Na snímke slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová na tréningu počas XXIII. zimných olympijských hier v juhokórejskom Pjongčangu v stredu 7. februára 2018. FOTO TASR - Michal Svítok

NAJväčšie slovenské medailové esá v Pjongčangu

Anastasia Kuzminová (biatlon)

Medailová žatva z posledných dvoch olympiád spôsobila, že fanúšikovia veria v Kuzminovej úspech aj v Pjongčangu. Navyše, v tohtosezónnom Svetovom pohári dosiahla viacero fantastických úspechov. Štyrikrát skončila prvá, dokopy sedemkrát dokázala (vrátane víťazstiev) byť na pódiu.

Na snímke slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová na tréningu počas XXIII. zimných olympijských hier v juhokórejskom Pjongčangu v stredu 7. februára 2018. FOTO TASR – Michal Svítok

V januári tohto roka fanúšikov a najmä samotnú biatlonistku vystrašili preteky, kde ju o útok na popredné priečky obrali chyby v streľbe, v generálke na olympiádu – v talianskej Anterselve sa Kuzminová dokázala vrátiť medzi špičku a získala druhé miesto.

„V tejto sezóne ideálnu prípravu. Nemala žiadne zdravotné problémy. Vyriešila si aj niektoré veci, čo sa týka starostlivosti o deti. Stopercentne sa sústredila na biatlon. Nasťa je v ideálnej pozícii,“ cituje jej bývalého trénera Juraja Sanitru denník SME.

Na Pjongčang má Kuzminová zaujímavé spomienky. Práve tu v roku 2009 absolvovala prvé preteky ako reprezentantka Slovenska. „Na tretiu olympiádu idem s čistým štítom a tým, čo mám natrénované. Chcem ukázať, čo mám v sebe. Syn Jelisej mi povedal: „Mamina, ideš na to! Prajem ti, aby si sa vrátila šťastná a spokojná s výkonmi. Mňa by potešila medaila,“ cituje Kuzminovú pred olympiádou portál pluska.sk.

SY 41 Štokholm – Na snímke slovenská slalomárka Petra Vlhová oslavuje tretie miesto v mestskom paralelnom slalome žien Svetového pohára vo švédskom Štokholme 30. januára 2018. Zvíťazila Nórka Nina Haver-Loesethová a na druhom mieste skončila Švajčiarka Wendy Holenderová. FOTO TASR/AP

Petra Vlhová (slalom)

Slalomovú sezónu odštartovala najlepším možným spôsobom. Najväčšiu konkurentku Mikaelu Shiffrinovú, ktorá je v posledných rokoch absolútny fenomén, Vlhová vo fínskom Levi zdolala a vyhrala prvý Svetový pohár v sezóne. Slovenská lyžiarka sa na „bedňu“ dostala ešte dvakrát – v americkom Killingtone a v paralelnom slalome vo francúzskom Courcheveli pred Vianocami ju zdolala len Shiffrinová.

Potom prišiel mimoriadne nabitý program a niekoľko slalomov, kde Vlhová skončila tesne pod stupňom víťazov, v posledných pretekoch pred olympiádou vo Flachau, ktoré našej lyžiarke neprialo ani minulý rok, dostala dokonca „špicara“ a vypadla. Napriek tomu je Vlhová v hodnotení slalomu Svetového pohára a na olympiádu pocestuje s jasnými cieľmi.

„Chcem to brať ako ktorékoľvek iné preteky a dať do toho všetko. V prvom rade sa chcem plne sústrediť na svoje výkony a ak bude čas na niečo iné, užijem si aj iné športy v pozícii diváka. Najprv však chcem podať výkon, s ktorým budem sama spokojná,“ hovorila pre šport24.sk Vlhová, ktorá si uvedomuje, že bude v Pjongčangu jednou z hlavných favoritiek na zisk medaily.

„Musíte si okolo seba vytvoriť akúsi bublinu a nevnímať, čo hovoria iní. Nie je to jednoduché, ale niektorí športovci dokážu tieto veci odložiť nabok a sústrediť sa na to, čo je podstatné. O to sa snažím aj ja. Každý túži po olympijskom kove a ja nie som výnimkou. Budem sa snažiť zajazdiť bez tlaku a rešpektu.“

Na snímke slovenská lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová na trati počas 1. kola slalomu Svetového pohára 28. januára 2018 v švajčiarskom Lenzerheide. FOTO TASR – Pavel Neubauer

Veronika Velez-Zuzulová (slalom)

Keď si v septembri na sústredení v Argentíne roztrhla krížny väz v pravom kolene, bola to športová katastrofa. „V podstate sa mi stalo to isté, čo pred štyrmi rokmi. Len tentoraz si to odnieslo pravé a nie ľavé koleno. V živote nie vždy všetko ide tak, ako by sme chceli. Momentálne je to bolesť a more sĺz, ale verím, že čoskoro príde úsmev,“ hovorila Zuzulová.

Potom sa odhodlala na riskantný krok, podstúpila modernú operáciu a už tri mesiace od nej zarezávala na svahu. „Keď sa to stalo, preblesklo mi v hlave, že je koniec. V tej chvíli som bola presvedčená, že mám po sezóne, ak nie kariére. Potom som si povedala, že vyskúšam čokoľvek, čo mi pomôže opäť postaviť sa v relatívne krátkom čase na lyže,“ tvrdila lyžiarka.

Pri expresnej rekonvalescencii a návrate na svahy sa špekulovalo, že sa predstaví vo Svetovom pohári už v decembri, no Zuzulová sa rozhodla inak a venovala sa naplno tréningu. „Po tom, čo sa mi stalo na sústredení v Argentíne, mám jediný cieľ. Chcem byť 14. februára na štarte olympijského slalomu,“ vyhlásila.

Pre Velez-Zuzulovú bude Pjongčang už štvrtou olympiádou, na ktorej sa zúčastní. Teraz bude dokonca na otváracom ceremoniáli niesť slovenskú vlajku. „Bolo obdobie, keď som už neverila. Bolo tam veľmi veľa sĺz a otázok. Ale ani po prvej operácii som to nemala jednoduché. Teraz som mala naozaj krátky čas na to, aby som sa vrátila v čo najlepšej forme. Aj preto som si kládla viac otázok. Musela som byť trpezlivá. Cesta na ZOH nebola ľahká a nebola zadarmo. Ale snažila som sa zabojovať a vrátiť sa. Nechcem sa len zúčastniť, chcem dať do toho všetko. Teraz je už čas len na to sa usmievať. Cítim sa asi najuvoľnenejšie, ako som sa kedy cítila pred veľkým podujatím. Motivovanejšia už ani byť nemôžem. Nehovorím, že to budú moje posledné preteky, ale je to určite moja posledná sezóna,“ povedala pred odletom na olympiádu slovenská lyžiarka.

Hoci medaila by bola pri návrate bez predchádzajúcich odjazdených pretekov zázrak, šport už napísal kadejaké príbehy a lyžiarske kvality Zuzulová na to má.

Na snímke slovenská reprezentantka v snoubordových disciplínach Klaudia Medlová počas tlačovej konferencie k postupu do finále kvalifikácie na ZOH2018 v Pjongčangu, 28. novembra 2017 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian

Klaudia Medlová (snoubording)

Môžeme ju nazvať žolíkom našej výpravy. Tak, ako svet prekvapil pred dvanástimi rokmi Radoslav Židek, môže za medailou vyletieť aj ženská zástupkyňa slovenského snoubordingu Klaudia Medlová. Dlho sa sa drží medzi svetovou špičkou, miestenku na olympiádu v disciplínach slopestyle a big air si s prehľadom zabezpečila skôr.

„Triky na olympiádu pripravené mám, ale medailu má šancu získať možno desať dievčat. Bude to len o tom, ako budem mentálne nastavená, ako do Pjongčangu potrénujem a zžijem sa s traťou,“ povedala Medlová otvorene, v tejto sezóne zaujala najmä piatym miestom v čínskom Pekingu.

Jej tréner si myslí, že motyka môže vystreliť a snoubordistka dokáže zahájiť útok na medailu. Počas sezóny vraj jazdila viac na istotu, aby v prvom rade zbierala body. „Triky má dobré. Je náročné povedať, či má reálne na pódium, v prvej desiatke by však nemala chýbať. Ak všetko pôjde, ako má a Klaudia predvedie to najlepšie, čo vie, je reálna aj medaila,“ povedal jej tréner Matej Matys.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.