Med – elixír života. Čo o ňom ešte nevieme? Med má významné liečivé zložky, ktoré jeho konzumáciou dostávame do tela. Konzumuje sa a používa už po stáročia a stále o ňom ešte zďaleka nevieme všetko. Vedeli ste napríklad, že včely sa niekedy používali na obranu hradov a že už pravekí ľudia med nazývali „elixírom mladosti a života“?
Med ako elixír dlhovekosti
Med bol vzácnou potravinou, liekom a sladidlom nielen pre pravekého človeka, ale vážili si ho aj staroveké národy. Egypťania ho používali ako liek proti telesným slabostiam a na liečenie vredov. Dávali ho aj do hrobov faraónov. Potravou starých biblických národov Asýrčanov a Babylončanov bola kaša z medu, mlieka, oleja a iných potravín. Egypťania a Gréci dávali pravidelne svojim deťom med, najmä na raňajky, a jedli ho tekutý alebo v plástoch. Na obed nechýbalo staré víno z medu nazývané „mulsum“.
TIP: 5 tipov, ako sa nabiť energiou
Staré čínske lekárstvo spred 5000 rokov pred n. l. v knihe Nuci-King (Kniha lekárstva) pripisovalo ženšenovému koreňu s medom divotvornú liečivú moc, ktorá liečila všetky choroby. Číňania a iné národy Ďalekého východu ho používajú ešte aj dnes ako liečivo na choroby a prostriedok na predĺženie ľudského života.
Včely „chránili“ hrady
O včelárení našich pradávnych slovanských predkoch hovorí zaujímavý písomný dokument z roku 448 napísaný gréckym učencom Priskusom. Med sa stal platidlom na tureckých trhoch v Budíne, Nových Zámkoch, Fiľakove a inde. Zo Slovenska sa vyvážal do Rakúska, osobitne do Viedne a Poľska. Včely mali úlohu pri obrane niektorých hradov. Obrancovia hádzali celé úle so včelami na nepriateľov. Koncom 17. storočia však včelárenie na Slovensku v dôsledku nepretržitých vnútorných vojnových nepokojov a poddanstva stále viac upadalo. V dôsledku továrenskej výroby cukru a postupom civilizácie kleslo na najnižšiu úroveň.
Med na akýkoľvek spôsob
Dnes sa med teší veľkej obľube pre svoje liečivé účinky. Užíva sa vnútorne, ale je aj na vonkajšie použitie vo forme obkladov, zábalov, masiek a podobne. Hovorí sa, že kto chce ostať dlho zdravý, mal by si preventívne dať denne 2 polievkové lyžice medu. No nie je med ako med. Každý med je iný a každý má aj iné vlastnosti, ktoré prospievajú nášmu zdraviu. Ak si chcete preto vybrať taký, ktorý vám pomôže s vaším zdravotným problémom, tu je popis tých najpredávanejších na našom trhu:
TIP: Dendroterapeutická diéta – jedlo zo stromov
- Kvetové medy – sú krásne aromatické, používajú sa na liečbu prechladnutí
- Medovicové medy – obsahujú draslík a sú vhodné pre srdciarov
- Slnečnicový med – univerzálny med, využíva sa hojne pri rekonvalescencii a je vhodný pre ľudí, ktorí užívajú veľa liekov
- Repkový med – obsahuje veľa aminokyselín, je dobrý na liečbu prostaty
- Agátový med – obsahuje ľahko stráviteľnú fruktózu, je najvhodnejší pre deti, ale aj pre diabetikov bez inzulínovej liečby
Med a jeho liečivé účinky
Veríte tomu, že med má liečivé účinky? Každý človek má na to osobitý názor. Niektorí si jeho účinky nevedia vynachváliť, iní sú dosť skeptickí. Rovnako ako lekári. Ide tu samozrejme len o podpornú prírodnú liečbu, ktorá nemôže pri vážnych chorobách úplne nahradiť lekármi odporúčané lieky. Vedci však majú potvrdené informácie o pozitívnych účinkoch medu na ľudský organizmus, teda na naše zdravie. Spomenieme len základné liečebné účinky medu:
TIP: Silné účinky zázvoru proti migréne potvrdené / Bojujte proti migréne zázvorom
- pôsobí antibakteriálne a protizápalovo
- podporuje trávenie
- posilňuje srdce a centrálnu nervovú sústavu
- zlepšuje a urýchľuje hojenie rán
- ľahko stráviteľnými cukrami dodáva telu okamžite využiteľnú energiu
- zlepšuje a prehlbuje spánok
- zbavuje organizmus jedov
- posilňuje imunitný systém
- je podporným prostriedkom pri liečbe pečene a pankreasu
- je podporným prostriedkom pri liečení onkologických ochorení
- napomáha pri liečení migrény
- používa sa pri liečbe vredových ochorení žalúdka a dvanástnika
- pomáha liečiť vírusové ochorenia, ochorenia dýchacích ciest a zápaly nosohltanu (výplach nosa mierne osolenou medovou vodou)
Vymeňte cukor za med
Med je oveľa zdravší a lepší variant bieleho cukru či umelých sladidiel. Dá sa pridať všade tam, kde používate cukor, napríklad aj do kávy. Aj keď všetky tri sladidlá obsahujú sacharidy, biely cukor je jednoduchý sacharid, ktorý telo ťažšie spáli a prebytok ukladá vo forme podkožného tuku do „zásob“, preto človek priberá. Umelé sladidlá sú zase 200-krát sladšie ako biely cukor. Med je zložený sacharid (prírodný cukor) a ten je pre telo prijateľnejší a ľahšie vstrebateľný, pretože má nižšiu energetickú hodnotu ako biely cukor a pre telo je ľahšie rozpustiteľný.
Med a chudnutie
Okrem pozitívnych účinkov na naše zdravie má med nezastupiteľné miesto aj v chudnutí. Spolu so škoricou vytvorí nápoj, ktorý prináša sľubné výsledky pri odbúravaní tukov z nášho tela. Potrebujeme na to len jednu čajovú lyžičku mletej škorice, ktorú zalejeme 2 dl horúcej prevarenej vody a zakrytý nápoj so škoricou necháme lúhovať. Keď nápoj ochladne, pridáme 2 polievkové lyžice kvalitného medu a miešaním ho necháme rozpustiť. Pripravený nápoj pijeme na dvakrát. Prvýkrát polhodinu pred spaním, druhú polovičku vypijeme ráno po prebudení na prázdny žalúdok. Nápoj už nezohrievame. Pravidelným dodržiavaním tak už po mesiaci môžeme pozorovať prvé výsledky.
Ako to funguje
Nápoj z medu a škorice sa považuje za jednu z výborných detoxikačných metód, ktorá pomáha telu zbavovať sa škodlivých látok. Podporíme tým metabolizmus a tým pádom aj chudnutie. Chudnutie s medom sa označuje aj ako hibernačná diéta, ktorá je založená na princípe vyváženia hladiny cukru v krvi. Ak našim neurónom v mozgu počas dňa nedodáme dostatok glukózy, v noci ich vyhladujeme natoľko, že to málo energie, ktorá im zostane, začnú ukladať vo forme tukových zásob, čo spomalí náš metabolizmus. Preto niektorí ľudia pred spaním konzumujú med, aby mali po celú noc dostatok energie v tele, ktorá naštartuje ďalšie mechanizmy podieľajúce sa na spaľovaní tukových vrstiev. Spoliehať sa však len na účinky medu a škorice teda určite nestačí. Za pokus to ale stojí, čo poviete?
Na dobrý spánok
Ak sa vám zdá „chudnutie“ s medom a škoricou úplne bláznivé, vyskúšajte pravidelne užívať jednu lyžičku medu pred spaním z iného dôvodu. Nie kvôli chudnutiu, ale pre dobrý spánok. Čo si predstavujete pod pojmom dobrý spánok? Ak vám stačí záruka hlbokého spánku a ranného prebúdzania bez únavy, keď sa budete konečne cítiť svieži a vyspatí, nie je táto rada na zahodenie. Med vám ráno prinesie hneď po prebudení množstvo energie, nebudete unavení a oveľa skôr vstanete z postele.
Vedeli ste, že…
- Na nazbieranie jedného kilogramu medu potrebujú včely vzlietnuť 2 až 5 miliónkrát, v závislosti od vzdialenosti a výdatnosti nektáru kvetov.V egyptských pyramídach sa našiel 3000 rokov starý skryštalizovaný med, ktorý bol jedlý.
- Med si v stredoveku cenili natoľko, že ho Turci používali ako platidlo, otroka predávali za jednu pintu medu, čo dnes predstavuje 1,5 litra.
- Včela žila na našej planéte už pred 15 miliónmi rokov, teda ešte pred človekom.
- „Keby zo zeme zmizli všetky včely, ľuďom by zostali posledné štyri roky života.“ Albert Einstein
- Počas prvých piatich hodín spánku telo spaľuje energiu ešte viac ako počas cvičenia, preto niektorí konzumujú med tesne pred spánkom. Med je výborným zdrojom energie.
[…] TIP: Med – elixír života. Čo o ňom ešte nevieme? […]
[…] TIP: Med – elixír života. Čo o ňom ešte nevieme? […]