Pred odchodom na lyžovačku zvykne mať väčšina ľudí dobrú náladu i napriek tomu, že pred cestou je ešte obvykle potrebné mnoho vecí zariadiť. Čaká ich predsa pohodový čas, strávený kdesi uprostred hôr, pohyb na čerstvom vzduchu a skvelé dovolenkové zážitky.

Dovolenka kratšia ako dva týždne vraj neposkytne organizmu potrebný čas na dôkladne zregenerovanie a načerpanie energie v dostatočnom množstve. Čím je dovolenka kratšia, tým rýchlejšie vyprchá i novonadobudnutá energia z nej. Optimálnym riešením sa javia síce kratšie, ale častejšie dovolenky najmä pre tých, ktorí si viac ako päť až desať dní voľna z pracovných či iných dôvodov dopriať nemôžu. A dôležitý je aj typ oddychu. Neporovnateľne prospešnejší je pre telo aj psychiku aktívny oddych, ktorý pasívny prevyšuje v každom ohľade.

Energia do zásoby

Je dobré vedieť, že o čo dlhšiu dovolenku absolvujete, o to väčšie zásoby energie si prinesiete do všedného pracovného či rodinného života. Každému vyhovuje čosi iné, no organizmus sa oklamať nedá. Ten je schopný začať skutočne odpočívať až niekoľko dní po príchode na vybrané miesto. Aklimatizácia je dôležitý proces. A pri lyžovačkách je v prvých dňoch potrebné počítať aj s prechodnou svalovou únavou, ktorú intenzívne lyžovanie obvykle so sebou prináša. Aby boli následky minimálne, dôležitá je aj kvalitná lyžiarska výbava a lyžiarske oblečenie. Ak sa práve chystáte na zimnú dovolenku, nepodceňte výber výstroja, ani odevov, ktoré si hodláte so sebou vziať. Luxusné zimné bundy, kvalitné otepľovačky, teplé čiapky, rukavice či šály v rôznych módnych prevedeniach sú k dispozícii v bohatej palete. Len výberu je potrebné venovať dostatok času a sústredenia. No ak sa pre takúto investíciu rozhodnete, oceníte ju nielen na svahu, ale aj mimo neho, počas celej dovolenky.