Ako si začínal, prečo si si vybral práve veslovanie?

Ako dieťa som chodil na plávanie, tiež som sa chvíľu venoval karate a veslovanie som si vybral asi preto, že bývam kúsok od Lodenice (pozn. redaktora: zátoka Sĺňava, miesto pôsobenia klubu veslárov v Piešťanoch) a, samozrejme, svoju úlohu zohrala aj iniciatíva rodičov – na vyplnenie voľného času. (smiech)

Aké sú tvoje pocity z nedávneho víťazstva na majstrovstvách sveta?

Je to jeden z tých väčších úspechov, ktoré sa mi podarili, tak sa z neho, samozrejme, teším, ale teraz odchádzam na kvalifikáciu na OH, takže som v podstate musel hneď nabehnúť naspäť do tréningového procesu a začať zase makať a pripravovať sa. Som rád, že sa to podarilo, je to prvý titul, ale treba ísť ďalej.

ERchamps 2016_top three

Momentálne trénuješ dvojfázovo – napríklad dnes si mal tréning o jedenástej, druhý máš o štvrtej. Ako prebiehajú tvoje tréningy?

Áno, momentálne dvojfázovo, cez zimu sa dalo párkrát aj trojfázovo, ale tie dve fázy sú pre mňa štandard. Teraz cez sezónu už veslujem aj doobeda aj poobede, v zime to býva trenažér, posilňovňa alebo stacionárny bicykel. Niekedy, keď je dlhá doba medzi pretekmi a je voľný čas, tak veľa bicyklujem a zároveň aj jazdím na vode, ale teraz, keď sú preteky, trávim všetok čas len na vode.

Ako dlho trvá jeden tréning?

Od hodiny do dvoch, záleží aj na počasí.

Keďže si spomenul ten bicykel – venuješ sa aj cyklistike alebo ešte niečomu ďalšiemu? Viem, že si sa venoval istý čas napríklad aj triatlonu.

Triatlon som robil len chvíľu, ale to som mal skrátenú sezónu, pretože sme končili majstrovstvami Európy už v máji a rozmýšľal som, čo robiť zvyšok sezóny, aby som sa nezbláznil z veslovania. (smiech) Tak som vyskúšal robiť triatlon a zúčastnil som sa aj na Iron man triatlone, ale ako vravím, to bolo len na vyplnenie času a udržania sa vo forme.

Ty si začínal v 10. Kedy si myslíš, že je najlepší vek začať s veslovaním?

Myslím si, že u nás veslárov nie je až také potrebné začínať v rannom veku, napríklad v Amerike je štandard, že sa začína až na vysokej škole, kde sú vysokoškolské univerzitné kluby, veľa ľudí začína až tam, ale samozrejme majú za sebou nejaký základ a sú to najmä plavci alebo vodnopólisti. Ak by som ja viedol svoje dieťa k športu, tak určite by to bolo v tých prvých rokoch plávanie, ak by som mal možnosť, tak by som ho dal na gymnastiku a potom už od nejakého 12. roku by som mu dal na výber, nech si vyberie, čo ho baví a čo chce robiť. Ale to plávanie a gymnastika je asi najlepší základ pre všetky športy.

trenazer

Teraz odchádzaš na kvalifikáciu na letné OH, máš aj nejaké iné plány na leto?

Všetko sa vlastne uvidí podľa toho, ako dopadne kvalifikácia, ale určite pôjdem ešte na majstrovstvá sveta, tie sú koncom augusta, a ešte mám pred sebou jedno kolo svetového pohára a potom uvidíme, koľko času mi ostane, pretože by som chcel absolvovať aj nejaké cyklistické preteky, ale zatiaľ nemám rozplánované, že kde.

Ako 19-ročný si sa zúčastnil na otváracom ceremoniáli OH v Aténach. Aký to bol pocit?

Atmosféra tam bola super, najmä pre mňa ako pre mladého chalana, ktorý bol najmladším členom slovenskej olympijskej výpravy. Spoznal som tam veľa ľudí a bola tam zábava, ale vtedy som to bral asi trocha inak, ako to beriem teraz.

Čo takto ty a adrenalínové športy?

Nemám záľubu v adrenalínových športoch, maximálne si viem v budúcnosti predstaviť zoskok padákom, ale asi nič iné. (smiech)

Čo ťa najviac motivuje a kto ťa najviac podporuje?

Samozrejme rodičia a priateľka, bez zázemia to nejde. Keby ma do istého roku nepodporovali rodičia, tak by to nešlo. A momentálne, keďže už žijem s priateľkou, tak tiež, keď aj ona vidí, že to nie je ono, alebo keď som unavený z tréningov, alebo je tam nejaká nervozita, tak je veľmi dôležité, aby ma ten človek poznal a vedel, kedy ma má nejakým spôsobom podporiť.

ERchamps 2016

Zastavujú ťa ľudia, aby ti pogratulovali? Všimol si si nárast fanúšikov?

Známi mi gratulujú, asi ma aj viac ľudí spoznáva, ale nie som nejaká superhviezda. (smiech)

Na záver niečo na odľahčenie – aké autá preferuješ? Viem, že máš veľké auto. (smiech)

Áno, mám veľké auto a chcel by som ešte väčšie! (smiech) Mojím snom je Volkswagen Caravelle a je to kvôli tomu, aby som si vedel hore hodiť loď alebo dovnútra bicykle. Takže športové autá ma nelákajú.

Keďže si fanúšik cyklistiky, asi preto vlastníš aj obchod práve s bicyklami, však?

Áno, vlastním športový obchod, teda vlastne to zameranie je najmä na cyklistiku, ale sú tam veci určené aj na beh. Pôvodný plán bol triatlonový obchod, ale prispôsobil som to dopytu.

Bled 2015 TęFISA Igor Meijer

Bled 2015 LukasMedailónik:

Rodák z Piešťan sa od dvanástich rokov začal venovať veslovaniu a prvým väčším úspechom bolo 4. miesto na majstrovstvách sveta v kategórii juniorov v roku 2004, vďaka čomu sa kvalifikoval na letné OH v Aténach, kde bol najmladším členom slovenskej reprezentácie. V roku 2010 získal striebro na majstrovstvách sveta na Novom Zélande. Medzi ďalšie úspechy v LM1x – ľahkej váhe patria: strieborná medaila z majstrovstiev sveta U23 (2005), dve strieborné medaily z majstrovstiev Európy a titul vysokoškolský šampión. V roku 2015 vyhral 2 FISA svetové poháre.