Národný park Bavorský les: miesto, ktoré patrí prírode

Medvede hrajúce sa vo vode, svorka vlkov deliaca sa o potravu, odstrašujúci mraučanie mačky divej a množstvo ďalších európskych zvierat, ktorých prirodzenú habitáciu môžete sledovať na jednom mieste, v Národnom parku Bavorský les. Park však nie je pre nedočkavcov. Ak chcete vidieť tú pravú divočinu, musíte byť trpezlivý. Na tie najkrajšie momenty si návštevník musí počkať.

Krásnu prírodu máme aj na Slovensku. No nie každému sa pošťastí vidieť medvede či svorku divých vlkov. V takomto prípade stretnutia vystrašený prcháme do najbližšej civilizácie do bezpečia. Ak chcete vidieť krásy našej prírody a bez strachu si prezrieť tieto zvieratá, navštívte Národný park Bavorský les sa nachádza na juhovýchode Nemecka na hraniciach s Českou republikou.

[pro_ad_display_adzone id=“54318″]

Zelený raj, ktorého kolobeh v ňom je bez zásahu ľudskej ruky, patrí k najväčším parkom strednej Európy. Otvorený je celoročne. Pozor však na to, aby ste od neho dostali to, čo v skutočnosti očakávate.

Bavorský les

Tento park nie je zoo

Harmonický vzťah medzi prírodou a človekom je zachovaný vďaka čo najmenšiemu ľudskému zásahu. Štátny minister Dr. Hans Eisenmann túžil zanechať pre deti a ich ďalšie generácie prales v pôvodnom stave a ako vravieval: „Prírodu ponechať prírode“, čo aj je základná idea parku. A v skutku to tak vyzerá. Majestátne staré stromy, ktoré prežili už niekoľko ľudských generácií či tie padnuté obrastené machom by mohli rozprávať veľa príbehov o neúprosnom plynutí času.

Rozloha parku je obrovská. Na 240 km² ploche sa nachádzajú obrovské obory so zvieratami, ktoré majú zachované ich prirodzené podmienky. Zvieratá majú svoj režim. Ak ste sa sem rozhodli zájsť len ako na rýchly výlet do ZOO, budete sklamaní. Na zvieratá si musíte skrátka počkať. Aj z tohto dôvodu sem chodia fotografi či dokumentaristi na viac dní a pri výbehoch trávia aj niekoľko hodín, aby si odniesli vytúžený záber. Preto je park vhodný pre trpezlivých pozorovateľov, ktorí si na zviera počkajú, kým vyjde zo svojho úkrytu a rozhodne sa ukázať v plnej svojej kráse.

Bavorský les

Zvieratá bez rušenia

Perfektne navrhnutý park dáva možnosť sledovať zvieratá pri ich bežných činnostiach, vďaka výhľadňam, z ktorých máte dobrý prehľad v obore a zároveň nepôsobia pre zvieratá rušivo. Aj ja som sa ocitla v tomto lese s nadšenou skupinou fotografov na 4-dňovom worskshope, z ktorého som si priniesla množstvo zaujímavých fotografii. Medzi najzaujímavejšie patrí pozorovanie kŕmenia vlkov, počas ktorého môžete sledovať ich hierarchiu vo svorke. Najzábavnejšie boli medvede, pri ktorých nás chytil lejak, no pre nich to znamenalo čas na hru vo vode a škriepky medzi sebou. Nikdy by som nebola povedala, že medvede sa dokážu tak vyhrať vo vode s kusom plávajúceho dreva. Od sledovania nás neodradil ani silný dážď. Skrátka prírodopisný film na živo.

Najkrajšie pózovala mačka divá, ktorá nám nepriateľským mravčaním dávala jasne najavo, že na jej raňajkách nie sme vítaní. S rešpektom k tomuto krásnemu zvieraťu sme sa pobrali ďalej hľadať rysa, ktorého zazrieť bol skutočný zázrak. Maskovacie schopnosti má vskutku výborné. Hustý porast vie perfektne využiť vo svoj prospech a preto niet divu, že zazrieť ho môžu len najväčší šťastlivci, ktorým sa jednoducho má chuť predviesť.

[pro_ad_display_adzone id=“54318″]

Najmilšia bola návšteva divokých prasiat, ku ktorým ste sa mohli dostať priamo do výbehu. Tento výbeh, podľa môjho názoru, patril vďaka faune k najkrajším. Predstavte si nádherné staručičké stromy, ktoré vám tichým šepotom listov vyčistia hlavu od všetkých tých denno-denných rutinných povinností v bežnom svete.

Bavorský les

Kamene a skaly pokryté zeleným machom vábia na poobedný spánok. No nedá sa, divoké prasiatka sú príliš zvedavé a svoje rypáky strkajú všade, kde by mohli nájsť niečo pod zub. Bežne v lese by ste od takýchto zvierat brali nohy na ramená, no týchto sa báť nemusíte, sú veľmi priateľské a škrabkanie po tele priam milujú. Za zmienku stoja určite aj nádherné sovy v oplotených voliérach.

Bol by hriech neodniesť si aspoň niekoľko záberov týchto krásnych vtákov. To je len málo z výbehov, ktorých návštevu som spomenula. Nahliadnuť môžete do výbehov a voliér iných zaujímavých vtákov, ale aj jeleňov, vydier či zubrov. Park je prístupný celoročne, takže si návštevu môžete naplánovať na každé ročné obdobie a vidieť, ako sa les mení.

Čistá príroda, kam sa obzriete

Les bez zásahu ľudskej ruky… Nečakala som, ale na Národný park Bavorský les to naozaj platí. Kto si čo prinesie, to si aj odnesie. Počas prechádzky lesom som nenatrafila ani na jedinú smeť, pri tom v lese nebolo jediného smetného koša. Dokonca aj toalety sú tu ekologicky riešené, formou drevených WC búdok, ktoré zamestnanci parku pravidelne čistia.

Bavorský les

Ak túžite zresetovať, vypnúť hlavu na niekoľko dní, byť obklopený krásnou prírodou a počúvať len hlas prírody, navštívte Národný park Bavorský les. Vo mne tento park zanechal tie najkrajšie spomienky a pri spomienke naňho si vždy spomeniem na to, ako dokáže byť príroda nádherná a čistá. Určite si však nezabudnite fotoaparát, pretože krásne prírodné scenéria sa vám budú naskytovať na každom kroku.

Nenechaj si újsť náš nový športový katalóg plný skvelých produktov aj pre turistiku.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať