Na turistickom výlete s deťmi

Na turistickom výlete s deťmi. Turistika je ideálny spôsob, ako tráviť spoločný čas s deťmi, pretože pri nej dokážu využiť nahromadenú energiu. Je len na rodičoch, kedy a ako začnú s turistikou spolu s deťmi. A práve tento okamih je rozhodujúci, či deti skôr odradíme, alebo sa budú na spoločne trávené chvíle na turistike tešiť.

Kedy začať

„Názory na to, kedy je vhodné začať s turistikou u detí, sa rôznia. Najdôležitejšie, na čo je potrebné brať ohľad, je vek a individuálne osobitosti dieťaťa. Každé dieťa si vyžaduje osobité zváženie záťaže, ktorú sa chystáme ne neho uvaliť,“ hovorí pedagogička a konzultantka Zuzana Repková. Podľa nej by mala byť detská turistika prispôsobená veku. Taktiež je dôležité uvedomiť si, akú náročnosť zvoliť, aby sme dieťa neohrozili a „neotrávili“.

TIP: Elitný slovenský bežec: Aj život je naším behom na dlhú trať

Prvý rok sa turistika neodporúča. Isteže, nájdeme v horách pár jedincov s malým bábätkom v nosičoch, no z hľadiska správneho vývoja a pohody dieťaťa riskujeme priveľa. „Žiadny nosič stopercentne nezaručí, že pri zdĺhavejšej turistike neovplyvníme správny vývoj chrbtice dieťatka. O náročných vysokohorských trasách s meniacou sa hustotou vzduchu ani nehovoriac. Vydržte! Obdobie do jedného roka prečkajte v kočíku ľahkými prechádzkami prírodou,“ radí odborníčka.

„Dieťatko po roku začína pomaly vnímať okolie, samo začína viac prejavovať potrebu pohybu, o čom svedčí aj jeho nespokojnosť pri zdĺhavejšom sedení či nosení na nosidlách. Urobte si viackrát počas hodinovej, maximálne dvojhodinovej prechádzky pauzu a nechajte ho kráčať po vlastných. Vyberajte si opäť nenáročné výlety do prírody.“ Podľa Zuzany Repkovej je dieťa na väčšie záťažové túry pripravené od svojich piatich až šiestich rokov. Každé dieťa je však iné, niektoré mladšie deti dokážu prekvapiť svojím výkonom. Mnohé dokážu vytrvať a zdolať i päť až šesťhodinové trasy.

4

Vhodný výber trasy

Na to, aby sme u detí vzbudili radosť z turistiky, niektorým stačí málo – spievanie, rozprávanie vtipov, príbehov alebo oddychová prestávka pri preliezačkách a hojdačkách počas cesty do cieľa. Niektoré deti musíme naopak stále motivovať vymýšľaním nových a nových hier, úloh a podobne. Aby potulky v prírode a po horách boli pre deti dobrodružstvom, dôležité je si vybrať takú trasu, ktorá má viacero zaujímavých ponúk.

TIP: Ako si pripraviť Smoothie a 4 obľúbené recepty

Napríklad rozhľadne, jaskyne, plesá, lozenie po skalách, rebríkoch či návšteva salaša. „Výborné sú trasy s náučnými chodníkmi, s vodopádom, chovnými stanicami, zaujímavými prevismi, lanovkami. Jednoducho čokoľvek nové, čo dieťaťu zaručí zážitok a ojedinelú skúsenosť,“ odporúča ešte odborníčka. Mnohokrát stačí aj studnička, potôčik, miestna chata, pozorovanie zvierat v okolí ďalekohľadom či akékoľvek iné stanovisko, ktoré dieťaťu ponúkne okrem monotónnej chôdze aj záujmovú činnosť na rozvoj ďalších schopností. „Vezmite so sebou deku, urobte si v polovici trasy malý piknik a nechajte malých drobcov odpočinúť. Takáto trojhodinová túra s dostatkom tekutín je pre dieťa do štyroch rokov tak akurát.“ Dĺžka trasy je preto taktiež veľmi podstatná. Ak sme na túre s deťmi, rátajme, že čas, za ktorý by sme ju mali prejsť, sa môže natiahnuť aj o 50 až 100 %.

2

Rady nad zlato pri turistike s deťmi:

  • Keďže sa počasie veľmi rýchlo mení, nezabudnite na pršiplášť a taktiež pribalenú aspoň o jednu vrstvu navyše, aby boli stále v suchu.
  • Na horách sme k slnku bližšie, preto sa zíde aj opaľovací krém, pokrývka hlavy, či slnečné okuliare, ideálne kvalitné značkové slnečné okuliare s dobrým UV filtrom pre najlepšiu ochranu zraku
  • Veľmi dôležitý je pitný režim. Je dobré, ak každý člen rodiny má svoju fľašu s vodou alebo čajom.

TIP: Vďaka behu som získala pevnú vôľu, priznáva Gabriela Mihalčínová

  • Nezabudnite na dostatočne dlhé a časté prestávky. Čím menšie deti, tým dlhšie prestávky. Samozrejme oddych sa dá stráviť aj pri hre.
  • Pri túre sa musíme prispôsobiť tempu najmladšieho alebo najpomalšieho člena rodiny.
  • Na zdolávanie menších úloh počas cesty do cieľa je vhodnou motiváciou aj „malá odmena“ v podobe sladkosti či hroznového cukru. Dieťa bude motivované pokračovať ďalej a získa aj viac energie.

Ak sa zhorší počasie alebo deti už nevládzu kráčať ďalej, neváhajte sa otočiť aj kúsok pred vrcholom.

3

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať