Etiópčan Gelgelo Tola Outoya si osobný rekord vytvoril minulý rok v poľskom meste Lodž (2:10:53 h), kde si vybojoval tretiu pozíciu. Na rovnakom podujatí bol i strieborný Keňan Hassan Omanga Mokaya, ktorý zdolal svojho etiópskeho súpera o šesť sekúnd (2:10:47). Tretí predstaveným bol ďalší bežec z Kene Collins Tanui, ktorý dosiahol svoj najlepší čas v tomto roku v Itene (2:16:31) a svoju európsku premiéru absolvuje práve v Košiciach. Jedinou predstavenou ženou bola Etiópčanka Abebu Gelan Adugnaová s osobným rekordom 2:33:14 h (Belehrad 2015).

Zo Slovákov na maratónsku trať vybehne Jozef Urban, ktorý sa po zranení pokúsi zdolať limit na OH do Ria (2:17:00 h). “Na začiatku sezóny som mal bežať maratón, čo bolo asi i dobré, pretože na menších tratiach som sa zlepšil v rýchlosti. V máji, júni, prišlo zranenie a šance na limit upadli. Dal som sa síce rýchlo dokopy, ale asi to bude tak, že skôr pôjdeme na to, aby som maratón dobehol. Tento rok asi na limit nepobežím, chcel by som dosiahnuť čas na úrovni 2:20 h a budúci rok sa pokúsiť dostať do Ria. Dúfam, že sa mi podarí získať tretí titul v rámci MSR,” povedal Urban, ktorý si osobný rekord vytvoril v roku 2013 a má hodnotu 2:23:48 h.

Ak sa Urbanovi podarí splniť limit do Ria, bude mu patriť i špeciálna finančná prémia MMM, ktorá bude určená na časť výdavkov spojených s prípravou na olympiádu. Rovnakú podporu získa Katarína Berešová, ktorá na rozdiel od Urbana, či iných adeptov už limit splnený má. V súboji o titul majstra Slovenska budú na maratónskej trati aj dvaja debutanti Tibor Sahajda a Juraj Vitko.

Na polovičnej trati sa predstaví aj Matej Tóth, čerstvý majster sveta z Pekingu v chôdzi na 50 km. Na košickom MMM nebude nováčikom, pretože v roku 2012 absolvoval 21 km a 97 m po boku svojho otca Viliama. “Niekoľko hodín po triumfe na MS nám potvrdil svoju účasť na košickom maratóne. Beháva i jeho otec a brat Michal. Tešíme sa na jeho účasť,” konštatoval riaditeľ pretekov Branislav Koniar.

Zaujímavosťou bude, že na obľúbenom Getrag maratóne (4×1/4) sa predstavia bežci až zo sedemnástich krajín, napríklad štafetové tímy z V. Británie, Írska, Bulharska, Česka, Poľska, Maďarska, či Cypru. Chýbať nebude ani domáca reprezentácia. V jednej zo štafiet sa predstavia aj košický primátor Richard Raši, primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, ale i minister dopravy Ján Počiatek. “Pán minister sa pozrie v akom stave sú rekonštruované úseky koľajníc a križovatiek v Košiciach. Verím, že sa nikde nepotkne a dobehne v zdraví do cieľa,” dodal Koniar.

Novoprijatý systém certifikácie organizačného a bezpečnostného hodnotenia maratónskych a cestných behov z dielne European Athletics priniesol pre MMM štatút “5 STAR QUALITY ROAD RACE”. Zmenou bude na trati korčuliarov a vozičkárov, prvá časť zostáva nezmenená, cieľ však nájdu na Moyzesovej ulici. Ďalšou zmenou je rozšírenie trate v lesoparku Anička pri tenisových dvorcoch, tesne za 5. kilometrom ju rozšírili z kritických troch na štyri a pol metra.