mrkvová torta

Pri oslavách a hlavne tých detských chce veľa maminiek ponúknuť niečo sladké a zdravšie zároveň. Mrkvová torta pre malých šporotvcov ja naozaj správna voľba, je šťavnatá, chutí fakt výborne a je naozaj ľahká na prípravu, čiže ju zvládne každý z nás a naozaj nemusí byť cukrárkou.

Deti vám môžu s výzdobou pomocť a budú mať ešte väčšiu radosť z torty a budú sa tešiť, kedy do nej konečne zahryznú. Uvidíte že pochvala sa vám dostane od všetkých, ktorý ju vyskúšajú.

mrkvový koláč

Počet porcií: 16
Čas prípravy: 15 minút príprava, 45 minút pečenie

Nutričné hodnoty na 1 kúsok mrkvovej torty: 459 kcal
Bielkoviny: 7,1g, Sacharidy: 47g, Tuky: 28g, Vláknina: 3,8g

Ingrediencie:

200g hnedý trstinový cukor
3 ks vajíčka
3 dcl olej
300g špaldová hladká múka
1 čl sóda bikarbóna
1 čl prášok do pečiva
2 čl škorica
postrúhaná citrónová kôra
štipka soli
300g postrúhana mrkva (3väčsie mrkvy)
100g pomleté orechy
500g mascarpone
300g práškový cukor
100g maslo
1 vytlačený citrón

Postup:

  1. Príprava cesta je veľmi jednoduchá, na začiatok si vymiešame vajíčka s trstinovým cukrom a pomaličky pridávame olej, kým sa nám všetko nespojí
  2. Potom pridáme múku, do ktorej sme si už nasypali sódu bikarbńu a prášok do pečiva, opäť miešame dovtedy kým sa nám to všetko pekne nespojí.
  3. Do cesta pridáme orechy, škoricu, štipku soli a na záver postrúhanú mrkvu a štipku soli. Opäť všetko mišeame dovtedy kym nie je všekto spojené. Ak by sa vám zdalo cesto veľmi hutné, môžete si ho zriediť trochou mlieka.
  4. Cesto nalejeme do tortovej formy, ktorú sme si vystlali papierom na pečenie alebo alobalom, ja používam alobal, nakoľko sa lepšie do formy vkladá a pracuje sa s ním. Cesto vylejeme do formy a pečieme vo vopred vyhriatej trúbe na 180°C po dobu 45minút.
  5. Či je cesto upečené (hlavne v strede) zistíte veľmi ľahko ak do stredu torty pichnete špajdlu a ak sa vám na ňu nič nelepí tak cesto je hotové.
  6. Vyberieme z rúry a necháme dôkladne vychladnúť, potom si cesto prerežeme na dva kusy. My sme zrezali aj vrch torty, nakoľko nám pri upečení narástol, aby sme mali rovný vrch torty na ktorý nanesieme krém.
  7. Krém si jednoducho vyšlaháme z mascarpone, masla a cukru a na záver pridáme citrónovú šťavu.
  8. Potom tento krém natrieme medzi rozrezaané cesto, a aj navrch a tortu ozdobíme podľa nálady alebo podľa výberu malého oslávenca. Deti môžu aj pomahát a ozdobiť si tortu podľa seba.
  9. Necháme tortu vychladnúť aby krém trochu stuhol a potom treba už len kopu kamarátov a torta je fuč 🙂