Menštruácia a šport stále tabu?

Jednou z najväčších obáv, ktorej čelia ženy športovkyne, je vplyv menštruačného cyklu na ich výkon. Vyplýva to ešte z čias, keď boli dievčatá ospravedlnené z hodín telesnej výchovy počas svojho cyklu, pretože sa to považovalo za nevhodné vzhľadom na ich zdravie a navyše nehygienické.

V skutočnosti až prudký nárast počtu žien, ktoré sú fyzicky aktívne, pomohol vedcom lepšie pochopiť interakciu medzi cvičením a menštruačným cyklom. V súčasnej dobe sa už športovanie počas cyklu nepovažuje za tabu. Ženy môžu naplno fungovať hoci aj v priebehu menštruácie a napríklad špičkové bežkyne majú naplánovaný tréning s ohľadom na ich menštruačný kalendár.

Menštruačný cyklus – čo to je?

Aby sme pochopili významné rozdiely medzi športujúcimi mužmi a ženami, je treba najprv pochopiť menštruačný cyklus. Ten trvá v priemere 28 dní. Prvý deň cyklu je prvý deň menštruácie. Krvácanie zvyčajne trvá 5 až 7 dní. Prvých 14 dní sa nazýva folikulárna fáza. Stred cyklu je ovulácia, kedy začína narastať hladina hormónu estrogénu.

Kedy je navhodnejší čas na tréning – ráno, poobede alebo večer?

Nasledujúca fáza, t.j. posledných cca 10 dní, trvá do posledného dňa, je nazývaná luteálna fáza. Počas tejto fázy je estrogén na najvyššej úrovni a štartuje niekoľko zaujímavých zmien, z ktorých mnohé bránia žene podať dobrý športový výkon.

PMS – predmenštruačný syndróm

Vzhľadom na obdobie každej ženy, aj prejavy menštruácie jednotlivca sa značne líšia, a preto aj inak ovplyvňuje športový výkon. Niektoré ženy majú len malé nepríjemnosti, zatiaľ čo pre ostatné to môže znamenať doslova vyradenie zo života na pár dní. Avšak väčšina žien je oveľa viac ovplyvnená predmenštruačným obdobím než samotným krvácaním. Problém u žien nespôsobuje ani tak nepríjemné krvácanie a fyzická nepohoda, ale skôr príznaky PMS.

PMS – predmenštruačný syndróm je psychický stav tesne pred spustením menštruácie. Hladina hormónov je najvyššia a chemické procesy prebiehajúce v tele majú za následok prudké výkyvy nálad, únavu, stres, pocit napätia, úzkosť a občas i plačlivé stavy či podráždenosť.

Menštruácia a šport stále tabu?
Menštruácia a šport stále tabu?

Menštruácia vs. šport

Hlavná nevýhoda tohto obdobia pri športe je krvácanie a bolesti. (pozn. red.: Priemerná strata krvi považovaná za normálnu počas menštruácie je 35 ml, bežné je aj 10 až 80 ml.) Šport a fyzická aktivita všeobecne skutočne môžu ženám pomôcť ľahšie sa vyrovnať s fyziologickými zmenami počas ich cyklu, pretože šport im vylepší náladu. Tiež môže pozitívne ovplyvniť veľmi zvláštne menštruačné chute ako aj nekontrolovateľné prejedanie sa čokoládou.

Nemôžete otehotnieť? Zmeňte životný štýl

Zároveň ženu donúti ísť von z domu a myšlienkami sa odpútať od svojho stavu. Bolo tiež preukázané, že športová aktivita zmierňuje príznaky bolesti, ale je potrebné poznamenať, že bolesti sa môžu po danej aktivite vrátiť. Niektoré ženy cítia, že pribrali na váhe, čo je spojené so zadržiavaním vody v tele, a je značným hendikepom pre vytrvalostné športovkyne. Spustenie krvácania a potenie počas športu môže len pomôcť zmierniť tento problém, nakoľko sa voda dostáva von z tela.

