Myslite na zdravie vašich kĺbov

Pomôžete im použitím správnej stravy. Dbajte tiež na kostný systém.

Súčasný životný štýl nepomáha našim kĺbom. Málo sa hýbeme alebo naopak, zaťažujeme naše kĺby rýchlo a neprimerane. Čo môžeme urobiť pre zlepšenie ich výkonnosti? Kĺby sú primárne zaťažované neprimeranou hmotnosťou, ktorá spôsobuje, že sú pod vplyvom stáleho a vysokého tlaku. Nedostatok pohybovej aktivity alebo naopak – extrémne zaťažovanie kĺbov pri niektorých typoch športov pôsobí nepriaznivo. Cvičenie by malo byť prispôsobené veku, zdravotnému stavu a fyzickej kondícii.

„Najprirodzenejší pohyb je chôdza. Jej výhodou je, že každý si môže nastaviť intenzitu podľa svojich schopností. Vďaka pravidelným tréningom si časom môžeme dovoliť viac, čo bude ovplyvňovať stav nášho tela.  Vynikajúca je tiež turistika a pobyt v prírode. Okrem pravidelnej a veku primeranej záťaže môže pomôcť aj správna výživa, najmä použitie správnych tukov,“ potvrdzuje odborníčka na výživu MUDr. Alžbeta Béderová, CSc.

Pošlite už konečne kilá kadeľahšie

Preventívne, pri výbere potravín by sme mali uprednostňovať kvalitné bielkoviny –   živočíšne aj rastlinné – čiže kvalitné, chudé mäso, strukoviny a obilniny. „Dôležitou stavebnou látkou chrupaviek a kostí je bielkovina kolagén, ktorá tvorí základ chrupaviek a šliach a udržuje ich v optimálnej kondícii. Jeho zdrojom je napríklad hovädzí mäsový vývar či huspenina. Pri tvorbe kolagénu je nevyhnutný aj vitamín C.

Zabezpečuje premenu aminokyselín prolínu a lyzínu na kolagén, zároveň komplexne zvyšuje imunitu a ako antioxidant účinne chráni kolagén. Denne by sme mali skonzumovať 400-500 gramov ovocia a zeleniny (hlavne listovú zeleninu, koreňovú žltú zeleninu, brokolicu, avokádo, ovocie citrusové, bobulové),“ dodáva Béderová s tým, že okrem vitamínu C sú dôležité antioxidanty, ktoré môžu prispieť k zníženiu rizika mnohých civilizačných ochorení.

Myslite na zdravie vašich kĺbov

Okrem šliach a kĺbov by sme sa mali starať aj o náš kostný systém. „Z minerálnych látok sú pre pevnosť kostí nevyhnutné: vitamín D vápnik, fosfor, horčík (ktorý môžeme nájsť v citrusoch, kivi, banánoch) a zinok (v mäse),“ vysvetľuje Béderová. Tiež zásadný je vitamín K, ktorý pomáha udržiavať kosti zdravé. Zdrojom vitamínu K je okrem iného repkový olej. Ďalšou významnou vlastnosťou tohto produktu je vysoký obsah omega-3 mastných kyselín, ktoré sú nedostatočne zastúpené v našej strave.

Omega-3 a 6 mastné kyseliny – čo to vlastne je?

„Ak je v každodennej strave deficit omega-3 mastných kyselín a naopak prebytok omega-6 mastných kyselín, ktoré sa nachádzajú v slnečnicovom či kukuričnom olej a stužených tukoch, kompenzačné mechanizmy zlyhávajú a môže sa rozvinúť zápalová reakcia,“ dodáva Béderová. Zhľadiska výživy človeka sa repkový olej vyznačuje ideálnym pomerom omega-6 k omega-3 mastných kyselín, t.j. 2:1.[1] Ak chceme nášmu telu dodať viac omega-3 mastných kyselín, je to jednoduché – denná dávka cca dvoch lyžíc repkového oleja úplne pokrýva fyziologickú potrebu kyseliny linolénovej (ALA) zo skupiny omega-3 u človeka.[2]

Stojí za zmienku, že je dôležité nielen to, čo jeme, ale aj to, ako pripravujeme pokrmy. Veľký význam má tepelné spracovanie pomocou vhodných rastlinných olejov. Vyprážanie na rafinovanej verzii repkového oleja poskytuje výhody, ktoré od správne zloženej stravy očakávame. Môže sa použiť v teplej kuchyni na pečenie či vyprážanie, ale aj v studenej kuchyni – v tomto prípade dokonale poslúži za studena lisovaný repkový olej. Viac o jeho benefitoch nájdete na www.zamilujsadorepkovehooleja.eu.

[1] Tiež.

[2] Tiež.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať