[fusion_text]

Bratislava – Majstrovstvá Európy v džude do 23 rokov sa začali v piatok v bratislavskej Hant aréne. V úvodnom dni sa predstavili štyria slovenskí reprezentanti a z nich najviac so 7. miestom vynikla v hmotnosti do 52 kg Andrea Krišandová. Ďalším trom sa nedarilo, na rozdiel od Krišandovej, ktorá dvakrát zvíťazila, si nepripísali ani jeden čiastkový úspech a neumiestnili sa.

Andrea Krišandová v kategórii do 52 kg zdvihla v slovenskom tábore náladu. Po ippone v 93. sekunde zdolala Bulharku Betinu Temelkovú v 1. kole bez nejakých problémov. Dovtedy to bol súboj bez bodového ocenenia, akoby sa A. Krišandová sústredila na rozhodujúci moment. V druhom kole na ňu čakala Fabiola Pidroniová z Talianska, ktorá postúpila priamo. Teoreticky mala mať viac síl ako slovenská džudistka, no Andrea Krišandová ich veľmi nevyplytvala a s Temelkovou sa len málo ‘vyšťavila’. Pidroniová sa dosiaľ najviac presadila tohto roku na turnaji European Open v Londýne s premiérovým víťazstvom v kariére.

Krišandová zachránila zápas s Taliankou v úplnom závere štvorminútového boja. Zdalo sa, že už tesný náskok spojený so šidóm nezrovná. Krišandovú napomínali po 79 sekundách, úžasne však zabojovala a pripísala si druhé víťazstvo, tentoraz na juko sekundu pred koncom. V boji o víťazstvo v skupine B na ňu čakala Španielka Sofia Hogrefe Aceová. “Džudo je nevyspytateľné a stane sa, že niekto poslednej sekunde povolí, najmä keď si je istý víťazstvom. Vtedy musí jeho súper túto šancu využiť, čo sa mne dnes podarilo,” zhodnotila svoj úspešný zápas Krišandová.

Vo štvrťfinále sa už Krišandová pod dohľadom šéftrénera Jána Gregora ml. cez Španielku nedostala. Podsaditá súperka ľahko odrážala jej akúkoľvek snahu. Rozhodujúci okamih sa zrodil po minúte a pol, keď z nevinnej akcie vyťažila Španielka juko a tento malý náskok si udržala až do konca. Krišandovú poslala do repasáže a mladej Slovenke ešte zostala nádej, dokonca aj na medailový prienik.

Rumunka Roxana Ioancová bola prvá prekážka pre Krišandovú v opravách. Ioancová predtým v dvoch zápasoch neukázala ani jednu techniku a šidó jej stačilo na víťazstvo aj proti Krišandovej. V normálnom štvorminútovom čase sa neudeľoval žiaden bod, v predĺžení po 48 sekundách vyťažila Rumunka za pasivitu súperky bod a zvíťazila. Andrea Krišandová tak prišla o možnosť bojovať o bronz a obsadila delené 7. miesto. “Takto späť by som zvolila inú taktiku. Skôr by som sa zamerala na to ju strhnúť dolu,” uviedla Krišandová, ktorá verila, že sa umiestni na medailových pozíciách. “Povedala som si, že uvidíme, ako dopadnem. Išla som však na medailu, určite som si verila. Ale nepodarilo sa.”

Ako prvá sa zo slovenskej reprezentácie predstavila v piatok Magdaléna Mužíková v hmotnosti do 57 kg. Na Sakinu Zajirovovú z Azerbajdžanu nebude mať dobré spomienka, keď prehrala na ippon.

Mužíková zápasila aktívne a tesne vyhrávala po napomínaní súperky. Zlom nastal 82 sekúnd pred koncom, Zajirovovej chvat ocenili rozhodcovia waza-ari, síce neskôr ho zmenili na menej hodnotné juko, no 46 sekúnd pred koncom po ippone Azerbajdžanka zvíťazila a slovenskú džudistku vyradila. Prejavila sa nevyzretosť, menšia skúsenosť a sklamanie prejavil aj koučujúci Jozef Krnáč.

Cez svoje úvodné kolá neprešli, tak ako Mužíková, ani Matej Poliak a Dominika Kinceľová a obaja doplatili na španielske džudo. Dominika na Španielku Cintu Garcia Mesovú v hmotnosti do 48 kg nestačila s dychom, o čom napovedali aj jej dve šidá za pasivitu. Vydržala s ňou pomerne dlho a na ippon prehrala až 40 sekúnd pred koncom. Matej Poliak v kategórii do 66 kg taktiež odišiel z tatami so sklonenou hlavou. S Albertom Gaiterom Martinom sa vytrápil celú zápas a o víťazstve Španiela rozhodlo jediné šidó 67 pred koncom. Španiel vyhral zaslúžene, najskôr sa len bojovalo o úchop, s obojstrannou aktivitou, no Poliak techniky doťahoval menej a mal dvakrát namále, aby ustál ofenzívu súpera. Španiel nastupoval častejšie a keďže Poliak viditeľne mal aj zdravotné problémy, viac už zo seba nevyžmýkal.


Piatkoví medailisti na ME-23

ženy:
do 48 kg:
1. Milica Nikoličová (Srb.)
2. Noa Minskerová (Izr.)
3. Reka Puppová (Maď.) a Cinta Garciová Mesová (Špan.)

do 52 kg:
1. Karolina Pienkowská (Poľ.)
2. Tera Sikičová (Chor.)
3. Sofia Hogrefeová Aceová (Špan.) a Katri Kakkoová (Fín.)

do 57 kg :
1. Sappho Cobanová (Nem.)
2. Anastasija Konkinová (Rus.)
3. Anna Borowská a Arleta Podolaková (obe Poľ.)

muži:
do 60 kg:
1. Islam Jašujev (Rus.)
2. Davud Mammadov (Azer.)
3. Tornike Tsjakadoe a Matthijs van Harten (obaja Hol.)

do 66 kg:
1. Fabio Basile (Tal.)
2. Dzmitry Minkou (Biel.)
3. Telman Valiev (Azer.) a Islam Chametov (Rus.)


[/fusion_text][one_full last=”yes” spacing=”yes” center_content=”no” hide_on_mobile=”no” background_color=”#efefef” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” background_position=”center center” border_position=”all” border_size=”1px” border_color=”#81d742″ border_style=”solid” padding=”10px” margin_top=”50px” margin_bottom=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ class=”” id=””][fusion_text]Zdroj: TASR | Foto: TASR/AP [/fusion_text][/one_full][one_full last=”yes” spacing=”yes” center_content=”yes” hide_on_mobile=”no” background_color=”” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” background_position=”left top” border_position=”all” border_size=”0px” border_color=”” border_style=”solid” padding=”” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ class=”” id=””][sharing tagline=”Zdieľaj” tagline_color=”” title=”Na ME-23 Krišandová s prehrou v repasáži” link=”https://sjz.sk/na-me-23-krisandova-s-prehrou-v-repasazi/” description=”” pinterest_image=”https://sjz.sk/wp-content/uploads/2015/11/20100810_olympionici10119562.jpg” icons_boxed=”yes” icons_boxed_radius=”4px” box_colors=”” icon_colors=”” tooltip_placement=”” backgroundcolor=”” class=”” id=””][/sharing][/one_full][one_full last=”yes” spacing=”yes” center_content=”no” hide_on_mobile=”no” background_color=”#d8d8d8″ background_image=”” background_repeat=”no-repeat” background_position=”left top” border_position=”all” border_size=”0px” border_color=”” border_style=”solid” padding=”20px” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ class=”” id=””][fusion_text]

PREČÍTAJTE SI Z DANEJ KATEGÓRIE

[/fusion_text][recent_posts layout=”default” hover_type=”none” columns=”4″ number_posts=”4″ offset=”1″ cat_slug=”fight” exclude_cats=”” thumbnail=”yes” title=”yes” meta=”yes” excerpt=”yes” excerpt_length=”20″ strip_html=”yes” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ class=”” id=””][/recent_posts][/one_full]