Uta Pipping

Mnohí si pamätajú rok 1996 a víťazstvo Uty Pippig na bostonskom maratóne, kde na fotkách pri pretŕhaní cieľovej pásky vidno jej divoký pohľad aj úsmev, a to napriek evidentným dôkazom o menštruačnom krvácaní a stopách po hnačke na nohách. Je zrejmé, že sila jej pozitívneho myslenia rozhodne zahrala kľúčovú úlohu, vďaka ktorej vyhrala aj napriek nelichotivému vzhľadu v cieli. „Chcela som odstúpiť z pretekov, pár kilometrov pred cieľom som mala vážne bolesti. Vodou som sa snažila umyť počas behu stopy krvi a hnačky, no príliš mi to nepomáhalo. Stovky kamier, tisíce ľudí, televízia, no nebolo mi to jedno. No napokon som vyhrala!“ povedala vtedy Uta.

Začínate cvičiť? Vyhnite sa týmto 4 chybám!

Veľa závisí od duševného stavu športovca. Rovnako ako bežci trénujú na určitú hladinu výkonu a zameriavajú sa na svoju výživu v závislosti od dátumu ich pretekov, bude viac žien plánovať svoje závody v závislosti od svojho menštruačného cyklu. Je zrejmé, že dvere sú dokorán otvorené pre ďalší výskum menštruačného cyklu, no s prírodou sa veľmi ťažko bojuje. Lepšie je sa prírode prispôsobiť.

Pointou je prestať sa ľutovať, neplakať doma do vankúša a keď to opäť na nás príde, skúsme si obuť tenisky a ísť si zabehať. Je to skvelý pocit!

Spýtali sme sa na názor Diany Fabiánovej
Spýtali sme sa na názor Diany Fabiánovej, ktorá nakrútila celovečerný dokumentárny film o menštruácií s názvom Mesiac v nás. Do akej miery cyklus ženy súvisí podľa Diany so športovou výkonnosťou?

Diana vraví: „Ak športovkyňa práve menštruuje, zväčša podáva celkom iný výkon, ako keď napríklad ovuluje. Ak menštruujete, a ste prípadne v bolestiach, ťažko budete rovnako rýchla a výkonná ako počas ovulácie. V závislosti s hormonálnou úrovňou sa mení aj naša výkonnosť. Viem, že mnohé športovkyne práve kvôli súťažiam berú antikoncepciu, ktorou sa dá menštruácia „posunúť“. Netvrdím, že je to správna cesta, na druhej strane ich plne chápem. Už je to raz tak, sme cyklické. Naša schopnosť podať najlepší výkon sa nie vždy zhoduje s termínmi pretekov. Potom už závisí od priorít každej z nás.“

Tak ako mnoho žien, aj Diana roky trpí problematickou menštruáciou. S každým novým cyklom sa v jej vnútri rodí otázka: „Ak som zdravá, prečo prichádza bolesť a depresia?“

To, čo začína nevinnou zvedavosťou, mení sa na emotívnu cestu ku koreňom ženskosti a života. Mesiac v nás je sviežim pohľadom na tabu, ktoré ovplyvňuje svet žien i mužov oveľa výraznejšie, ako sa na prvý pohľad môže zdať. S humorom a iróniou odkrýva pravidlá „menštruačnej etikety“, ktoré dodnes kraľujú i v našej modernej spoločnosti. Dokument približuje tému cez osobné i kolektívne referencie a spochybňuje naše zaužívané predstavy o ženstve.

Menštruácia a šport stále tabu?
Menštruácia a šport stále tabu?

Aspekty zníženého výkonu u žien počas menštruačného cyklu:

 • znížená hladina cukru v krvi
 • zmena termoregulácie
 • zvýšenie telesnej teploty
 • pokles hladiny železa v krvi
 • zvýšená frekvencia dýchania a potenciálne hyperventilácia.

Buďte fit aj v tehotenstve!

Prvá pomoc

 • jesť malé množstvá a častejšie – zabráni sa tak pocitu nafúknutého brucha a plynatosti,
 • obmedziť soľ a slané jedlá, nakoľko zadržiavajú vodu v tele,
 • jesť jedlá bohaté na sacharidy, vlákninu a vápnik,
 • jesť jedlá bohaté na vitamíny C, B a E,
 • vyhýbať sa kofeínu, alkoholu a nikotínu,
 • dopriať si dostatok spánku a relaxáciu,
 • zvoliť vhodnú športovú aktivitu, najlepšie na čerstvom vzduchu.

Článok bol publikovaný v časopise Šport je život 3/2015

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať