Monika Chochlíková: Cesta k triumfu

Slovenská reprezentantka pôsobiaca vo Victory Gym Trenčín dosahuje už dlhšie obdobie obdivuhodné medzinárodné výsledky. 7.7.2018 sa jej však podaril výnimočný úspech, stala sa víťazkou Majstrovstiev Európy IFMA v Muay Thai, ktoré sa konali od 29.6. do 7.7. v Prahe. Aká bola cesta k tomuto úspechu? Aké ďalšie významné víťazstva zaznamenala v svojej doterajšej kariére? Na to nám zodpovedala priamo Monika Chochlíková.

Ahoj Monika, v prvej otázke by si si vedela spomenúť ako si začala s týmto kontaktným športom?

Ahoj, bolo to čisto náhodou. Pred tým som robila 10 rokov karate, no a chcela som zmenu a kamarát mi odporučil tréningy thajského boxu, a už som pri tom zostala.

Ako to vnímala tvoja rodina a priatelia?

Keďže som sa od mala pohybovala v prostredí bojových športov, nebolo to až také drastické :D, no samozrejme, že s tým naši neboli nadšení. Ale po čase zistili, že to nie je len bitka do hlavy a má to nejaké pravidlá, históriu a tradície a začali ma v tom veľmi podporovať. A kamaráti? Ja nemám kamarátov :D. Ale nie, tí boli v pohode od začiatku, nejak to neriešili.

Vraví sa, že začiatky bývajú najťažšie. Aké boli tvoje začiatky?

Ja som mala tú výhodu, že som robila karate, odkiaľ som prišla veľmi flexibilná a nemala som problém vykopnúť na hlavu a vlastne od začiatku som ťažila z mojich kopov. Nepociťovala som, že by to bolo pre mňa nejak extra náročné, pretože milujem ťažké tréningy, milujem ten pocit, keď sa prekonávam, keď som lepšia od ostatných. Čím bol tréning ťažší, tým som bola spokojnejšia. Z tohto pohľadu to bolo náročné ale ja som sa v tom vyžívala. Som taký skrytý sadista :D.

Kedy prišiel tvoj prvý väčší úspech?

V roku 2016 sa mi ako prvému Slovákovi v histórii podarilo vyhrať Majstrovstvá Európy v K1 najprestížnejšej amatérskej organizácii kickboxu WAKO. Týmto som sa aj kvalifikovala na Svetové hry, čo sú vlastne obdobou Olympijských hier pre neolympijské športy.

Po dosiahnutí prvých úspechov si začala myslieť na to, že by si to vedela robiť na profesionálnej úrovni?

V tomto športe je bordel, čo sa týka toho kto je profesionál a kto je amatér. Väčšina si myslí, že profesionál je ten, kto zápasí bez chráničov a amatér zápasí s chráničmi. Ja si predstavujem profesionálnu úroveň takú, že si športovec dokáže zarobiť a dokáže sa tým športom živiť, alebo je to olympijský športovec. Okrem toho jediná vec, ktorá sa na turnajoch organizácií WAKO (kickbox) a IFMA (thajský box) spája s amatérskou úrovňou sú chrániče (prilba a holene). Na tieto turnaje ale chodia zápasníci na svetovej úrovni ako Jimmy Vienot (IFMA), Nili Block (IFMA), Andrei Kulebin, Aleksandar Konovalov (WAKO), VItali Hurkou (IFMA) a mnohí ďalší. Takže je na nich vôbec úspech vyhrať jeden zápas.

Na to, aby si sa stal majstrom Európy/sveta musíš behom týždňa vyhrať 2-4 zápasy, kedy máš každé ráno pred zápasom váženie, takže neexistuje, že na vážení odvodníš 10 kíl a na zápase máš o 2 váhovky vyššiu váhu. A ďalší dôležitý rozdiel oproti väčšiny „profi“ organizácií je, že na IFMA a WAKO máš dopingovky, tu si nedovolí sypať nikto, len samovrah :D. V profi ringu je stovka rôznych organizácií a milión držiteľov opaskov majstrov sveta a Európy a intergalaktických majstrov. Na tieto „profesionálne“ tituly zväčša stačí vyhrať 1 zápas, a vo väčšine organizácií môže ísť o titul hocikto. Nie je tam žiaden rebríček, nepotrebuješ byť svetová jednotka alebo dvojka aby si išiel o titul. Stačí, že máš dobrého promotéra, ktorý ti vybaví zápas a opasok je na svete. Preto je na Slovensku 100 zápasníkov a pomaly rovnaký počet majstrov sveta a Európy.

Pritom si nemyslím, že na Slovensku je taká úroveň fighterov, že by sme mohli svetovej špičke konkurovať v každej váhovke. Majstrov Európy či Sveta organizácií WAKO alebo IFMA zráta človek na jednej ruke. Musím ale podotknúť, že aj v profi aj v amatérskom ringu sú kvalitné aj nekvalitné organizácie. Ono sa to ale ukáže časom. Napríklad thajský box získal štatút „recognised“, čo vlastne znamená, že bol zaradený do olympijských športov a pokiaľ s tým vyššia moc bude súhlasiť, je dosť možné že tento šport bude na Olympijských hrách už v roku 2024 v Paríži. A na OH sa budú môcť športovci kvalifikovať len prostredníctvom organizácie IFMA a žiadnej inej.

Mňa úprimne profi ring neláka. Nevidím v tom systém ani nejakú postupnosť, zdá sa mi, že sa z toho vytráca športovosť a fair-play. Je viac dôležitejšie robiť okolo toho cirkusy, thrash- talky a ostatné veci, ktoré ľudia proste žerú. Na druhú stranu ľudia potrebujú príbeh a organizátori potrebujú predávať lístky. Veľmi rada si buchnem zápas bez chráničov, o to pokoj, len už sa mi párkrát stalo, že som takýto zápas nezobrala skrz amatérske turnaje, pretože majú pre mňa väčšiu cenu. Navyše na Slovensku sú momentálne nastavené podmienky tak, že sa dá lepšie uživiť v amatérskom ringu ako v profi ringu.

Tip pre teba: Mma Top Team Košice

Na aký z tvojich úspechov spomínaš najkrajšie?

To nebol ani úspech, ale najlepšie spomínam na svoj prvý zápas doma v Trenčíne. Je super zápasiť v zahraničí, spoznáš svet, no nikto ti nespraví takú dobrú atmosféru ako ľudia  v tvojom rodnom meste. Vtedy som si užívala všetko- nástup do ringu, samotný zápas, vyhodnotenie… Fakt som sa cítila brutálne dobre 😊.

Vedela by si prosím ťa čitateľom opísať tvoj najnovší úspech na Majstrovstvách Európy?

Zápasila som vo váhe do 51 kg, kedy som vždy v deň zápasu musela mať ráno do 51kg. Dokopy som mala 3 zápasy behom týždňa, postupne som porazila Ukrajinku, Rusku a vo finále Francúzsku. Jedna vec je bojovať v ringu, jedna vec je bojovať s váhou, keď si v 4* hoteli kde máš plnú penziu a varia tam na pánov :D. Som vlastne historicky prvý Slovák, ktorému sa podarilo vyhrať Majstrovstvá Európy IFMA.

Bola to tvoja prvá účasť na tomto turnaji?

Áno, posledné roky sme nemohli ísť reprezentovať Slovensko na tieto turnaje, pretože sme nemali oficiálny zväz thajského boxu na Slovensku. Našťastie minulý rok vznikla Slovenská Muay Thai Asociácia (SMTA) a vďaka nej, sme sa konečne mohli zúčastniť majstrovstiev.

Akú hodnotu má tvoje umiestenie na tomto podujatí vo svete Muay Thai?

Sú to najlepšie zastúpené majstrovstvá pod pravidlami amatérskeho thajského boxu. IFMA vlastne reprezentuje thajský box v Medzinárodnom Olympijskom výbore. To znamená, že ak bude thaibox zaradený do programu Olympijských hier, bude sa tam dať dostať len cez kvalifikáciu tejto organizácie.

Monika Chochlíková
Monika Chochlíková

Akú sú tvoje ďalšie plány?

V krátkodobom horizonte si chcem trochu oddýchnuť a pobehať dovolenky. Od septembra znova nastupujem do zápasového kolotoča. Do konca roka mám ešte 3-4 turnaje na pláne, medzi ktorými sú aj Majstrovstvá Európy WAKO v K1 (kickbox). Organizácia WAKO má rovnaké postavenie na scéne kickboxu, ako IFMA v thaiboxerskom svete. V dlhodobom horizonte je mojim snom dostať sa na Olympijské hry.

Čomu sa venuješ mimo trénovania?

Študujem vysokú školu na Masarykovej Univerzite v Brne, mám bígla Tyriona, ktorého sa snažím učiť nejaké tie psie triky, a privyrábam si tréningami v našom Victory Gyme.

Vnímaš aj od ľudí väčší záujem o bojové športy? Je cítiť nejaký vzostup?

Jasné, ale bohužiaľ to skôr sledujem v MMA ako v stand- up disciplínach. MMA sa stalo fenoménom vďaka UFC na svetovej scéne a OKTAGON MMA a XFN na tej domácej. Československu chýbajú takéto organizácie v stand-upe. Ak sa však pýtaš na nárast ľudí na tréningoch, tak ja to vidím hlavne pri ženách. Čoraz viac ich chce boxovať či už rekreačne alebo zápasiť.

Ďakujeme za rozhovor a držíme palce kariére!

Instagram: @monikachochlikova
Facebook: Monika Chochlíková – female fighter

Článok je pripravovaný v spolupráci s SLOVAK MMA.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

5 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať