Na snímke víťazka, americká slalomárka Mikaela Shiffrinová(v strede), druhá Slovenka Veronika Velez Zuzulová (vľavo) a tretia Švajčiarka Wendy Holdenerová oslavujú na pódiu v cieli slalomu SP v talianskom Sestriére 11. decembra 2016. FOTO TASR/AP
Na snímke americká slalomárka Mikaela Shiffrinová oslavuje v cieli druhého kola víťazstvo v slalome SP v talianskom Sestriére 11. decembra 2016. FOTO TASR/AP
Na snímke americká slalomárka Mikaela Shiffrinová oslavuje v cieli druhého kola víťazstvo v slalome SP v talianskom Sestriére 11. decembra 2016. FOTO TASR/AP

Celým menom:
Mikaela Pauline Shiffrin

Narodila sa:
13. marca 1995

Rodné mesto:
Vail, Colorado (USA)

Športová disciplína:
slalom a obrí slalom

V roku 2013 sa stala mladučká americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová najmladšou slalomárkou v histórii sveta, ktorá vybojovala na majstrovstvách sveta zlato. Odvedy už má na svojom konte tri zlaté medaily, jednu olympijskú a dve z majstrovstiev sveta. Drží sa hesla jedna ročne?

Lyžuje na rytmus piesne

“Keď lyžujem, je to akoby som v hlave počula pieseň. Jej rytmus ma nesie zákrutami a zrazu v sebe pocítim toľko energie, že si nedokážem pomôcť, cítim sa jednoducho úžasne.” Takto vyzerá Shiffrinovej pokus o vyjadrenie pocitov z lyžovania, takto vyzerá snaha mladej Američanky, ktorá za svoju doterajšiu krátku kariéru už stihla získať niekoľko kusov zlata.

Rodičia ju nakazili lyžovaním

Rodáčka z Colorada sa narodila 13. marca 1995. Jej rodičia Jeff a Eileen boli vášniví lyžiari, preto nečudo, že aj ich dve deti – Mikaelu a jej brata Taylora – “nakazili” týmto športom. Veď Mikaela už ako dvojročná stála na lyžiach. Zatiaľčo rodičia sa lyžovaniu venovali maximálne len na celoštátnej úrovni, pre Mikaelu to bol odrazový mostík, kde ona ešte len začínala.

Zaujíma vás história? Tak máme pre vás skvelý článok o Histórii lyžovania.

Talentom prerástla aj školu

Keď mala osem rokov, s rodičmi sa presťahovala do New Hampshire, kde usilovne makala na zdokonaľovaní sa. Tu študovala na Burke Mountain Academy (súkromná športová škola v severnom Vermonte), kde si ju pod patronát vzal tréner Rick Colt v lyžiarskom areáli Storrs Hill a Kirk Dwyer v Burke Mountain Academy. Už počas štúdií prerástla limity školy, keď sa stala víťazkou Svetového pohára, majsterkou sveta a aj olympijskou víťazkou. Na rozdiel od svojich rovesníkoch, ktorí súťažili v závodoch kedykoľvek to bolo možné, Shiffrinová strávila veľa hodín neustálym zdokonaľovaním svojej techniky točiek v slalome.

Na snímke americká slalomárka Mikaela Shiffrinová počas prvého kola slalomu SP v talianskom Sestriére 11. decembra 2016. FOTO TASR/AP
Na snímke americká slalomárka Mikaela Shiffrinová počas prvého kola slalomu SP v talianskom Sestriére 11. decembra 2016. FOTO TASR/AP

Triumfovala už v 15-ke

Na lyžiach začínala úplne mladučká a už v pätnástich vyhrala prestížnu súťaž juniorov v marci 2010 v Trofeo Tropoline. (Podľa regúl Medzinárodnej lyžiarskej federácie je pätnásť rokov minimálna veková hranica pre štart súťažiaceho.) Už tu na seba upútala pozornosť medzinárodného lyžiarskeho spoločenstva. Bola zároveň prvým americkým dievčaťom, ktoré vyhralo prestížnu súťaž juniorov v Taliansku.

Nenechajte si újsť skvelý článok techniky na svahu.

Nováčik roka 2011

Mikaela Shiffrinová už do sezóny 2011/2012 vstúpila rovnými nohami, keď ju po debute v marci o rok a pár mesiacov neskôr čaka bronzová medaila na Majstrovstvách sveta juniorov a bola tak menovaná za nováčika roka na okruhu. Tretie miesto si “pokazila” len kvôli jej zraneniu ruky, z ktorého sa liečila dva mesiace. V tom istom roku stihla ešte vyhrať aj Národné majstrovstvá v USA. Svojou dávkou sa o to pričinila aj jej mama, ktorú si na súťaže brávala so sebou. Starala sa o dcéru, aby jej nič nechýbalo a pomáhala aj v štúdiu, aby sa tak mohla naplno venovať lyžovaniu. Toto nastavenie sa ukázalo ako úspech. O rok neskôr získala ďalší americký titul sezóny – slalomárka roka 2012.

Športové úspechy: 

Olympiáda
2014 ZOH Soči – zlatá medaila

Majstrovstvá sveta
2013Schladmingis – slalom – zlatá medaila
2015 Beaver Creek – slalom – zlatá medaila

Svetový pohár
slalom cup 1. miesto: 2013, 2014, 2015
suurslaalomi cup 3. miesto: 2015

Krištáľový glóbus
2013 a 2015 v slalome

V sezóne 2015/2016 získala vo Svetovom pohári celkovo 18 víťazstiev, z toho jeden z obrieho slalomu.

Historicky najmladšia slalomárka

Prišiel rok 2013. Keď sa Mikaela zúčastnila Majstrovstiev sveta v rakúskom Schladmingu, bola už na prahu dospelosti. Ešte ako sedemnásťročná sa tak stala historicky najmladšou svetovou šampiónkou, majsterkou sveta v slalome. Doteraz to nechápe, ako sa jej to podarilo: “Neviem, či to vôbec niekedy pochopím. Pred súťažou som bola nervózna a v prvom kole som mala aj ťažké nohy. V druhom to zafungovalo lepšie,” povedala pár rokov dozadu pre médiá.

Prvá Američanka po 42 rokoch

Na zimných olympijských hrách v Soči 2014 bola silnou adeptkou na ďalšiu zlatú medailu, tentokrát olympijskú. Všetky pohľady sa upierali na mladú pretekárku. V prvom kole išla dobre, v druhom však takmer spadla, ale spamätala sa včas a s časom 1 minúta a 44,54 sekúnd si mladá Američanka odniesla zlatú medailu v slalome žien. Stala sa taktiež najmladším víťazom v histórii olympijských hier pre túto kategóriu. Bola taktiež prvou Američankou, ktorá vyhrala po 42 rokoch.

3 krát a dosť?

Po mimoriadne úspešných Majstrovstvách sveta 2013 a Zimných olympijských hrách 2014 prišli znova Majstrovstvá sveta 2015 v Beacer Greeku a vo Vailu. Znova sa jej podarilo obhájiť titul majsterky sveta. Vyhrala tak tretí slalom za sebou. Ako tínedžerka sa tak stala ešte aj najmladšou obhajkyňou trofeje majsterky sveta.

Vášnivá zábava – slalom

Hovorí sa o nej, že to, čo je pre futbal Messi, znamená pre lyžovanie Shiffrinová. Čo ju však skutočne odlišuje od ostatných mladých súperiek alpského lyžovania, je jej duševná sila a vášeň pre tento šport. Ona sama to však skôr berie ako záľubu, než chladné kalkulovanie a bezhlavá honba za úspechom.

Napriek úspechom skromná

Mikaela Shiffrinová má obrovský talent, ktorý dokázala premeniť na neskutočné úspechy. Napriek veľkej sláve zostáva skromná a až príliš vyzretá na svoj vek. Vždy má milý odkaz pre svojich súperov a nikdy neberie výhru ako samozrejmosť. Svojou charizmou zanecháva po sebe dobrý dojem. Naposledy fanúšikov prekvapila vo Švedsku potom, čo si na stupienok víťazov pozvala mladého pacienta trpiaceho na rakovinu.