Motosurfista Filip Sihelský: Neveril som, koľko úsilia treba na pár kôl na surfe

Má osemnásť rokov a šport, ktorý robí, je na Slovensku stále jedna veľká neznáma. Filip Sihelský sa venuje motosurfingu a v rozhovore pre Šport je život nepredstavuje len zákutia a nástrahy tohto mladého športu, ale aj úspechy, ktoré v ňom dosiahol.

Šport, ktorému sa venujete, na Slovensku nie je veľmi známy. Čo je to vlastne motosurfing?

Je to pomerne mladý motorový šport, pri ktorom sa jazdí motorovým surfom na zvolenej vodnej ploche. Takýto motorový surf sa skladá z celokarbónového tela, ktoré poháňa dvojtaktný motor s turbínou.

Čo je na motosurfingu najnáročnejšie? Kde skrýva tento šport najväčšie nástrahy?

Najnáročnejšia je na tomto športe určite fyzická, ale aj psychická kondícia. Sám som neveril, koľko úsilia musíte vydať, aby ste vedeli odjazdiť a vydržať aspoň pár kôl na pretekoch. Pri tomto športe musíte zapájať svaly po celom tele a potrebujete mať aj pomerne veľkú silu na to, aby ste v pretekoch tento surf zvládli kontrolovať.

Kedy ste sa začali venovať motosurfingu a ako ste sa dostali k tomuto športu?

Prvýkrát som sa s týmto športom stretol asi pred štyrmi rokmi na terajších pretekoch na Zlatých pieskoch v Bratislave, asi rok na to som si tento šport vďaka známemu mohol sám vyskúšať.

Motosurfista Filip Sihelský

Prečo ste si vybrali práve tento šport? Čím je pre vás taký výnimočný oproti ostatným?

Nedá sa priamo povedať, že by som si vybral práve tento šport, pretože sa rád venujem aj mnohým iným športom a každý je iný a má dačo do seba. Myslím si, že motosurfing u mňa vyhral hlavne vďaka motorom, pretože ma vždy motorové športy a prostriedky bavili, a taktiež aj vďaka svojej súťaživosti, ktorú si v tomto športe môžem naplno vychutnať.

Aké ste mali reakcie od kamarátov či rodiny na to, že sa venujete motosurfingu?

Je pravda, že tento šport nie je u nás veľmi známy. Vždy, keď sa o tom s niekým rozprávam, tak mi trvá nejakú chvíľu, kým to dokážem aspoň trochu vysvetliť, a tá osoba si to dokáže vôbec nejak predstaviť. Mimo to sú na to väčšinou veľmi pozitívne reakcie, čo sa týka rodiny, tá ma podporuje vo všetkom, čo robím.

Ako vyzerali vaše začiatky v tomto športe? Pamätáte si na svoje prvé jazdy na motosurfe?

Zo začiatku som, asi ako každý, jazdil čisto iba pre zábavu. V tej dobe som ani nejazdil nejako často, pretože takýchto surfov bolo u nás ešte veľmi málo, takže som si mal šancu zajazdiť iba občas. Aj napriek týmto podmienkam ma motosurfing zaujal a bavil, asi po roku sme sa rozhodli, že si takýto jeden surf zaobstaráme. Keď už som mal surf a miesto, na ktorom som mohol jazdiť, na surfe som bol každý deň. Netrvalo dlho a v jazdení som sa zlepšil natoľko, že som sa ešte toho roku bol schopný zúčastniť miestnych pretekov, ktoré, dá sa povedať, odštartovali moju celú kariéru.

Motosurfista Filip Sihelský

Ako vyzerajú preteky, resp. systém súťaží v motosurfe?

Motosurfing je podobný pretekom vodných skútrov, pričom je na vode postavený okruh z bójí. Súťaž prebieha absolvovaním kvalifikácie, počas ktorej jazdia na vode maximálne dvaja jazdci a podľa nameraných časov sa vytvoria štyri skupiny po šiestich až ôsmich jazdcoch, ktorí sa počas štyroch menších pretekov po šesť až osem kôl medzi sebou a skupinami pomiešajú. Následne sa podľa celkových umiestnení z týchto štyroch pretekov dostávajú do finále, ktoré sa skladá z dvanásť najlepších jazdcov a desiatich kôl.

Dochádza počas pretekov ku kontaktom medzi pretekármi? Sú prítomní rozhodcovia, ktorí kontakty posudzujú?

Kontaktov je pomerne veľa hlavne na štartoch, pretože sú všetci jazdci zaradení vedľa seba a následne sa kontakty môžu objavovať pri predbiehaní v zákrutách. Samozrejme, máme viacero rozhodcov, ktorí okrem týchto kontaktov posudzujú aj iné priestupky podľa stanovených pravidiel.

Jazdí sa len na mori alebo aj na jazere? Cíti pretekár rozdiel?

Jazdí sa úplne všade, kde je to povolené, dokonca aj na riekach. Jazero je zo všetkých najpokojnejšie a najmenej náročné, pretože sa tam nevyskytujú žiadne prúdy ani vlny. Opak toho je na mori, kde sa vlny vyskytujú väčšinou stále a na surfe si ich veľmi rýchlo všimnete.

Akú rýchlosť vedia dosiahnuť pretekári počas pretekov? Dochádza k zraneniam a nepríjemným pádom?

Motorový surf, na ktorom jazdíme, dokáže dosiahnuť rýchlosť až 60 km/h. Ku zraneniam, samozrejme, dôjsť môže, no našťastie ich je pomerne málo a neboli ani nejako extra vážne. Sám som okrem škrabancov väčšie zranenie nemal a dúfam, že ani nebudem mať.

Pociťujete nervozitu pred pretekmi?

Priznám sa, že som vcelku nervózny pred každými pretekmi, hlavne v momente, keď sa už čaká na to, ako nás odštartujú zo štartovacích boxov. Napriek tomu musím povedať, že hneď, ako sa na surf postavím a dostanem sa na trať, nervozitu nahradí adrenalín a nervozita úplne vyprchá.

Ako často trénujete a z čoho pozostáva váš tréning?

Môj tréning sa rozdeľuje na viac častí. Za hlavný považujem ten na vode, ktorý spočíva v samotnej jazde na surfe, keď sa snažím dosiahnuť najlepšie odjazdené časy na trati a trénovať štýl jazdy. Mimo sezónu, keď už na jazdenie nie sú vhodné podmienky, mám suchý tréning. Tu sa sústreďujem prevažne na silu a kondíciu. Tieto dva tréningy sa snažím aj kombinovať, pričom si rozdelím týždeň na tréningy na vode a v posilňovni.

Máte osemnásť rokov. Kde študujete?

Momentálne študujem na gymnáziu, následne plánujem študovať na vysokej škole ekonomickej.

Ako sa vám darí skĺbiť motosurfing a školu? Nehundrú rodičia, že zanedbávate školu na úkor športu?

Mohlo by sa zdať, že je to popri škole náročné, pretože niektoré preteky sú tak ďaleko, že som preč aj týždeň, napriek tomu zo školy za celý rok vymeškám naozaj málo a s učením problém nemám. Rodina ma podporuje vo všetkom, čo robím, veci ohľadom školy nechávajú na moju zodpovednosť.

Dá sa motosurfingom uživiť, najmä v zahraničí, kde bývajú najlepšie platené preteky? V akých sumách sa pohybujú odmeny na pretekoch?

Momentálne sa motosurfom živiť, bohužiaľ, nedá, taktiež sa nedá povedať, kedy sa to do takého bodu dostane. Ako som už spomenul, tento šport je pomerne nový a s tým aj svetový šampionát, no každým rokom sa úroveň posúva na ďalší level. Čo sa týka finančných odmien, tie závisia najmä od toho, kde sa preteky konajú a koľko investorov sa na tom podieľa. Samozrejme, čím ste lepší a úspešnejší, tým si dokážete zarobiť viac a taktiež dokážete získať aj viac sponzorov, ktorí vám v tomto pomôžu.

Motosurfista Filip Sihelský

Aký je motosurf náročný na čas a financie? Koľko stojí surf na tento šport a čo všetko okrem neho je potrebné mať, aby mohol človek začať jazdiť?

To, koľko dávate času do tréningu, závisí čisto len na vás. Niekto chodieva jazdiť každý deň, niekto iba párkrát do týždňa. Čo sa týka svetového šampionátu, preteky väčšinou trvajú niekoľko dní, a keď sa letí niekde ďaleko, tak asi týždeň. Takýchto pretekov je za celý rok maximálne šesť, takže sa to dá v pohode časovo zvládnuť. My ako jazdci máme na surfy a vybavenie okolo toho výrazné zľavy, no oficiálne ceny surfov sa pohybujú v cenách od šesť až dvanásťtisíc eur, záleží od konfigurácie a ročníka surfu. Na jazdu okrem surfu a benzínu v podstate nič iné nepotrebujete, no určite by som myslel na ochranu hlavy, plávaciu vestu a aj nejaké chrániče.

Aká je konkurencia v motosurfingu vo svete a na Slovensku? Koľko ľudí sa mu v našej krajine venuje?

Vo svete je konkurencia pomerne vysoká a každým rokom stúpa, takže tej je naozaj dosť. Keďže je tento šport na Slovensku pomerne neznámy, venuje sa mu tu málo ľudí a je nás len pár, ktorí aj pretekáme.

Aké sú na Slovensku podmienky na trénovanie? Kde trénujete vy?

Na surfe sa dá jazdiť všade, kde sú povolené motorové prostriedky, ako aj skútre a lode. Ja mám to šťastie, že kúsok za mestom, v ktorom bývam, máme menšie jazero, kde máme postavenú aj trať. Môžem tam trénovať, kedy chcem.

Aký je v motosurfingu dôležitý talent a koľko sa toho v tomto športe dá oddrieť a natrénovať?

Myslím si, že v motosurfe je talent dôležitý tak, ako aj v každom inom športe, no sám verím, že sa talent dá tréningom prekonať a že to v konečnom dôsledku nemá žiadny význam. Koniec koncov, v tomto športe sa berie do úvahy príliš veľa vecí na to, aby vám vystačil iba talent. Tak, ako musíte mať dostatočnú kondíciu na to, aby ste mohli odjazdiť preteky čo najlepšie, ako to ide, musíte mať znalosti o čítaní trati, o tom, ako najlepšie rezať zákruty, pridávať, brzdiť a podobne.

Aké najväčšie úspechy ste dosiahli v motosurfingu?

Za svoj doterajší najväčší úspech považujem celkové siedme miesto svetového šampionátu za rok 2018. Medzi úspechy radím aj tri pódiové miesta na európskom šampionáte, štvrté miesto na pretekoch svetového šampionátu v Abu Dhabí či šieste miesto na svetovom šampionáte v Šanghaji.

Dávate si v motosurfingu nejaké ciele?

Ako aj v živote, aj v športe si, samozrejme, dávam ciele. V motosurfingu sa v podstate nemenia, vždy chcem odjazdiť sezónu čo najlepšie, ako viem a hlavne do toho dať všetko, čo je v mojich silách. Minulý rok som mal za svoj cieľ dostať sa do desiatky najlepších jazdcov, čo sa mi aj podarilo, momentálne mierim na prvú päťku.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať