr uvidíme,“ tvrdí úspešný karatista.

Popri práci Kocsis trénuje karate štyrikrát do týždňa. Tréningová jednotka sa skladá z rozcvičky, základnej techniky, techniky vo dvojiciach, strečingu a posilňovania. Popri tréningu, respektíve počas neho, sa mu stávajú aj úsmevné príhody. „Raz som si počas cvičenia zabudol v kimone mobil. Hneď ako som docvičil, mi volala priateľka,“ spomína s úsmevom.

TIP: Tomáš Možný: „Na ulici mnohí skúšajú, radšej im to vyhovorím.“

Nemá vzor ani špeciálny rituál, jedna vec však nikdy nesmie chýbať. „Vždy nosím so sebou môj ruženec ako talizman,“ odhaľuje nám.

Životná cesta, po ktorej sa dá kráčať celoživotne

V zbierke má Žihárčan nespočetné množstvo pohárov, medailí a sošiek, napriek tomu s motiváciou problém nemá. „Motivuje ma najmä atmosféra na súťažiach. Mám veľké hobby, zbieram zlaté medaily. Niekto zbiera známky, ja medaily,“ glosuje Kocsis a dopĺňa myšlienku, ktorá ho poháňa vpred: „V mysli si nedokážem pripustiť myšlienku, že sa domov vrátim bez medaily.“

Kocsis tvrdí, že veľký rozdiel medzi Slovenskom a zahraničnými krajinami v karate nie je, Slovensko je v športovom aj tradičnom karate na vysokej úrovni. „Na svetových a európskych súťažiach sa v hodnotení krajín umiestňujeme zatiaľ v prvej štvorke,“ pripomína.

Končiť s karate sa nechystá, tento šport má podľa neho jednu veľkú výhodu. „Karate na rozdiel od ostatných bojových umení môže človek cvičiť aj v pokročilom veku. Naši majstri z Okinawy hovoria, že karate je životná cesta, po ktorej sa dá kráčať celoživotne,“ dodal Kocsis na záver.

Najväčšie Kocsisove úspechy:

ME 2000 v Rusku – 1. miesto (organizácia EGKF)
ME 2008  v Bosne a Hercegovine – 1. miesto (organizácia WKC)
MS 2009  v USA – 1. miesto (organizácia WKC)
MS 2011 v Česku – 1. miesto (organizácia WKC)
MS 2015 v Lotyšsku – 3. miesto (organizácia WKC)
MS 2008 – 2017 – 1. miesto (v organizácii WTKA)
ME 2012 v Škótsku – 3. miesto (organizácia WUKF)
ME 2016 v Taliansku – 2. miesto (organizácia WUKF)
ME 2017 v Rumunsku – 3. miesto (organizácia WUKF)
MS 2013 v Rumunsku – 3. miesto (organizácia WUKF)
MS 2016 v Írsku – 3. miesto (organizácia WUKF)
MS 2017 v Taliansku – 3. miesto (organizácia WKA)

Poznámka: EGKF, WKC, WTKA, WUKF, WKA – svetové organizácie karate

TIP: Brazílsky bojový tanec

Kocsisove úspechy v roku 2017:

Majstrovstvá Slovenska v Šali – 1. miesto
Európsky pohár v Bratislave – 1. miesto
ME v Rumunsku – 3. miesto
MS v Taliansku – 3. miesto
Festival bojových umení v Taliansku – 1. miesto

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

5 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať