Elitu kickboxu privíta Bratislava, Onuščák: „Je to významný úspech zväzu“

Bojové športy sú na Slovensku čoraz populárnejšie a ich priaznivci majú isto v kalendári zvýraznený dátum 13. október 2018. Práve vtedy totiž odštartujú majstrovstvá Európy v kickboxe, ktorých dejiskom bude Bratislava. Usporiadanie prestížneho podujatia vníma prezident Slovenského zväzu kickboxu (SZKB) Peter Onuščák ako veľkú česť, v hlavnom meste očakáva európsku špičku kickboxu.

„SZKB organizoval v roku 2012 prvýkrát MS juniorov a kadetov. Šampionátu sa vtedy zúčastnilo 50 krajín z 5 kontinentov a približne 2200 účastníkov. V roku 2013 sme dali prihlášku so záujmom o ME. Pred dvomi rokmi sme zaslali potvrdenie o zaradení do svetového kalendára aj ministerstvu financií SR, takže blížiace sa ME nie sú nejaký naslepo, ale je to dlhodobo plánovaná akcia. Nie je to však jednoduché z organizačnej stránky, ale zároveň to zväz berie ako významný úspech,“ uviedol Peter Onuščák pre Šport je život. V Bratislave budú štartovať pretekári zo 40-tich krajín, celkovo sa predstaví 800-900 kickboxeristov v mužských i ženských kategóriách.

Súťažiť sa bude v troch disciplínach – K1, lowkick a kicklight. Európsky šampionát je v očiach kickboxeristov prestížnym podujatím, preto sa dá očakávať skutočná špička, napríklad Holanďanka Sarel de Jong, ktorá triumfoval na Svetových hrách. „Na rozdiel od niektorých iných športov, sú kickboxové majstrovstvá mimoriadne významné. Úspechy na nich sú vysoko hodnotené a určujú príspevky pre daný šport. Výsledky z ME a MS zároveň určujú zaradenie do takzvaného Top tímu,“ prezradil Onuščák, podľa ktorého budú najväčšími favoritmi „Rusi. Veľmi dobrých kickboxerov však majú aj Taliani, Maďari, Slovinci či Chorváti. Tí sú zaujímavou krajinou, ktorá je veľkosťou porovnateľná so Slovenskom, ale vyniká v množstve športov čo sa potvrdilo aj na nedávnych MS vo futbale.“

Majstrovstvá Európy v kickboxe

Pozornosť divákov často pútajú najmä rôzne kicboxerské galavečery pod taktovkou rozdielnych organizácií odlišujúcich sa vo finančnom zabezpečení. Podľa Onuščáka nie je na mieste porovnávanie ME s profesionálnymi zápasmi.

„Toto je európsky amatérsky vrchol. Mnohí sa to snažia porovnávať s profi výkonmi, no tam veľa záleží od promotéra. Tých asociácií je už veľmi veľa, často stačí vyhrať jeden-dva zápasy a už máte nejaký opasok a ste majster sveta. Vyhrať na ME je náročnejšie. Na tých štartuje iba majster krajiny. Súpera si nevyberáte, ale vám ho určí žreb. Musíte absolvovať niekoľko náročných zápasov v krátkom čase. Je potrebné navážiť potrebnú hmotnosť, potom vyhrať zápas, potom zase navážiť a zase vyhrať. Toto sa opakuje 3-4 krát a až potom ste majster. Predtým si o sebe môžete myslieť hocičo, ale môže sa stať, že príde nejaký „no name“ trebárs z Ruska a vybúcha vás ako vrece. Mnohí si postupne uvedomili, že reprezentovať je skutočne česť.“

Majstrovstvá Európy v kickboxe

Slovensko bude mať na domácom podujatí zástupcov v mužských i ženských kategóriách. Najmä medzi ženami sa očakáva boj o medaily, veď štvorica Monika Chochlíková, Veronika Petríková a sestry Lucia a Veronika Cmárové ich pravidelne nosia z vrcholných podujatí už niekoľko rokov.

„Aj my postupne získavame väčšiu podporu. Majstri sveta dostanú 10.000 eur na ročnú prípravu, čo nie je zlé. Strieborný 7000 a bronzový 5000. Keby sme boli prijatí do olympijského výboru, boli by tieto finančné obnosy trojnásobné. Všetci, ktorí velebia profesionálny šport, môžu v mnohých prípadoch závidieť,“ dodal Peter Onuščák.

Nenechaj si újsť náš nový športový katalóg plný skvelých produktov aj pre bojové športy.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať