Najlepší lukostrelec Slovenska sa učil strieľať sám: Z internetu na vrchol Európy

Učil sa sám, ani to ho však neodradilo a dnes je najlepší nielen na Slovensku, ale aj v Európe. Reč je o lukostrelcovi zo Šale Jozefovi Bošanskom. Príbeh našej lukostreleckej jednotky je vskutku zaujímavý a rozpovedal nám ho samotný športovec v exkluzívnom rozhovore pre Šport je život.

Kedy ste sa začali venovať lukostreľbe? Prečo ste si vybrali tento šport?

Lukostreľbe som sa začal venovať pred štyrmi rokmi. Vyrobil som synovi luk a potreboval som kúpiť šípy. Vtedy som objavil v Šali predajňu s lukostreleckými potrebami. Zbadal som tam kladkový luk, tak som si jeden taký rekreačný kúpil a začal s ním strieľať. Najprv len doma na záhrade a asi po dvoch mesiacoch som išiel na prvé 3D preteky. Po približne polroku som si kúpil kvalitnejší luk, potom prišli prvé umiestnenia na slovenských pretekoch. V roku 2016 som vyskúšal prvé terčové preteky, potom halovú a aj terénnu lukostreľbu.

Ako si spomínate na začiatky v lukostreľbe? Aké boli prvé „výstrely“ z luku?

Začiatky boli dosť náročné,trvalo mi pár treningov, kým som pochopil mierenie, nastavenie luku je tiež veľmi dôležité. Na začiatku som strieľal na vzdialenosť 10-15 metrov a bol som rád, ak som trafil do terča (úsmev). Teraz strieľam na 90 metrov do 12 cm, alebo na 50 metrov do 8-centimetrového stredu, v hale sa strieľa na 18 metrov a stred má dva centimetre.

OKTAGON 6 očami reportéra

Z čoho všetkého pozostáva váš tréning? Ako často trénujete?

Môj tréning pozostáva zo samotného strieľania, a potom rôznych cvičení. Keďže je lukostreľba šport, v ktorom sa vykonáva jednostranné zaťaženie tela, tak je veľmi dôležitý aj tzv. kompenz.  Ide o vyrovnanie svalov, hlavne čo sa týka chrbtových svalov. Pracujem v automobilke v Bratislave na 12-hodinové zmeny, takže trénujem vždy počas voľna. Snažím sa vystreliť od 500 do 1000 šípov za týždeň.

Najlepší lukostrelec Slovenska sa učil strieľať sám: Z internetu na vrchol Európy

Ako vyzerá vaša príprava na súťaž? Robíte v deň súťaže niečo špeciálne?

Pred veľkými pretekmi trénujem intenzívnejšie, teda 5-8 hodín denne. Snažím sa o navodenie stresu pri strieľaní, aby som mal pocity ako pri veľkých pretekoch, kde je to hlavne o tom, aby strelec udržal koncentráciu. To sa, bohužiaľ, dá natrénovať iba na veľkých pretekoch.

Na Slovensku ste boli vyhlásený za lukostrelca roka. Čo vám pomáha motivovať sa?

Motivuje ma bodová hranica, ktorú si nastavím pred sezónou. V hale som si dal cieľ tento rok prekonať slovenský rekord 591 zo 600 bodov. Vonku mám cieľ tento rok prekonať hranicu 700 zo 720.

Dá sa robiť lukostreľba na Slovensku profesionálne, teda živiť sa ňou?

Na Slovensku, bohužiaľ, nie. Ročné náklady na náradie (luk, šípy a doplnky ) sú u mňa na hranici približne 4000 eur ročne. S tým mi však pomáha lukostrelecké centrum lukasip.sk v Trnovci. Náklady spojené s cestovaním, ubytovanie a štartovné na nereprezentačné preteky, teda tie, ktoré si hradím sám, tento rok odhadujem na 3-5 tisíc  eur. Potom sú tu reprezentačné výjazdy, tie hradí Slovenský lukostrelecký zväz podľa toho, aký má kto limit nastrieľaný.

Aký je tento šport náročný na financie?

Dobrý luk stojí okolo 1600 eur, šípy, ktoré používam ja, stoja cca 800 eur za 12 kusov.  Mieridlá, stabilizátory, to je ďalšia tisícka. Dobrá vybava je cca 4000 eur, ale to už je fakt špička.

5 pilierov zdravého životného štýlu na ktoré by sme nemali zabúdať

Aké náročné je skĺbiť lukostreľbu a prácu?

Je to veľmi ťažké. Tento rok potrebujem na preteky 41 dní dovolenky. Keďže robím na zmeny, pracujem aj cez víkendy. Nárok na dovolenku mám 25 dní, ostatné budem riešiť náhradným voľnom, čo si ale budem musieť odpracovať. Veľkú oporu mám v mojej rodine, manželka a syn Patrik ma podporujú a aj vďaka nim viem dosahovať dobré výsledky.

V čom skrýva lukostreľba najväčšie nástrahy?

Lukostreľba je náročná hlavne na psychiku. Hlava musí byť vždy čistá pri strieľaní a musíte sa sústrediť iba na to, čo práve robíte. Aj keď sa to nezdá, nie je to celkom individuálny šport. Vždy je dôležité, ak je partia na terčovnici, ako si strelci rozumejú. Ja veľmi vnímam pri pretekoch podporu, oveľa lepšie sa mi strieľa, ak cítim, že ma ostatní podporujú a snažím sa im to vrátiť. Čo sa týka náročnosti tohto športu, pri veľkých objemoch si treba dávať pozor hlavne na chrbtové svaly, tam býva najviac zranení. Preto je dôležité robiť aj už spomínaný kompenz, teda vyrovnať svalstvo.

Ako ste spomínali, pri lukostreľbe je mimoriadne dôležitá psychická rovina. Čo vám pomáha čo najlepšie sa koncentrovať počas súťaže?

Bhutánski mnísi maju príslovie: Vystrelený šíp je stav tvojej mysľe. Je to presná definícia lukostreľby. Vždy pri strieľaní myslím iba na môj výstrel a na to, aby bol pekne technicky prevedený, aby bol krásny. (úsmev)

Je lukostreľba vyslovene o tréningu, alebo človek musí ovládať a zdokonaľovať aj iné vedy ako fyzika a podobne?

Áno, treba riešiť mierenie, dýchanie a aj okolité vplyvy. Ak fúka vietor, treba premieriť. Rýchlosť vystreleného šípu je cca 100m/s, ale aj tak ho vietor ovplyvňuje. Pri mierení je to zase podobné u slnka. Nie je jedno, či svieti sprava alebo zozadu. Preteky trvajú cca 3 hodiny a treba podľa toho, kde je slnko, nastavovať mieridlá.

Keď porovnáte Slovensko so zahraničím, ako je na tom naša krajina v porovnaní s najlepšími v lukostreľbe?

Na Slovensku je lukostreľba v rozkvite, vznikajú nové kluby a je ich pomerne dosť.

Slovensko malo zastúpenie na olympiáde v Riu. kde boli dvaja naši športovci, ďalej máme veľmi dobrých parastrelcov-vozíčkárov, ktorí sa pohybujú v svetovej desiatke.

Čo je najdôležitejšie na lukostreľbe? Čo musí človek zvládnuť, aby bol úspešný?

Veľmi dôležité je zopakovať tak isto výstrel. Neexistuje úplne presná definícia pekného technického prevedenia. Dôležité je, aby človek vedel svoj výstrel zopakovať, tým si vlastne vytvára vlastnú techniku. K úspechu je treba hlavne kvalitný tréning, ideálne pod vedením dobrého trénera. Ja som sa všetko učil z youtube.

Cukrom a medom

Čo sa vám počas súťaže preháňa hlavou? Zvyknete nad niečím premýšľať, alebo ste hlavou len na terči a šípe?

Snažím sa sústrediť vždy len na výstrel a na ten pekný pocit. Keď je pekný výstrel, ani nemusím pozerať do ďalekohladu a viem, že šíp je tam, kde má byť, teda v X-ku.

Kraľuje aj Európe

Štyri roky tréningu stačili Bošanskému na to, aby kraľoval nielen Slovensku, ale aj Európe. Na európskom šampionáte bojoval Šaľan v konkurencii 39 súperov. V prvý deň dosiahol maximálny počet bodov 300 z 300, v druhý si brúsil zuby na rekord, teda maximálny počet bodov 280. To sa mu síce nepodarilo, no s Fínom Vilim Toivanenom zviedol počas tretieho dňa neúprosný boj o majstra Európy, víťaza po plnom skóre 300 z 300, ktoré dosiahli obaja lukostrelci, určil až rozstrel na tri sady po päť šípov.

Najlepší lukostrelec Slovenska sa učil strieľať sám: Z internetu na vrchol Európy

„On strieľa za Fínsko profesionálne tak, že je v armáde. Vedel som, že ak chcem získať titul majstra Európy, nesmiem urobiť ani jednu chybu. Bola to hra nervov. „V tretej sade začali pracovať nervy, lebo som si uvedomil, že mám na dosah titul majstra Európy. Po vystrelení tretieho šípu som počul sklamanie strelcov, ktorí fandili Fínovi, ten spravil chybu. Mne zostávali posledné dva šípy. Uvedomil som si, že potrebujem, aby som presne zvládol jeden z nich. Po vystrelení štvrtého šípu som počul z radu mojich fanúšikov veľkú radosť. Od titulu ma delil jeden výstrel, ktorý som nemusel namieriť presne do stredu, stačilo trafiť väčší kruh. Nervy však pracovali naplno. Po založení šípu som sa upokojil a skoncentroval iba na jednu vec: na krásny výstrel, ktorý mi aj vyšiel. Po ňom zavládla obrovská radosť,“ opísal Bošanský dramatické chvíle zo záveru majstrovstiev Európy, z ktorých si odniesol zlatú medailu.

Najväčšie úspechy Jozefa Bošanského

  • Vyhral všetky Slovenské poháre
  • 3x majster Slovenska vo všetkých 3 odvetviach
  • Lukostrelec roka
  • Vyhral Central European Cup
  • miesto v tímovej súťaži European Grandprix
  • 24-hodinový maratón – 3. miesto v roku 2016, 1. miesto v roku 2017
  • miesto v 3D lukostreľbe na majstrovstvách Európy v 2016
  • miesto na majstrovstvách Európy v 2018
Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať