Ďuriš sa na atmosféru reprezentačných zrazov vždy mimoriadne teší

 

Vlani strelil práve po tvojom perfektnom centri Miňo Stoch víťazný gól slovenskej reprezentácie do siete favorizovaného Španielska. Viažu sa tvoje najkrajšie spomienky v národnom tíme práve k spomínanému triumfu 2 : 1 vlani v Žiline?

Je to určite jeden z najkrajších momentov, ktoré som mohol v doterajšej kariére zažiť. Poraziť Španielov, bývalých majstrov sveta a stále ešte úradujúcich majstrov Európy, bolo niečo neskutočné. Aj vývoj zápasu bol vyrovnaný a do posledných minút to bolo napäté. Keď sme potom dali tesne pred koncom gól, tak to bolo úplne fantastické.

Čaká nás dvojzápas s dvomi najťažšími súpermi. Ktorý zápas považuješ z hľadiska našich postupových vyhliadok za dôležitejší?

Takto sa na to nepozeráme. Ideme celú kvalifikáciu ako celok, od zápasu k zápasu. Najprv ideme do Španielska a musíme sa na ten zápas zodpovedne pripraviť. Potom máme doma Ukrajinu. Všetci vieme, čo oba tieto zápasy pre nás znamenajú. Ak by sme ich zvládli, môžeme už byť na Eure.

Duel proti Španielsku sa hrá v Oviede, čo má pre slovenského fanúšika špecifický nádych, keďže v miestnom klube pôsobil niekoľko sezón aj náš futbalista Peter Dubovský. Registroval si ho ešte ako hráča?

Bol som ešte malý chlapec, keď bol vtedy na výslní, takže až tak veľmi si ho nepamätám. Čo som ale čítal o ňom články alebo videl nejaké šoty v televízii, tak to musel byť určite pán futbalista. Napokon, keď sa dostal zo slovenských podmienok do Realu Madrid , tak asi musel fakt niečo vedieť a len dávam dole klobúk pred ním. Škoda, že sa potom stala tá vec, čo sa stala.

 

Pracovitý krídelník, či útočník pôsobiaci v Plzni bol súčasťou národného tímu aj v predchádzajúcom kvalifikačnou cykle. Na snímke v dueli proti Litve (č. 21).
Pracovitý krídelník, či útočník pôsobiaci v Plzni bol súčasťou národného tímu aj v predchádzajúcom kvalifikačnou cykle. Na snímke v dueli proti Litve (č. 21).

 

Naznačil si, že sa pozeráte len na najbližší zápas a kvalifikáciu beriete ako celok. Aj napriek tomu, pripúšťaš si aj možnosť, že by sme teraz v dvojzápase nezískali ani bod? Mohlo by to mať eventuálne nejaký negatívny dopad na mužstvo v zostávajúcich kvalifikačných bojoch?

Takto vôbec neuvažujeme. Bolo by veľmi zlé, keby sme už pred zápasom rozmýšľali nad tým, že to nezvládneme. Naopak, musíme myslieť pozitívne a vlastne ukázali sme aj v predošlých stretnutiach, že máme na to, aby sme hrali dobrú partiu aj so súpermi, ako je Španielsko. Jasné, budeme tam potrebovať kus šťastia, ale aj o tom je futbal.

Aká hra bude platiť na súperov? Asi sa dá predpokladať, že trošku iným štýlom sa budeme prezentovať v Oviede a inou hrou doma proti Ukrajine. Je tak?

Tak proti Španielom sa dá ťažko hrať ten systém, ktorý chceme v reprezentácii hrať. V Španielsku budeme musieť hlavne dôsledne brániť a pokiaľ by sa vyskytla nejaká štandardná situácia, tak tam máme svoju silu. Verím, že nejaké okienka sa nájdu aj v takej kvalitnej obrane, ako je tá španielska, a práve toto by mohlo ten zápas rozhodnúť v náš prospech. Musíme byť ale fakt kompaktní vzadu. Proti Ukrajine hráme doma, takže by sme mali byť odvážnejší smerom dopredu.

Nie je tajomstvom, že v reprezentácii ste momentálne výborná partia a na zrazy sa všetci hráči tešia. Si aj ty v kontakte počas sezóny s chalanmi z reprezentácie, ktorí pôsobia v iných európskych ligách?

No jasné. Sme pravidelne v kontakte, píšeme si. Keď dá niekto nejaký gól alebo sa mu darí, tak si aspoň takto na diaľku pogratulujeme. Partia sme tu skvelá a je to potom vidno aj na ihrisku.