Najlepšie rebriny – poradíme vám, ako ich vybrať

Spomínate si ešte na drevené rebriny zo školskej telocvične? Milovali sme ich ako deti a dnes sú opäť IN. Poradíme vám, ako si ich vybrať do bytu či detskej izby. 

Prečo kúpiť rebriny do bytu?

Rebriny sú miltifunkné športové náradie, ktoré sa dá využiť na mnoho spôsobov. Môžeš cvičiť silovéstrečingové, rehabilitačné, Boot Camp cvičenie či cvičenie s vlastnou váhou. Kúpou ďalšieho cvičebného náradia – lavičky, závesné systémybalančné podložky, gumové pásy, hrazdy, bradlá, kruhy, boxovacie vrece si tak vyskladáš svoju vlastnú domácu telocvičňu. Rebriny využije celá rodina – od najmenších (pre zábavu a pohyb) až po starých rodičov (zo zdravotných a rehabilitačných dôvodov). 


Vyberáme pre vás 3 kvalitné drevené rebriny

Rebriny – Ribstole Master 220 x 60 cm

ZLATÁ STREDNÁ CESTA

aka bvybrať najlepšie rebriny

Naše hodnotenie: 4/5

Rebriny inSPORTline Dremar 220 x 90 cm

NÁŠ TIP

aka bvybrať najlepšie rebriny

Naše hodnotenie: 5/5

Rebriny s príslušenstvom BenchK 112

PRE DETI

aka bvybrať najlepšie rebriny

Naše hodnotenie: 5/5


Aké rebriny vybrať – tvar a materiál

Rebriny sa dajú rozdeliť podľa viacerých kritérií. Jednou z nich je materiál. Podľa neho rebriny delíme na:

Drevené rebriny

Najviac rebrín a rozdielov nielen v cene, ale aj kvalite je z dreva. Najlacnejšie rebriny sú vyrobené z preglejky, najdrahšie z masívneho dreva. Nevýhodou lacnejších je nedokonalé opracovanie dreva. Masívne drevo ponúka oveľa hladší a komfortnejší pocit pri tréningu. Z hľadiska odolnosti a životnosti oveľa väčšiu záťaž znesie práve masívne drevo. Ďalšou výhodou je tvar priečok. Kým preglejkové sú okrúhleho tvaru, z masívu nájdeš prevažne v tvare oválu, čo je pre úchop oveľa praktickejšie. Na výrobu rebriny z masívu sa najviac používa buk, smrek, jaseň a borovica. Smrek býva na ich výrobu najlacnejší drevený materiál. Keďže ide o mäkké drevo, využíva sa skôr na detské rebriny. Ani borovica nie je vhodná na extrémnu záťaž pri tréningu, no je to zlatá stredná cesta, aj čo sa cien týka. Ak hľadáš kvalitu, nenáročnú údržbu, vysokú odolnosť a dlhú životnosť, vyberaj bukové rebriny alebo rebriny z jaseňa

Kovové rebriny

Rebriny z nerezu sú najodolnejšie a znesú najväčšiu záťaž. Majú množstvo ďalších výhod –  ľahšiestabilnejšie a ľahšie sa udržiavajú. (Dávaj však pozor, aby ťa pod povrchovou vrstvou nerezu neprekvapil hliník.) Tie ostatné sa vyrábajú z rôznych druhov železa. Od obyčajného až po oceľ. Ak chceš staviť na kvalitu, pozeraj aj na priemer (Ø) priečok. Príliš tenké rúrky nie sú znakom dlhej životnosti. 

Kombinované rebriny

Pri výbere materiálu rebrín môžeš naraziť i na rebriny, ktoré sú vyrobené z rôznych druhov materiálov, i druhov drevín. Ide o kombinované rebriny, ktoré môžu mať drevené priečky a kovové bočnice. Ich výhodou býva cena, ľahká váha, pomerne vysoká odolnosť a dlhá životnosť.

Okrem delenia podľa materiálu rebriny delíme aj podľa funkčnosti a miesta ukotvenia:

  • Domáce rebriny – sú veľkosťou a nosnosťou prispôsobené do bytu,
  • Rebriny do telocvične – sú prispôsobené na väčšiu maximálnu záťaž aj s príslušenstvom
  • Outdoor rebriny – sú prevažne z kombinovaných alebo kovových materiálov

Pozornosť si zaslúžia najmä priečky rebriny

  • Povrchová úprava priečok – Kým drevené rebriny bývajú iba vybrúsené a maximálne ošetrené olejom bez povrchového laku, kovové zvyknú mať lakovaný povrch, ktorý sa časom môže zošúchať. Nezabúdaj tiež na fakt, že kov chladí a spotené ruky sa na ňom zvyknú šmýkať. Pri dreve taktiež dávaj pozor na kvalitné opracovanie, nech ťa pri cvičení neprekvapí trieska. 
  • Priemer priečok – Okrúhle priečky by mali mať aspoň 4 centimetre. Oválne priečky 3-4 x 5 cm (š x v). 
  • Počet priečok – Čím je rebrina vyššia, tým má viac priečok. Obvykle majú 8 až 12 priečok. Zamerať by si sa mal na tzv. rozteč – rozostup priečok. Akú si vybrať? Je to individuálne. Každý typ cvičenia si vyžaduje inú rozteč. Ak hľadáš vhodnú rebrinu pre seba i pre rodinu, vyberaj rebrinu s nastaviteľnými rozostupmi priečok.
  • Kotvenie priečok –  Lacnejšie verzie rebrín majú priečky ukotvené iba skrutkou v mieste osadenia, čo je menej bezpečné riešenie. Kvalitnejšie rebriny majú priečky osadené v otvoroch cez celú bočnicu – nehrozí riziko uvoľnenia.

Vyberáme pre vás 3 kvalitné kovové rebriny

Rebriny s príslušenstvom Master Ribs 5

PRE NÁROČNÝCH

aka bvybrať najlepšie rebriny

Naše hodnotenie: 5/5

Rebriny s príslušenstvom BenchK 412

PRE DETI

aka bvybrať najlepšie rebriny

Naše hodnotenie: 5/5

Rebriny s hrazdou BenchK 411

NÁŠ TIP

aka bvybrať najlepšie rebriny

Naše hodnotenie: 5/5


Koľko stoja rebriny?

Cena závisí hlavne od použitého materiálu, veľkosti a druhu rebrín.Cena drevených rebrín sa pohybuje od 80 do 300 eur. Kov je drahší, priprav si 200 až 600 eur. Cenové hladiny kombinovaných rebrín sú rôzne – nájdeš ich za 90, ale aj za 800 eur. Ak máš dostatočne veľký budget, pozeraj na rebriny s hrazdou alebo iným príslušenstvom kvôli kompatibilite s tvojou rebrinou.

Kde kúpiť rebriny?

Rebriny s príslušenstvom je ťažké zohnať v jednom kamennom obchode. Oplatí sa prevetrať eshopy, kde je širšia ponuka.Z lacnejších eshopov ti odporúčame najlacnejsisport.sk, no ak hľadáš rebriny s bohatým príslušenstvom, pozri si inSPORTline.sk.

Ako vybrať rebriny podľa parametrov?

  • Výška, šírka a hĺbka rebrín

Rebriny sa vyrábajú a najčastejšie predávajú v rozmeroch od výšky 230 až 250 cm a šírky 65 až 90 cm, prípadne podľa špeciálnych požiadaviek zákazníka. To, akú výšku rebriny zvoliť, závisí predovšetkým od maximálnej výšky stropu. Pri kúpe je tiež dôležité brať do úvahy aj hĺbku bočníc, vhodný priemer je 20 až 25 cm. Rebriny s menšou hĺbkou bočníc sú vhodné do menších bytov, kde sa ráta každý centimeter. Čím menšia hĺbka, tým nepohodlnejšie cvičenie. 

  • Nosnosť rebrín 

Akú nosnosť potrebuješ? To závisí nielen od tvojej váhy, ale aj príslušenstva. Ak máš záujem o rebrinu bez ďalšieho športového náradia, vyberaj nosnosť o 20 kg viac, ako je tvoja váha. S každým ďalším náčiním, ktoré mieniš na rebrinu pridávať, by mala byť nosnosť vyššia – od 120 až 150 kg. Mal by si sledovať aj údaj výrobcu – do akej maximálnej váhy odporúča pridávať ďalšie športové príslušenstvo. 

  • Nosnosť steny

Kvalitné rebriny sa upevňujú na strop + podlahu alebo na múr prevažne kovovým „L“ profilom. Materiál steny/stropu je ďalší parameter, ktorý ťa vo výbere môže obmedziť, alebo pustiť. Máš sadrokartón, porotherm alebo panely? Poobzeraj sa po ľahších rebrinách. Tehla toho udrží podstatne viac. 

aka bvybrať najlepšie rebriny
Zdroj foto: pixabay.com

Detské rebriny a ich prínos

Rebriny do detskej izby sú pre deti skvelý darček. Zmysluplne strávia voľný čas, vypestujú si zdravý vzťah k športu a pohybu, a pritom ich môžeš mať pod svojím dohľadom. Detské rebriny sú dobrá investícia do ich ďalšieho zdravého fyzického i psychického vývoja aj v budúcnosti, či budú mať 6 alebo 15 rokov. Rebriny sú prevenciou pred plochými nohami, krivou chrbticou a nesprávnym držaním tela. 

Ako vybrať rebriny do detskej izby?

Detské rebriny sa najčastejšie predávajú drevené alebo kombinované. Sú menšie, kratšie s nižšou nosnosťou ako pre dospelých a aj lacnejšie. Oplatí sa však investovať do rebriny s príslušenstvom. Začína síce na hranici 250 – 300 eurách, no ak máte v byte dostatok priestoru, ďalšie príslušenstvo dieťa len uvíta. Bradlá, hrazdy, kruhy, laná, lanový rebrík, sieť či hojdačka bude pre deti obrovská zábava. Budete mať tak istotu kompatibility príslušenstva s rebrinou. Ak chcete mať bezpečnosť detí pod kontrolou, nezabudnite na žinenky. Platí pravidlo, že v okolí 1 metra od športového náradia by z bezpečnostných dôvodov nemala byť posteľ, stôl stoličky, okno, zárubňa, hračky a iné prekážky. 

Pozri si ponuku najlepších rebrín na trhu od insportline.sk alebo najlacnejsisport.sk

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať