Medicinálne huby sú veľmi významnou súčasťou mnohých tradičných medicín, ale dostávajú sa aj do povedomia klasickej vedy, ktorá ich podrobuje rôznym testom a skúmaniam. Potvrdzuje u nich vplyv na imunitný systém, civilizačné choroby, rakovinové bujnenie atď.

Medicinálne huby však majú aj iné účinky. Tradične sa využívajú ako elixíry prinavracajúce silu, zlepšujúce kondíciu a výdrž. Aj na túto oblasť sa sústredila veda. Je možné, aby huby pomáhali športovcom k lepšiemu výkonu, oddialili nástup únavy a pomohli pri regenerácii po výkone?

Najviac sú v tejto oblasti študované huby ako Cordyceps, Reishi, Maitake, Hericium a Shiitake.

Jednotlivé pokusy ukazujú, že spomínané huby zasahujú do výkonov, ktoré sledované subjekty dosiahli.

reishi doplnok

Môžeme spomenúť napríklad pokusy s hubou Cordyceps. Skúšaná bola na cyklistickom tíme, profesionáloch, kde sa podávala s ďalším preparátom s antioxidantmi. Pri záťaži na cykloergometri po podávaní preparátu po dobu 6 týždňov sa zredukoval respiračný výmenný kvocient, ktorý je ukazovateľom svalovej oxidačnej kapacity k získaniu energie, čím trénovanejší jedinec, tým nižší kvocient. Taktiež došlo k poklesu hladiny laktátu o viac ako 33 %. Nenastal teda taký výrazný prechod na anaeróbny metabolizmus. Tým pádom dochádza aj k zníženiu rizika poranenia a k rýchlejšej regenerácii po záťaži. Pri tréningu vo vysokohorskom prostredí podávanie huby Cordyceps zvyšuje výdrž, ale aj adaptáciu na dané podmienky, klesá aktivita parasympatikov, zvyšuje sa počet červených krviniek, hematokrit i hemoglobín bez nárastu sekrécie EPO. Efekt má Cordyceps aj na starších zdravých dobrovoľníkov. U nich dochádza k oddialeniu doby, keď sa začne v tkanive kumulovať laktát, teda doby, keď dochádza k prechodu na anaeróbny metabolizmus. Podobne tak test na mužoch so sedavým zamestnaním ukázal, že huba Cordyceps, ktorú užívali 2 týždne, zlepšila využitie kyslíku vo svaloch, aeróbnu kapacitu, koncentráciu laktátu po záťaži. Prišlo aj k zmenám v koncentrácii katecholamínov, napríklad adrenalínu. Jeho koncentrácia sa zvyšuje. Cordyceps teda predlžuje a zvyšuje výkon a odďaľuje únavu. Čo sa koncentrácie hormónov týka, tu sa sledovala štúdia na trénovaných cyklistoch, ktorí dostávali aj Reishi, aj Cordyceps. Bola meraná hladina testosterónu. Tá sa po výkone cyklistov užívajúcich kombináciu húb zmenila, vzrástla 4-násobne. Zatiaľ čo hladina stresového hormónu kortizolu sa nezmenila. Znížila sa aj hladila voľných radikálov. Tento výsledok ukazuje, že sa pri podávaní prípravkov z húb znižuje riziko preťaženia a syndrómu pretrénovania.

Nadmerné a intenzívne cvičenie zvyšuje voľné radikály, ktoré poškodzujú tkanivá a vyvolávajú zápalovú odpoveď, ale taktiež spôsobujú imunosupresiu, preto bola testovaná aj Shiitake, aj Reishi v oddelených štúdiách.

U športovcov zvyšuje Shiitake produkciu protizápalového cytokínu IL-10 a neutralizuje voľné radikály, podobne ako Cordyceps. Reishi vyrovnáva po cvičení vzniknutý deficit v imunitnom systéme. Huby teda ochraňujú organizmus športovca pred následkami cvičenia.

S veľmi podobnými výsledkami sa stretávame pri testoch na myšiach a potkanoch. Tie sú najčastejšie vystavované tzv. plávaciemu testu a meria sa ich výdrž pri plávaní v nádrži s vodou. Tu je potvrdené, že doba plávania, a teda oddialenia únavy, sa u myší predlžuje po podaní húb Cordyceps či Hericium. Môže vzrásť zo 75 na 90. Dochádza napríklad aj k zlepšeniu neutralizácie voľných radikálov, zníženiu koncentrácie laktátu aj zmenám vo využívaní energie.

Podobne pozitívne výsledky dosiahla aj Maitake. Pri jej podávaní sa taktiež predlžuje plávací čas zvierat, nezvyšuje sa hladina triglyceridov, laktátu a dusíkatých zlúčenín, je teda jasné, že Maitake zlepšuje utilizáciu tukov pri výkone.

Výsledky štúdií naznačujú, že výťažky z húb môžu športovcovi pomôcť ochrániť sa pred poškodením organizmus športovou záťažou, zlepšiť fyzickú výdrž aj výkon a urýchliť regeneráciu.

U medicinálnych húb je extrémne dôležitá kvalita použitých preparátov, keďže priamo ovplyvňuje ich účinnosť. Terapeuticky najúčinnejšie sú produkty obsahujúce hubové extrakty s 30 % podielom polysacharidov. Vyšší podiel polysacharidov býva na úkor ostatných účinných látok a extrakt svojím účinkom už nezodpovedá účinku surovej huby. Nižší podiel polysacharidov znižuje účinnosť extraktu. Nesmieme zabudnúť na kvalitu zdrojovej suroviny. Huby do seba dokážu natiahnuť pre človeka škodlivé látky – pesticídy, ťažké kovy, rádioaktivitu… Preto je dôležité kupovať huby od kvalitných výrobcov s dlhou tradíciou, ktorí svoje výrobky pravidelne testujú.

logo 2

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.