Mladý športovec, ktorý prehral jediné preteky – vlastný život. Aj keď bol Radovan Kaufman paralympijský športovec a zomrel mladý, pre svoju povahu, športový talent a dielo, ktoré tu zanechal, sa na neho nikdy nezabudne. Je tomu už 13 rokov, čo nie je medzi nami, a zároveň ide o 13. ročník „Na kolesách proti rakovine“, kampane, ktorej je zakladateľom.

Radovan Kaufman, bratranec nášho najlepšieho tenistu Martina Kližana, sa napriek ťažkému zdravotnému rozpoloženiu nikdy nevzdal a nesťažoval. V roku 2000 si z paralympiády odniesol zlato na krku z cyklistickej disciplíny. Ako 25-ročný síce prehral boj proti rakovine, no jeho príbeh je inšpiratívny práve vďaka silnej vôli a nepoddajnosti, s akou bojoval do posledného dychu života.

Učarovala mu cyklistika

Rodák z Partizánskeho sa narodil 9. apríla 1978, no veľmi skoro začali jeho zdravotné problémy. Mal len šestnásť, keď mu diagnostikovali osteosarkóm – kostný Ewingov sarkóm. Ide o veľmi agresívny druh zhubného nádoru, ktorý nezastaví ani chemoterapia. V okamihu, ako to zistili, prišiel o pravú nohu. Bol to ťažký úder pre aktívneho športovca. No nevzdal sa, zaťal zuby a bojoval. V športe vynikal. Bolo to hlavne lyžovanie, no keď nasadol na bicykel prispôsobený jeho hendikepu, nedal sa zastaviť. Veľa trénoval, keďže si vzal do hlavy, že uspeje na blížiacej sa paralympiáde.

2

Získal vysnívanú zlatú medailu

Predtým sa musel najprv presadiť a ukázať pred publikom na majstrovstvách sveta pre telesne hendikepovaných a úspech na seba nenechal dlho čakať. V Colorado Springs v roku 1998 dvadsaťročného Rada nemohli prehliadnuť. Stal sa majstrom sveta za odšliapaný jeden kilometer s pevným štartom. To nebolo všetko. V stíhacích pretekoch jednotlivcov získal striebro a bronz si odniesol z cestných pretekov. O rok neskôr si z majstrovstiev Európy znova odnášal medaily, tentoraz striebornú a bronzovú. Keď sa písal rok 2000, v Sydney sa konali pre Rada dlho očakávané paralympijské hry. Ani tu ho neobišli zaslúžené úspechy. Z Austrálie letel domov so zlatým kovom na hrudi – opäť za kilometer s pevným štartom, kde navyše vytvoril nový paralympijský rekord.

Na výške skončil s červeným diplomom

Potreboval sa nakopnúť do života alebo len nabrať silu a motiváciu na ďalšie životné obdobie, ktoré ho čakalo? O slovo sa v roku 2002 prihlásila opäť rakovina. Tentoraz sa to neskončilo len amputáciou ľavej lopatky pre chondroblastický osteosarkóm. Rakovinotvorné bunky postupovali ďalej do pľúc, kde vytvorili rozsiahle metastázy. Nič mu však nezobralo chuť do života, ani zákerná choroba. Aj napriek nepriazni osudu v tom istom roku skončil ekonomickú univerzitu s červeným diplomom. Bol vynikajúci a nadaný študent. No prognózy jeho ochorenia boli veľmi zlé. Až natoľko, že už nemohol ani trénovať. Ako člen výkonného výboru Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov chcel aspoň pomáhať hendikepovaným kolegom a byť užitočný pre iných.

5.

Pripomenuli si ho aj na poštovej známke

Keď mu už zdravie nedovoľovalo zúčastňovať sa na súťažiach, vymyslel si niečo iné. V roku 2003 vytvoril kampaň, v ktorej chcel poukázať na zákernosť tejto choroby. O tom, že mu právom prisudzovali zásluhy, potvrdzuje aj fakt, že v deň desiateho výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky mu na Bratislavskom hrade sám vtedajší prezident Rudolf Šuster odovzdal vysoké štátne vyznamenanie – Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy v rozvoji paralympijského športu. V roku 2005 získal aj Ocenenie in memoriam na akcii Paralympionik desaťročia od Slovenského paralympijského výboru (SPV). V tom istom roku si ho pripomenula Slovenská pošta vydaním poštovej známky so spomienkou na paralympijské víťazstvo zo Sydney.

Stal sa zakladateľom celoslovenského projektu

Iní by sa na jeho mieste už dávno vzdali, no Rado mal dostatok energie aj na iniciatívu celoslovenského projektu „Na kolesách proti rakovine“, ktorého je sám zakladateľom. Práve svojím osobným svedectvom prispieval k tomu, aby sa verejnosť o rakovine dozvedala čo najviac. Zároveň sa snažil získať finančné prostriedky na boj proti tejto chorobe. Slovensko ho v tejto obrode silno podporilo. Dodnes sa každoročne koná táto akcia. Od začiatku sa na akcii zúčastnilo už vyše 900-tisíc ľudí v šesťdesiatich mestách a vyzbieralo sa okolo 200-tisíc eur, ktoré sa použili na zakúpenie špičkových diagnostických prístrojov do onkologických oddelení niektorých nemocníc. Svoj boj o život prehral so vztýčenou hlavou 16. júna 2003, keď ešte stihol osláviť štvrťstoročnicu života a dva dni pred smrťou sa oženiť s dlhoročnou priateľkou, ktorá mu bola po celý čas oporou.

3

V čom spočíva jeho odkaz?

Za svoj krátky život toho stihol dosť. Možno viac, ako mnohí z nás vôbec stihnú. Jeho príbeh sa cení nielen pre jeho športové zásluhy, ale aj preto, aký bol človek. Napriek ťažkým operáciám a ich dôsledkom sa neuzavrel do seba a na život nezanevrel. Práve naopak, otvorene o chorobe hovoril. Bol priateľský, láskavý, neúnavný a húževnatý v nápadoch a v športovaní.

Na kolesách proti rakovine

Kampaň „Na kolesách proti rakovine“ sa stala významným projektom SPV, prostredníctvom ktorého sa realizuje zbierka finančných darov na prístroje, ktoré sú dôležité v boji proti rakovine. Cieľom kampane je pripomínať dôležitosť prevencie a aktívne zapojiť ľudí do športových aktivít. Počas kampane sa organizátori snažia zapojiť účastníkov nielen do prejdenia stanovenej symbolickej trasy na nemotorovom kolieskovom prostriedku, ale ponúkajú aj možnosť zapojiť sa do ďalších sprievodných športových aktivít. Medzi najpopulárnejšie patria súťaže na bicykloch a veslovacom trenažéri, ale aj handbike.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.