8 najlepších svetových tobogánov

Nevieš kam vycestovať za adrenalínom? Vychutnaj si leto v aquaparkoch, kde sa nachádzajú najlepšie tobogány. Zážitkové jazdy sa nevyrovnajú žiadnemu kúpalisku.

Ak ešte nemáš vybranú dovolenku, spoj ju s výletom do aquaparku, kde nehrozí nuda. Opaľovať sa pri bazénene môžeš aj doma. Zaži viac! Najväčšie, najrýchlejšie, najstrašidelnejšie a najkrajšie tobogány na teba čakajú za hranicami. Brazília, Bahamy, Španielsko, Austrália, USA, Dubaj… Výber je len na tebe.

1. Kilimanjaro (Aldeia das Águas Park Resort) – najvyšší tobogán na svete

Za najvyšší tobogán na svete sa považuje brazílske Kilimanjaro v Aldeia das Águas Park Resort v Rio de Janeiro, ktoré dosahuje výšku takmer 50 metrov a je zapísané do Guinnessovej knihy rekordov. Z prvého miesta tak vytlačil tobogán Insano slide z Brazílie. Kilimanjaro, hlavná atrakcia hotelového komplexu Aldeia das Águas Park Resort, bola postavená v roku 1999. Pri sklone 60 stupňov sa dá dosiahnuť rýchlosť až 100 km/h. V parku je k dispozícii množstvo bazénov, tobogánov, vodných kĺzačiek, lanových dráh, lezeckých stien a iných atrakcií. V rezorte nájdeš aj liečebné kúpele, wellness centrum, multi-športové kurty, ihriská, extrémne športy a jazero pre rybárov na 330 tisíc metroch štvorcových. Deti majú do 6 rokov vstupenku zdarma, staršie deti do 12 rokov, študenti, ZŤP pacienti a seniori si zaplatia takmer 30 eur a dospelí až 60 eur na celý deň.

Najlepšie tobogány sveta
Zdroj: wikipedia.org (ilustračné)

2. Leap of Faith (Atlantis Paradise Island) – s bazénom plným žralokov

Leap of Faith, v preklade Skok viery, sa nachádza v Atlantise Paradise Island na Bahamách. Zaujímavý je z viacerých dôvodov. Na kúpalisku je vystavaný mayský chrám, z ktorého vrcholu sa môžeš spustiť. Vertikálnym poklesom z vrcholu padáš priamo do lagúny plnej žralokov. Niet sa však čoho báť. Návštevník parku prechádza priesvitným tunelom. Rezort ponúka 18 tobogánov s bazénmi rôzneho druhu zážitkovosti a vodopádmi, riečne jazdy, delfinárium s možnosťou potápania sa, morské prostredie, pláže. Nájdeš tam tobogány, na ktorých sa dá pretekať v rýchlosti (Challenger slide), zažiť ďalší vertikálny pokles do úplnej tmy, kde skončíš v podzemnom bazéne s prehistorickými aligátormi a rybami (Abyss) či prejsť ďalšiu vodnú jazdu do jaskyne a mnoho iných. Ak ťa zaujíma, koľko ťa to bude stáť, vedz, že jedna noc v rezorte ťa vyjde minimálne na 170 eur a viac. Ak si budeš chcieť užiť aj spomínané atrakcie, priplatíš si ešte.

Najlepšie tobogány sveta
Zdroj: flickr.com, David Kosmos Smith

3. Tower of Power (Siam Park) – najlepší aquapark na svete

Siam Park v Costa Adeje na Tenerife v Španielsku sa môže pýšiť titulom „najlepší aquapark na svete“. V roku 2015 porazil Siam Park ostatné aquaparky a dostal sa na prvú priečku obľúbenosti. Preskočil dokonca aj vodné parky ako Walt Disney World Florida či Wadi Water Park v Dubaji a Aquaventure. Siam Park spoznáš podľa siamskej – dračej tematiky, odkiaľ dostal pomenovanie. Otvorený bol v roku 2007 na počesť thajskej princeznej Maha Chakri Sirindhorn. Na rozlohe 18,5 hektára nájdeš najvyšší tobogán strediska s 20-metrovou výškou (Tower of Power) a majestátnym modelom draka.

Rovnako ako tobogán Skok viery, aj skokom z Tower of Power prechádzaš priehľadnou trubicou obklopený žralokmi. Okrem neho sa tu nachádza aj šesťpruhová pretekárska vodná kĺzačka (Naga Racer). Ak ti bude málo, môžeš si aj zasurfovať. Bazén s trojmetrovými vlnami (Wave Palace) je navyše obklopený plážou s umelým bielym pieskom. Na zahraničných stránkach môžeš nájsť lístky do Siam Parku už od 37 eur na osobu. K dispozícii majú aj autobus, ktorý ťa dopraví priamo do Siam Parku zadarmo. Ak niekedy zakotvíš na Kanárskych ostrovoch, nenechaj si ujsť ani druhý aquapark, ktorý nájdeš na susednom ostrove Gran Kanaria.

[pro_ad_display_adzone id=“54208″]
Najlepšie tobogány sveta
Zdroj: flickr.com, Alexander Yampolsky

4. Jumeirah Sceirah (Wild Wadi) – s najväčším vlnovým bazénom

Aquapark Wild Wadi sa nachádza pred známou budovou Burj Al Arab Jumeirah v Dubai. Divoká Wadi bola známa osobnosť a jej príbeh o Juhu pochádza z arabského folklóru, odtiaľ je názov aquaparku. Vodný park ponúka desiatky rozličných vodných jázd pre celú rodinu. Je tu najväčší výber atrakcií spomedzi parkov v celých Spojených emirátoch. Dokazuje to aj fakt, že len 100 tobogánov je určených pre deti. Park je často navštevovaný pre svoju najväčšiu pýchu – tobogán Jumeirah Sceirah. Tobogán má dve tandemové šmýkačky, no vyšľapať si najprv treba až do výšky 32 metrov. Na veži ťa čaká 120-metrová trať, cez ktorú za niekoľko sekúnd dosiahneš rýchlosť až 80 km/h. Z veže môžeš navyše zažiť nádherný výhľad na celý Dubaj. V parku nájdeš okrem iných atrakcií aj jazdy na rieke Flood s vysokými vlnami, lenivú rieku Juha’s Journey či adrenalínovú dráhu Burj Surj. Vo Wild Wadi si nenechaj ujsť Wipeout Wild Wadi – surfovanie na najvyšších umelovytváraných vlnách na svete. Cena za celodennú vstupenku sa pohybuje od 53 eur.

Najlepšie tobogány sveta
Zdroj: flickr.com, Jeremy Thompson

5. Insano (Beach Park Porto das Dunas) – najväčší aquapark v Latinskej Amerike

Beach Park je brazílsky aquapark, ktorý sa nachádza na pláži Porto das Dunas v meste Aquiraz v  oblasti Fortaleza. Celý komplex je na 180 tisíc štvorcových metroch rozdelený na tri časti: Aqua Park – zóna vodnej zábavy, Beach Park Suites Resort – exkluzívne ubytovanie pri mori a Beach Park Playa – rekreačná oblasť s reštauráciami, wellness, obchodmi a mnohými atrakciami na pláži.

V aquaparku sa nachádza zábava pre všetky vekové kategórie od veľkých vodopádov cez zábavné bazény až po relaxačné plochy. Najväčšou atrakciou Beach Parku je adrenalínový 43 metrov vysoký tobogán Insano slide, ktorým doslova preletíš rýchlosťou 101 km/h vo vertikálnej polohe len za štyri sekundy. V roku 1989 sa pre svoju rýchlosť a výšku dostal na pár rokov do Guinnessovej knihy rekordov. Komplex Beach Park je otvorený počas celého roka a v ponuke sú rôzne rodinné akciové balíky, ktoré začínajú pri sume 170 eur.

Najlepšie tobogány sveta
Zdroj: wikipedia.org

6. Summit Plummet (Disney’s Blizzard Beach) – štýlový aquapark so snehom

Walt Disney World Resort sa nachádza na Floride v USA. Otvorený bol v roku 1995 a pre svoju vysokú návštevnosť a obľúbenosť sa umiestnil na treťom mieste. Najväčšou atrakciou aquaparku Disney je pláž Blizzard, kde sa môžeš schladiť. Prostredie navôkol pripomína lyžiarske stredisko. Sneh je tam však len imitácia. Park je rozdelený na tri hlavné časti: zelený, červený a fialový svah. Na každom z nich sa dajú nájsť adrenalínové aktrakcie. Zelený svah predstavuje horu Mount Gushmore. S výškou 27 metrov sa tu nachádza väčšina hlavných atrakcií. Ide prevažne o tobogány, ku ktorým sa dá dostať po schodoch alebo sedačkovou lanovkou. Summit Plummet je jedným z najvyšších a najrýchlejších tobogánov na svete. V rebríčku sa umiestnil v tesnom závese za Insanom v aquaparku v Brazílii, ktorý bol otvorený v roku 1989. Všetky vodné plochy v rezorte sú vyhrievané na 27 stupňov Celzia okrem ľadovej jaskyne Cross Country Creek. Za základnú vstupenku pre jedného dospelého zaplatíš minimálne 105 eur.

Najlepšie tobogány sveta
Zdroj: flickr.com, katsuhiro7110

7. Mamut (Holiday World & Splashin´ Safari) – najdlhší tobogán na svete

Holiday World & Splashin‘ Safari sa nachádza v Santa Clause, štáte Indiana v USA. Rezort je známy skôr ako Santa Claus Land, pretože okrem aquaparku sa tu nachádza aj zábavný park s množstvom rýchlostných dráh, kolotočov a iných atrakcií. Je však často vyhľadávaný pre niečo iné. V rezorte sa nachádza tobogán Mammoth, ktorý sa pre svoju dĺžku dostal do Guinnessovej knihy rekordov. Tobogán sa skladá zo siedmich poschodí a nemá žiadne schody ani lanovku, po ktorej by si sa mohol dostať hore a spustiť sa. Na tobogáne sa môžeš premávať na vodnom motorovom člne všetkými smermi, čo oceníš hlavne pri zákrutách, ale hlavne nahor. Rezort je otvorený už od roku 1948 a základná vstupenka stojí na dva dni približne 62 eur.

Najlepšie tobogány sveta
Zdroj: wikipedia.org

8. Extreme H2O Zone (Wet’n’Wild Water World) – komplex najmodernejších tobogánov

Wet’n’Wild Gold Coast je komplex vodných atrakcií nachádzajúci sa v Oxenforde, štáte Queensland v Austrálii. V roku 2009 sa aquapark zaradil na prvé miesto Austrálie a ôsme vo svete, čo sa návštevnosti týka. Komplex sa nachádza vedľa Warner Bros. filmového sveta. Park je otvorený celoročne, pričom všetky bazény a tobogány sú v zimných mesiacoch vyhrievané. Je to jeden zo siedmich vodných parkov pod celosvetovou značkou Wet’n’Wild. Funguje už od roku 1984 a nájdeš tam 17 tobogánov, ktoré ponúkajú množstvo zábavy a adrenalínu.

Zóna Extreme H2O je vybavená najmodernejšími tobogánmi ako napríklad Kamikaze, Tornádo či Blackhole. Práve Kamikaze je zaujímavý tým, že naraz obsahuje jedinečnú mokrú a suchú atrakciu, ktorá je prvá svojho druhu na južnej pologuli. Kamikaze sú dve polovice potrubia v tvare U, ktoré sú namočené do vodného kanála, aby sa znížilo trenie. Ceny za vstupné začínajú na hranici 68 eur, čo predstavuje celodenný vstup iba do jedného z parkov podľa vlastného výberu.

Najlepšie tobogány sveta
Zdroj: wikipedia.org

Tak čo? Ktorý z parkov si sa rozhodol navštíviť?

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

3 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať