Kluby bojových športov na Slovensku: Mma Top Team Košice

V tejto časti zameranej na predstavenie klubov bojových športov na Slovensku sa pozrieme na klub sídliaci na východnom Slovensku, MMA Top Team Košice. Pozrieme sa na históriu, ich plány a na ďalšie zaujímavosti. Na otázky nám odpovie Juraj Winkelmes, zakladateľ klubu.

Ako si spomínate na zrodenie nápadu na založenie klubu? Čo bol ten prvotný impulz na založenie?

Nebol to nápad, ani impulz, skôr to bola nevyhnutnosť, tak by som to definoval. Prišiel čas, keď po určitej dobe trebalo dať klubu, ktorý už fungoval nejaký ten rok oficiálny status. Všade kde sme chodili alebo ak sa o niečo žiadalo sme narážali na prekážku, že klub vlastne oficiálne neexistuje. Museli sme teda vybaviť birokratické oficiality, ako zapísať stanovy atď. Meno klubu už bolo dané a vytvorilo sa nové logo. Štruktúra klubu už bola viac menej vopred vyformovaná a po schválení OS dostal klub oficiálne potvrdenie, že existuje.

Mma Top Team Košice
Mma Top Team Košice

Ďalej len stačilo nájsť niekoho kto to bude riadiť a organizovať, no a tu som prišiel ja ako najvhodnejší kandidát. To som ešte netušil, koľko starosti s tým bude. Členovia pomaly dospievali, prišli ženy, deti, no a trénujúca základňa sa pomaly rozpadávala. Začali problémy s telocvičňou, ktorá sa zrušila, všetko trebalo riešiť a hlavne aj z niečoho to financovať. Tak som opäť vybavil nový priestor, začali nábory nových členov  a opäť sa formoval klub, dá sa povedať od základov. Časom sa vybudovala nová skupina členov,  získali sme dobré meno a skrz výsledkov, ktoré v tom čase mal Matúš Laincz, Emin Sefa a iní členovia, sme sa rýchlo začlenili do európskeho kolotoča MMA.

Kto všetko stál za týmto zrodom?

Kto všetko vlastne stal za zrodom, to je už aj mne ťažko povedať. Ja som sa skrz môjho kamaráta Daniela Krestu nejako ocitol na tréningu MMA, ak sa to dalo v tom čase tak nazvať. Tuším, že to bol rok 2008 a skupina nadšencov, ktorá bola pozliepaná zo zápasníkov, thaiboxeristov, boxeristov, karateristov, vyhadzovačov a čo ja viem ešte koho,  trénovala už dlhšie spolu pod jednou strechou. Bolo to viac  pre zábavu ako pre účel súťažiť. No v tom čase pravdu povediac tu na Slovensku ani nebolo kde. V tom čase tam bol už  Matúš Laincz, Emin Sefa, Peter Mician, Tomáš Možný, Jozef Lovasz, Dano Korl, Tomáš Kuczik, Milan Vodicko, Patrik Jevický, Jurgen Sabo a mnoho iných, ktorých mená verejnosti asi nič nepovedia.

Pár rokov sa to formovalo, ľudia prichádzali a odchádzali, no tvrdé jadro vždy zostávalo aj časom nezmenené. Čo sa týka otázky, tak v čase pri oficiálnom zrode r. 2010 sme stáli  Juraj Winkelmes, Maus Laincz a Daniel Kresta. No povedzme, že ak sa pozrieme úplne do minulosti pred rok 2009, keď v Košiciach bola iba hŕstka nadšencov tohto športu a málo kto vedel, čo ta skratka MMA vlastne znamená. Odmyslite si organizácie, odmyslite si kluby a nie to ešte nejaké TV show. Ak by som mal byt  konkrétny tak za prínos MMA na východne Slovensko určite treba poďakovať týmto ľudom: Martin Božík, Peter Mičian a Mikuláš Hanudel.

Kebyže sa máte vrátiť spomienkami v čase, ako vyzerali začiatky pôsobenie MMA TOP TEAM KOŠICE?

Začiatky boli ťažké a vo veľmi skromných podmienkach, žiadne extra pomôcky ani bandáže ani rukavice, žiadne vyskúšané tréningové metódy a postupy, ba ani len techniky sme sa nemali veľmi sa od koho učiť, bol to čas priekopníctva. Všetko sme sa učili napr. z TV, obkukávali sme UFC a skúšali donekonečna rôzne techniky až kým to nebolo aspoň použiteľné. Prebrali sme veľa z thaiboxu, zápasenia, boxu či karte, no vlastne všetkého, čo bolo po ruke. Upravovali sme ich techniky na boj v MMA. Až časom sa začalo chodiť na kempy mimo Slovenska, kde boli značne pred nami, čo to sme sa naučili, no a omnoho neskôr sme si už mohli zavolať svetových šampiónov na seminár napr. ako Niko Reiner, ktorý nám ukázal detaily technik, ktoré v tom čase boli pre nás ako z inej galaxie.

Chuť trénovať a naše nadšenie bolo obrovské, aj keď tréningy boli veľmi náročne, nás to nesmierne bavilo. Spomínam si, keď som po svojom prvom tréningu mal závrate v sprche, nie zriedka boli spojené aj s vyprázdňovaním obsahu žalúdka. Po sparingu som si v aute nevedel spomenúť 10 sekúnd kde bývam. Proste už nič pre dnešnú mládež.

Mma Top Team Košice

Z názvu klubu je jasné, že sa tu trénuje hlavne MMA. Nájdu sa tu však aj tréningy zamerané na nejaký iný bojový šport?

Okrem MMA sa u nás trénujú aj kondične tréningy, či už skupinové alebo individuálne, pre kluby a jednotlivcov. Zároveň sa venujeme aj pohybovej príprave detičiek.

Poprípade čo iné okrem bojových športov tu môže návštevník nájsť?

Tak ako som spomínal, moja manželka Natália sa venuje pohybovej príprave deti,  ženám s diastázou a rôznym druhom cvičenia. My sa zameriavame na kondične prípravy profesionálnych športovcov a amatérov,  samozrejme nie iba jednotlivcom ale aj rôznym skupinám. V skratke povedane, mame tu celkom troch špecializovaných trénerov na MMA a ďalších 6 silovo kondičných trénerov, ktorí majú aj svoje individuálne priestory a špecifikácie. Na 1200 m2 nášho klubu nájdete aj kompletne zariadenú posilovňu pre verejnosť, maséra, špeciálne vybavenú telocvičňu pre bojové športy, no a ďalšie 4 priestory zariadene pre individuálne tréningy rôzneho zamerania.

Nájdu sa u vás profesionálni zápasníci, ktorí sa zúčastňujú turnajov v rôznych bojových športov?

Samozrejme, najviac známe sú Emin Sefa, Jozef Wittner, Matúš Laincz, Tomáš Kuczik, Dávid Sirila a mnoho. Momentálne už prichádza nová vlna fighterov, ktorí už absolvovali amatérske alebo profesionálne zápasy.

Bezpochyby je vaša najväčšia hviezda MMA Matúš Laincz. Akú rolu zohráva v tomto klube?

Matúš Laincz je momentálne aktívny zatiaľ iba ako tréner, no a myslím, že jeho skúsenosti z 10 ročnej profesionálnej kariéry sú výborným zdrojom pre jeho zverencov. Osobne si myslím, že neexistuje na Slovensku lepší tréner ako on.

Tip pre teba: Doplnky výživy v MMA
Akú spojitosť má tento klub a galavečer bojových umení EAST PRO FIGHT, ktorý sa koná v Košiciach?

East PRO Fight som založil ja, takže spojitosť je zrejmá. Galavečer vznikal skôr z potreby podporiť bojové športy a hlavne MMA v Košiciach a na Slovenku. Matúš Laincz sa výborne uchopil miesta matchmakera. Jeho skúsenosti z klubov po celej Európe sú neoceniteľne. Teraz sa už tešíme z dobrého mena a vypredaných hál, no bolo za tým pár rokov tvrdej práce, investícii, financií a času. No naša chuť to doviesť niekam nás hnala vždy dopredu, a verím že nám dlho ešte ostane.

Aké sú plány tejto organizácie do budúcna?

East PRO Fight vstúpilo pred časom do organizácie FFN, ktorá sa rozrastá už aj za hranice CZ/SK.  Plány do budúcna,  neustále sa zlepšovať. Zmeny sa už blížia a to radikálne, už na ďalšom EPF, ktorý sa bude konať 26.10.2018. Najväčšia zmena bude asi miesto konania, k tomu patrične patria aj iné veľké zmeny. Nechcem zatiaľ prezrádzať, no máme v rukáve pár tromfov. Samozrejme všetko záleží na rokovaniach. Veríme, že našich fanúšikov potešíme, sú našim motorom a dúfame, že nás opäť prídu podporiť!

Čo sa týka nových členov, plánujete nejaké nábory? Alebo záujemcom dávate priestor počas celého roku, aby sa stali vašimi členmi.

Záujemcovia sa môžu prísť kedykoľvek pozrieť ako prebieha tréning, tam im zodpovieme aj  otázky ak ich niečo konkrétne zaujíma.  No ak majú chuť, môžu sa teda pripojiť ihneď po zaplatení členského a vypísaní prihlášky, takže v podstate kedykoľvek počas celého roka.

Mma Top Team Košice
Mma Top Team Košice
Plánujete nejaké kempy pre nových členov? V prípade záujmu o tréning, aký je postup?

Kemp sme plánovali už niekoľkokrát, no žiaľ pre našu časovú vyťaženosť k tomu nedošlo. V prípade záujmu sa treba prísť pozrieť na tréning, tam zistite, či je to to čo ste si predstavovali. Netreba sa báť, nikto vás tam nebude biť, ani nútiť do zápasov. To čo vidíte vo filmoch je nereálne, treba povedať, že je to kondične veľmi náročne. No na všetky otázky vám radi zodpovieme priamo v klube a osobne počas tréningov. Myslím, že najčastejšia otázka je, že koľko stojí členský poplatok. Poplatok  je 30€/1 mesiac, trénuje sa 5x do týždňa a čas si nájdete na našej facebookovej stránke.

Pociťujete aj zvýšený záujem o MMA?

Asi každý klub momentálne pociťuje enormné zvýšenie záujmu. Celkovo si MMA razí pomaly cestu aj k mladšej generácii a stáva sa moderným športom. No otázne je, koľko záujemcov vydrží prvé mesiace a nájde záľubu v tomto športe. Z môjho pohľadu ich nebude veľa. Ja hovorím, že Rambo z vás za mesiac nebude, a to očakáva dnešná mládež.

Máte v pláne aj nejaké zmeny v štruktúre tohto klubu?

V štruktúre klubu sa určite nič meniť momentálne nebude, všetko funguje tak ako má fungovať, nebudeme meniť to, čo sme dlho formovali.

Máte aj nejaký odkaz pre čitateľov?

Môj odkaz pre čitateľov by bol asi na 10 strán, to ale nechcete, takže žiaden odkaz a múdrosť nemám. Snáď len toľko, ľudia nebuďte ovce. Každý je dnes odborník na MMA, každý si vie založiť facebookový a instagramový profil s názvom xy…MMA. Tak prestaňte veriť všetkému čo čítate alebo vidíte v TV. Lebo úcta a česť medzi bojovníkmi, je vždy najviac cenená.

Ďakujeme za rozhovor a držíme palce v plnení vašich vízii!

Facebook: MMA Top Team Košice
Instagram: @topteamkosice

Článok je pripravovaný v spolupráci s SLOVAK MMA.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

3 KOMENTÁRE

  1. Dobrý deň. Chcel by som sa informovať ohľadom prihlášky do mma teamu. Najviac by mi vyhovovalo keby to bolo v Košiciach poprípade KE-okolie za porozumenie vopred ďakujem. Š pozdravom Dávid G.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať