Bral lieky silné ako chemoterapia. Hossovu kariéru ukončila alergia: Nemohol som objať deti

Marián hossa V NHL nastúpil na 1309 zápasov, posledný v sezóne 2016/2017, ďalší však už pridať nemohol. Kariéru slovenskej hokejovej hviezdy Mariána Hossu ukončila nepríjemná choroba.

Alergia

Bol jún 2017, keď hokejových fanúšikov šokovala správa o Hossovom konci (vtedy sa oficiálne písalo len o prerušení kariéry, pozn.). Informácie priniesol redaktor stanice Sportsnet Elliotte Friedman. „Existuje seriózna možnosť, že Marián Hossa odohral v NHL posledný zápas. Dôvodom sú vážne alergické reakcie na hokejový výstroj,“ napísal.

Hossa na oficiálnej klubovej stránke Chicaga Blackhawks potvrdil tieto správy a odhalil, že problémy a hokejový koniec nenastali zo dňa na deň, ale boli dlhotrvajúce. „V priebehu niekoľkých posledných rokov som pod dohľadom doktorov podstupoval liečbu mojej kožnej choroby, ktorú sme sa rozhodli držať až do tejto doby v tajnosti. V dôsledku vedľajších účinkov spojených s liečbou nie je možné, aby som v nasledujúcej sezóne hral hokej. Je pre mňa veľké sklamanie, že nebudem môcť hrať. Musím brať ohľad na môj zdravotný stav a prípadné následky, ktoré by mohli nastať v mojom živote, ak by som naďalej pokračoval,“ uviedol sklamaný Hoss the Boss, ako slovenského hokejistu prezývali.

V 1309 zápasoch v NHL strelil 525 gólov, ďalší už nepridal. Nemohol riskovať a nastúpiť na zápas. Ako priznal pre Plus JEDEN DEŇ, zdravotné problémy sa začali štyri roky pred oznámením konca, po Svetovom pohári v Toronte sa ešte zhoršili. „Do konca sezóny som musel brať silné lieky, ktoré sa podľa vyjadrenia lekárov nemôžu užívať dlhodobo. Môžu mať vážnejšie vedľajšie účinky, a preto som nechcel riskovať,“ vysvetľoval hokejista.

V Chicagu experimentovali

Michal Handzuš, ktorý sa s Hossom stretol v sezóne 2012/2013 v Chicagu, len potvrdil, že už vtedy mával jeho krajan problémy s kožnými alergickými reakciami na hokejový výstroj. „V klube vtedy skúšali rôzne zmesi pracích práškov, aby neboli voči jeho pokožke agresívne. Takisto mu prispôsobili materiály, z ktorého mal rôzne súčasti výstroje, najviac experimentovali s ribanom. To bezprostredne pokrýva telo hokejistu a zároveň býva pre hráča najcitlivejšie,“ odhalil špeciálne pokusy chicagských jastrabov Handzuš pre denník Šport.

Čo sa teda dialo a ako sa to prejavovala? Hossova kožná choroba sa prejavovala sčervenaním kože či mokvajúcou pokožkou. Hoci rôzne alergie sú u hokejistov bežné, tento typ je neobvyklý a prekvapil aj športového lekára Jána Grauzela.

To, že niekto pre to preruší či ukončí kariéru, som ešte nezažil. Keď som sa to o Mariánovi dozvedel, prekvapilo ma to,“ reagoval pre denník SME a vysvetlil, ako môže prísť k tomuto ochoreniu a čo sa deje s telom: „Tým, že sa telo potí, póry sa otvoria. Látka, ktorou sa výstroj perie, alebo samotná tkanina, môžu spôsobovať alergiu. Kožné alergie mali aj hokejisti v Slovane Bratislava i slovenskej reprezentácii. Tým, že absolvovali veľa zápasov, pod bielizňou mali telo často začervenané.“ 

Stav sa zhoršoval

Pri tomto type alergie ide o autoimunitnú reakciu, pri ktorej sa dajú príznaky potláčať. Ako ďalej tvrdí Grauzel, v súčasnosti existuje moderná biologická liečba, ale svojím spôsobom to je nevyliečiteľné.

Hossa spolu s lekárskym tímom Chicaga Blackhawks skúšali rôzne druhy liečby a rôzne metódy. Nič nepomáhalo. „Po Svetovom pohári bol môj stav zlý, doktori mi nasadili liečbu a každé dva týždne som musel počas sezóny chodiť do nemocnice na vyšetrenie krvi. Za posledné roky sme vyskúšali všetko. Rôzne testy na alergie, na potraviny, pracie prášky, krémy, materiály pod výstroj. Nič nepomáhalo, až lieky, ale aj tie iba na prvé mesiace užívania,“ povedal Hossa v rozhovore pre Nový Čas. Lieky, ktoré mu lekári nasadili, boli veľmi silné a človek ich môže užívať len pár mesiacov, potom ich treba vysadiť, inak je ďalšie užívanie zdraviu nebezpečné.

Slovenská hviezda bola nútená vynechávať tréningy Chicaga. Keď bolo viac zápasov po sebe, situácia bola kritická. Tréner Joel Queeneville vtedy zdôvodňoval Hossovu absenciu vekom a dodával, že mu chce dať viac času na regeneráciu. Až neskôr vyplávalo na povrch, čo bolo za tým.

marian hossa
foto: TASR

Najhoršie bolo v noci

Čím viac detailov Hossa odkrýval, tým bol jeho príbeh desivejší. Viac odhalil bývalý hokejista pre portál theathletic.com, kde vyrozprával svoj príbeh.

Posledné štyri roky sa to tak zhoršilo, že som skončil na tabletkách. Tie boli tak silné, že ich prirovnávali k chemoterapii. Tak som si povedal, že ako dohrám posledný zápas v play-off, končím. Vravel som si, že to takto ďalej nejde. Predsa len, zdravie je len jedno,“ vysvetlil Hossa.

„Moje telo mi povedalo, že nie je iná možnosť. Vtedy som musel začať rozmýšľať, že by to mohol byť koniec. Moja koža sa takmer rozpadala. Mal som výtoky z rán. Vynechával som tréningy. Bolo to fakt nepríjemné. Keď som prišiel domov, nemohol som chytiť ani vlastné deti, pretože som sa necítil čistý. Manželka musela stále prať návliečky. Najhoršie to bolo v noci, keď som spal. Manželka mi držala ruku, aby som sa neškrabal. Keď som sa prebudil, obliečky boli krvavé. Tie ekzémy boli tak silné, že hnisali a tiekli.dodal.

„Povedal som si: ‘Takto by som na tom byť nemal. Nemal by som každý deň jesť tie tabletky, aby som mohol hrať hokej.‘ Tie tabletky neboli vôbec ľahké. Opýtal som sa, aký zmysel má to, že toto robím, aby som pokračoval v hraní. Mám svoj život. Mám mladú rodinu. Nechcem to riskovať tým, že budem ďalší rok na tabletkách. Tak som došiel k bodu, v ktorom som musel urobiť veľké rozhodnutie a musel som to brať tak, že mi telo hovorí stop.“ 

Návrat na Slovensko

Keďže vedel, že návrat na ľad mu nehrozí, Hossa s rodinou sa rozhodli predať byt v zámorí a tráviť viac času na Slovensku. „Deti začínajú chodiť do školy, máme tu tiež množstvo známych a rodinu. Tešíme sa, že sa vraciame späť na Slovensko. Ja však budem mať občas povinnosti aj v zámorí, preto tam budem sem-tam lietať,“ povedal Hossa pre hokej.sk a v jednom z rozhovorov pre RTVS doplnil: „Hlavne deti sú spokojné. Majú tu babky, sesternice, bratrancov. V Chicagu sme boli väčšinou sami. Občas nás niekto prišiel navštíviť. Teraz si to všetko užívame.“

Budúcnosť však Hossa nerieši. Chicago pred rokom vymenilo jeho kontrakt do Arizony a zbavilo sa platovej záťaže 5,275 milióna amerických dolárov. „Opäť sa potvrdilo jeho vodcovstvo. Keď sme ho požiadali o zrušenie klauzuly o zákaze výmien, aby sme mohli zrealizovať tento obchod, bolo jasné, že to preňho nie je ľahké. V Chicagu zažil veľa úspechov a našiel tu mnoho priateľov. Na Mariánov prínos nikdy nezabudneme,“ uviedlo Chicago v stanovisku.

Hossa má stále platný kontrakt na dva roky, pred jeho vypršaním nemôže oficiálne ukončiť kariéru. A čo bude potom? „Nemám vízie, možno by som rád zostal pri hokeji v Amerike, mám tu veľa kontaktov a korektných vzťahov. Možno nadviažeme na nejakú spoluprácu priamo s Blackhawks, kde sú tie vzťahy na výbornej úrovni,“ poodkryl Hossa plány v rozhovore pre hokej.sk, po stopách otca-trénera sa však zrejme nevydá.

„Pýta sa ma to veľa ľudí, ale naozaj neviem. Priznám sa, keď som videl otca ako trénera, koľko tomu musel venovať času a stresu, tak táto pozícia ma veľmi neláka. Ale všetko sa môže za tie roky zmeniť, uvidíme. Teraz to nesilím,“ dodal.

Hossove čísla:

  • Počet zápasov v NHL: 1309
  • Počet gólov v NHL: 525
  • Počet asistencií v NHL: 609
  • Celkový počet bodov v NHL: 1134
  • Počet vyhratých Stanley Cupov: 3 (2010, 2013, 2015)
Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať