OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Aký je váš vzťah k športu?

V mladosti som hrával profesionálne tenis, bola to vlastne rodinná tradícia, lebo i dedo a otec boli vynikajúci hráči. Začínal som v známom tenisovom klube Lokomotíva niekedy v období, keď tam chodieval mladý Karol Kučera. Veľmi skoro, zhruba v desiatich rokoch, som utrpel vážny úraz ruky, čo ukončilo moju tenisovú dráhu. Vždy som inklinoval k behu, hoci spočiatku v okopaných „číňanoch“, živelne, pocitovo. Dnes už mám presné informácie o kondičke a fyzických možnostiach vďaka meraniu pulzu, aplikáciám a GPS. Vo firme sme založili asi pred dvadsiatimi rokmi BUBO Running Team. Celá firma rok čo rok svorne bežíme beh Devín – Bratislava. Podieľali sme sa tiež na behu Od Tatier k Dunaju. Mimochodom, takýchto aktivít by malo byť na Slovensku viac, nakoľko sú turisticky veľmi zaujímavé.

Váš prvý a zatiaľ posledný beh?

Zatiaľ poslednýkrát som bežal v Dillí v Indii, len pred pár týždňami. Na prvý beh si veľmi dobre spomínam. Bol to polmaratón na Tahiti, úplne bez tréningu a bežeckého vybavenia. Štartovalo sa ráno o štvrtej. Dodnes spomínam na mihot ohňa faklí, ktoré osvetľovali uzučkú trasu popri mori a nádherný východ slnka. Fascinujúci zážitok. Môj prvý, nazvime to seriózny, maratón bol však Yucon River Trail Marathon na Aljaške. Vrhol som sa doň stále ako začiatočník, bez dlhého tréningu a znalosti trasy. Nuž a stalo sa, že som zablúdil. Maratón som si tak predĺžil o takmer 15 km (smiech). Dnes už na to spomínam s úsmevom, no mimo vytýčenej trasy to bolo podľa miestnych naozaj nebezpečné. Bežne sa tam pohybovali vlky a medvede, ale aj hady.

Evidujete už skupiny klientov, ktoré pravidelne vyrážajú do sveta za športom a športovými zážitkami?

Určite áno. Preto máme v ponuke i cesty priamo na významné športové udalosti (pozri článok v článku). Cestu s nami zvládne každý a klientom ponúkame i možnosť upraviť si športové plány v danej destinácii. Niektorí nechcú byť len v úlohe divákov udalostí ako MS vo futbale, ale priamo aj účastníkmi športového výkonu alebo túry. Organizujeme napríklad zájazdy po Európe pre rodiny s deťmi. V minulom roku som aj ja osobne s rodinou absolvoval výstup na najvyšší vrch Británie Ben Nevis (1343 m n. m.) a najvyšší vrch severnej Afriky Jebel Toubkal (4167 m n. m.). Pre deti je zaujímavý i výstup na Vezuv (1297 m n. m.) a na Olymp (horský masív, najvyšší vrch je Mytikas 2 917 m n. m.). Práve v Grécku je to nádherné spojenie rozvoja tela i ducha, starogréckych ideálov kalokagatie.

Pristavme sa ešte pri MS vo futbale. Čo by si nemali nechať vaši klienti ujsť? Samozrejme, okrem futbalových zápasov.

Len pripomeniem, že sme dlhoroční partneri pre Chelsea Football Club a anglickú PREMIER LEAGUE. Zájazdy na tak významnú športovú udalosť, ako sú MS vo futbale, si určite nemôžeme nechať ujsť. Mimochodom, cudzia krajina sa najlepšie našincovi ukáže práve počas nejakého festivalu alebo športovej udalosti. Realizujeme zájazdy do Sao Paolo a  Rio de Janeiro . Okrem futbalu by som odporučil klientom pozrieť si na vlastné oči najkrajšie vodopády na svete Iguazú na hranici Paraguaja, Argentíny a Brazílie. Treba vidieť i mesto v Amazónii Manaus, na sútoku riek Negro and Solimões. Na severe Brazílie je výborný karneval a pláže, pre mňa najväčšia špecialita Pentanalský národný park. Ak chcete vidieť jaguára vo voľnej prírode, tak Pantanal je správna oblasť.

Portrety Profi Lubos Fellner (2)

Kam odporúčate vyraziť nadšencom outdoorových aktivít a hľadačom adrenalínových zážitkov?

Vždy sa snažíme spojiť aktívnu a pasívnu časť zájazdu. Na Novom Zélande je veľmi obľúbenou outdoor aktivitou rafting, ide naozaj o veľké dobrodružstvo. Svojským zážitkom je rafting v Nepále, kde klientom poskytujeme pohľad z inej perspektívy. Je to síce skôr „kĺzanie sa“ po vode, ale s nádhernou vyhliadkou po okolí. Úplný opak je rafting na africkej rieke Zambezi pod Viktóriinými vodopádmi, tam už sú naozaj adrenalínové pereje. Splavujeme rieky Tarn a l’Ardeche vo Francúzsku. Vynikajúce – najmä pre rodiny – sú jazdy na koňoch na Islande, v Kašmíre či vo Francúzsku. Bungee jumping ponúkame priamo v Queenstown na Novom Zélande, kde vznikol. Veľa klientov si nenechá ujsť možnosť skočiť z mosta Kawaru Bridge, z ktorého sa prvýkrát v histórii skočil komerčný bungee jump. V širšom kontexte je outdoor aktivitou i túra. Tak si klienti najlepšie vychutnajú prírodu. Samozrejme, záleží na úrovni trénovanosti a odhade vlastných možností, avšak zažiť prírodu v Kanade, na Aljaške, v Bhutáne či Islande, to treba naozaj zažiť doslova „na vlastné nohy“. Ak hovoríte o adrenalíne, osobne som chcel skúsiť maratón v Čade, ale vzhľadom k riziku výskytu aktívnych mín na trase, som tento beh radšej vynechal (smiech).

Na fyzický výkon má vplyv množstvo faktorov. Pri cestovaní je to i nadmorská výška. Aké sú vaše skúsenosti a skúsenosti klientov?

Chodíme s cestovnou kanceláriou pravidelne rok čo rok po najvyššie položenej ceste na svete Pakistan – Kašmír – Ladakh v indickom Tibete. Ak účastníci zájazdu absolvujú cestu autobusom či džípom, je to ešte v poriadku, no pri zvýšenej fyzickej aktivite je tu reálna hrozba výškovej choroby. Napokon aj ja a môj brat sme ju už zažili a stalo sa nám, že i niekoľko fyzicky zdatných klientov jednoducho muselo byť z tejto cesty transportovaných do nižších nadmorských výšok, s náležitou zdravotnou starostlivosťou. Výšková choroba je zákerná práve v tom, že prekvapí klientov, ktorí sú buď fyzicky vyčerpaní, nevyspatí, po chorobe alebo s nedostatočnou výživou. Teda na prvý pohľad zdraví. Preto ako poskytovateľ špičkových služieb vyberáme kvalitnejšie hotely a stravu, aby sme predišli i takýmto chorobám.

V nadväznosti na predošlú otázku: Ako sa vyrovnať s jet lag (pásmovou chorobou) a výživou v exotických destináciách?

Osobne sa snažím jet leg ignorovať, prekonať ho „nabehnutím“ na čas platný v danej krajine. Ak však naozaj chcete podať športový výkon, je lepšie ísť niekoľko dní vopred. Problémový je dvanásťhodinový posun (smiech). Skúsený sprievodca, ktorých v našom tíme máme niekoľko, vie, že každá cesta so sebou prináša tisícky drobností. Odporúčame ich vždy počúvať vrátane inštrukcií, čo a kedy jesť či nejesť. Bol som veľmi prekvapený, aká je pôvodná strava zdravá a výživná. Spomeniem len cestoviny a zeleninu v Taliansku, suši v Japonsku, kukuricu a tacos v Mexiku, dahl, tandoori, šošovicu, fazuľu v Indii, obilninu, či skôr trávu Sorghum v Afrike a z nej pripravenú kašu. Výživné a zdravé. Často sa pýtam, prečo ani v sezóne nie sú na Slovensku v reštauráciách k dispozícii čerstvé šaláty. Prihodiť na tanier čalamádu alebo zavárané uhorky je asi jednoduchšie. Pritom máme klientov, ktorí sú schopní cestovať iba kvôli lokálnej špecialite. Napríklad Japonci idú do Skalice len kvôli skalickému trdelníku. Mali by sme mať na Slovensku viac aktivít, aby turisti zažili niečo, čo je unikátne.