Vieš, kedy jesť niektoré potraviny a ako ich správne kombinovať? Nevhodne zvolené jedlo negatívne ovplyvňuje naše zdravie. Prečítaj si, ktoré potraviny “sa neznášajú” a naopak, ktorým to spolu “ladí”.
Kombinácia jedla
Každá potravina má sama o sebe rôzne nároky na naše trávenie. Kombináciou rôznych jedál sa môže stať, že po čase začíname pociťovať diskomfort v trávení. Je to spôsobené miešaním škrobov a bielkovín: toust s vajíčkami, bageta s dressingom, šunkou a šalátom alebo zemiaky s mäsom – býva štandardom našej každodennej stravy. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako tieto kombinácie ovplyvňujú naše trávenie? Trávenie škrobov (obilia, zemiakov a mnohých iných potravín) vyžaduje zásadité podmienky, zatiaľ čo enzýmom, ktoré trávia bielkoviny, sa darí v kyslom prostredí. Takže, ak jeme škrob a bielkovinu spolu, žiadame náš tráviaci systém, aby bol zásaditý a kyslý zároveň. Žiaľ, mnohé z typických západných kombinácií potravín si od tela žiadajú práve to.
Čo sa stane ak jeme škroby a bielkoviny zároveň?
Navzájom sa neutralizujú. Proteín ani škrob sa správne nestrávia, čo môže viesť k fermentácii, ktorá živí kvasinky a plesne. Táto reťazová reakcia narúša trávenie všetkých potravín, ktoré jeme.
Trofológia
Kombinovanie jedla – známe ako trofológia – sa v posledných rokoch stalo populárnym trendom. Je to náuka o výžive, ktorej filozofia pochádza z ajurvédskej stravy – konzumných zvyklostí v starovekej Indii. Dnes je trofológia postavená aj na vedeckom základe a kombinácia potravín zahŕňa princípy makrobiotickej stravy 20. rokov 20. storočia.
Existuje mnoho príkladov zle kombinovaných jedál:
- Mäso + zemiaky,
- Kuracie mäso + sušienky,
- Špagety a mäsové guľky,
- Grilované syrové sendviče,
- Ryby + hranolky,
- Párok v rožku,
- Hamburgery.
A zoznam pokračuje…
Negatívne prejavy a príznaky zlého trávenia
Bežné príznaky poruchy trávenia zahŕňajú:
- plynatosť,
- nadúvanie,
- bolesti žalúdka,
- poruchy trávenia alebo pálenie záhy,
- nepravidelné pohyby čriev,
- únava,
- narušený spánok,
- zápach z úst,
- kožné problémy.
Znie vám to povedome? Zlé trávenie je také bežné, že tieto príznaky prijímame ako bežnú súčasť života. Vhodné kombinovanie potravín môže pomôcť zlepšiť vaše trávenie. Prinášame vám prehľad o kombinovaní potravín a o tom, ako môžete spárovať potraviny, aby ste si zlepšili trávenie, zdravie čriev a mali viac energie.
5 základných pravidiel kombinovania jedál
Spôsob stravovania odmieta miešanie rôznych kategórií potravín:
- škroby
- ovocie
- zelenina (bez škrobu)
- proteíny
- tuky
Existuje mnoho pravidiel, ako správne kombinovať tieto skupiny potravín. Aby ste tomu lepšie porozumeli, tu je 5 základných pravidiel, ktoré verní vyznávači diéty dodržiavajú:
Ovocie by sa malo konzumovať na lačný žalúdok (odstup 3 – 4 hodín od posledného jedla), najlepšie doobedu ako predjedlo. Nemalo by sa kombinovať s inými jedlami, ako napr. mliečne a kyslomliečne produkty alebo ako dezert po jedle. Vyhneš sa tak kvaseniu v žalúdku a predĺženému tráveniu. Ovocie sa v žalúdku veľmi jednoducho a rýchlo strávi.
Kvalitné bielkoviny by sa nemali kombinovať so škrobovou zeleninou. Potraviny s vysokým obsahom škrobu sa trávia inak v dôsledku uvoľňovania pepsínových enzýmov pri trávení bielkovín. Namiesto toho konzumuj bielkoviny s neškrobovou zeleninou.
Škroby v obilninách a škrobovej zelenine sa trávia podobným spôsobom. Z tohto dôvodu sa odporúča jesť potraviny ako ryžu, farro, quinou, zemiaky, tekvicu a pod. spolu.
Proteínové tuky ako je avokádo, syry, olivy a orechy, a neškrobová zelenina sú údajne vhodnou kombináciou potravín. Okrem neškrobovej zeleniny sa predpokladá, že kyslé ovocie, ako napríklad citrusy, sa dobre znášajú s tukmi.
Strukoviny sú bielkoviny, ktoré obsahujú vysoké množstvo škrobu. Šošovica, fazuľa a hrach sú dôležitým zdrojom rastlinných bielkovín a vlákniny. Ich kombinácia môže pomôcť, aby boli stráviteľnejšie. Sóju, ako je tofu a tempeh, treba považovať za vysokokvalitný proteín a všetky ostatné strukoviny za škrob. Ak máš problémy s trávením strukovín, jedz ich len so zeleninou.
Tabuľka potravín rozdelených podľa kategórií
Potraviny, ktoré môžeš kombinovať s hocičím | avokádo, uhorka, listová zelenina (špenát, kel, rukola, hlávkový šalát, mangold, repa), citrón, limetka, paradajka, paprika, cuketa, tekvica, pšeničná tráva |
Proteíny | mäso, ryby, vajcia, jogurt, fazuľa, orechy (mandle, kešu, pistácie, vlašské orechy), semienka (konopné, chia, ľanové, tekvicové, slnečnicové, melónové, sezamové), tempeh, tofu |
Proteínové tuky | avokádo, syr, kokos, kefír, orechy, olivy, semená, jogurt |
Obilniny a škrobová zelenina | amarant, pohánka, proso, quinoa, artičoky, kukurica, fazuľa lima, hrach, zemiaky, bataty, ryža, gaštany |
Neškrobová zelenina | rukola, špargľa, bambusové výhonky, brokolica, kel, kapusta, mrkva, karfiol, zeler, pažítka, uhorka, fenikel, cesnak, zelená fazuľka, kaleráb, pór, šalát, cibuľa, petržlen, červené reďkovky, šalotka, špenát, klíčky, repa, žerucha, cuketa |
3 kroky, ako kombinovať potraviny
Ak sa chceš začať vhodne stravovať a správne kombinovať potraviny, máme pre teba jednoduchý postup v 3 krokoch:
Vyber si hlavnú potravinu z jednej z nasledujúcich kategórií potravín:
- škroby
- ovocie
- zelenina
- proteíny
- tuky
Po výbere hlavnej zložky si vyber akúkoľvek neškrobovú zeleninu, ktorá naplní zvyšok tvojho taniera.
Nechaj žalúdku dostatok času na trávenie. V prípade potreby si môžeš medzi jedlami vychutnať malé občerstvenie z neškrobovej zeleniny.
Ako zlepšiť trávenie?
Pociťuješ niektoré z príznakov zlého trávenia? Vyskúšaj 30-dňovú výzvu a využi niektoré z našich receptov, ktoré zahŕňajú princípy kombinovania potravín na zlepšenie trávenia a zdravie čriev:
- Zeleninové špízy s tofu
- Cuketový tatarák
- Špaldové rohlíčky
- Kuracia roláda s brokolicou
- Cestoviny s cuketou a šošovicou
Použité zdroje:
- https://detoxinista.com/food-combining/
- https://www.theblendergirl.com/hint-tip/food-combining/
- https://www.yummymummykitchen.com/2021/02/food-combining-rules-benefits-chart.html
- https://www.webnoviny.sk/8-oblubenych-kombinacii-potravin-ktore-by-sme-v-skutocnosti-spolu-jest-nemali/
- https://klocher.sk/kombinacie-jedal-ktore-by-ste-nemali-konzumovat-spolu/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4815005/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21139126/
- https://www.youtube.com/watch?v=Q3CkuugheMw