Máte chuť na čokoládu? Vášmu telu len chýba magnézium

Máte chuť na čokoládu? Vášmu telu len chýba magnézium. Všetci to poznáme – zrazu máme na niečo chuť alebo sme v strese či zhone a siahneme najčastejšie po čokoláde. Je to ‚liek‘ na všetko – najčastejšie však na nedostatky v našom stravovaní. Naše telo nám však tým len chce niečo povedať, a nie vždy to musí byť chuť na sladké. Stačí doplniť pohyb alebo magnézium.

Niektorí odborníci na výživu tvrdia, že ľudia, ktorí konzumujú čokoládu, aby sa upokojili, po nej podvedome siahajú preto, že obsahuje magnézium. Upokojujúci účinok teda v skutočnosti nespôsobuje cukor ani tuk. Samozrejme bolo by jednoduché to takto zhrnúť, pretože magnézium je aj v orieškoch či v iných rýchlych a zdravších snackoch, no s čokoládou a jej chuťou sa nám spájajú veľmi pozitívne asociácie – a preto siahame najčastejšie po nej. Ukazuje sa však, že tí, ktorí zvýšia príjem horčíka, potom strácajú aj chuť na čokoládu, respektíve konzumujú ju oveľa menej.

TIP: Púpava – jej liečivé a iné tajomstvá

Existuje však aj druhá možnosť, ako sa zbaviť prílišnej chuti na čokoládu. Vedci z Exeterskej univerzity sledovali skupinu 78 pravidelných konzumentov čokolády a zistili, že ak si pred prácou alebo inou stresovou aktivitou dali rozcvičku alebo krátku prechádzku, v ten deň, aj pri stresových situáciách, zjedli o polovicu menej čokolády ako tí, ktorý nemali žiaden pohyb. Nemali potrebu ju až toľko jesť. Niekedy preto stačí len vstať od stola a trocha sa prejsť.

ZMB6-GymBeam

Pohyb je pre naše telo veľmi dôležitý, prispieva k zlepšeniu nálady, dodáva energiu a pomáha pri liečbe závislostí a depresií. Úplne rovnako ako spomínané magnézium, ktorého nedostatok môže spôsobovať zdravotné problémy – problémy s koncentráciou, búšenie srdca, vysoký tlak, poruchy zažívacieho traktu, náladovosť, nervozitu, ale tiež únavu, poruchy spánku a svalové kŕče či riedke kosti. Podieľa sa totiž až na tristo biologických procesoch v tele.

TIP: Pole dance: Šport a ladnosť v jednom balení

Prijaté magnézium však ešte neznamená vstrebané magnézium. Pre jeho efektívne vstrebávanie je nevyhnutný práve vápnik, a to v optimálnom pomere 1:3. Telo si však oba tieto minerály nedokáže samo „vyrobiť“, preto je nevyhnuté ich telu dodávať. Najefektívnejším spôsobom ako ich telu dodať, je pitie vody, keďže z vody sa vstrebe až takmer 60 percent magnézia, pričom zo stravy a výživových doplnkov len 30-40 percent. A preto radšej ako po tabuľke (a nie jednej) horkej čokolády, siahnite po pohári magnéziovej vody s týmto pomerom, na Slovensku je to Gemerka. “Magnézium je pre naše telo životne dôležité,” potvrdzuje aj odborník Pavel Blažíček.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať