Nemôžete otehotnieť? Zmeňte životný štýl. Je množstvo manželských párov, ktoré prirodzene časom plánujú svojho potomka. Ak dlhodobo neprichádza a všetky ich pokusy zlyhávajú, ostávajú im už len oči pre plač. Často však stačí málo, aby sa to podarilo.

Väčšina z nich si plánuje svoju budúcnosť. Až keď majú stabilnú prácu, svoje vlastné bývanie či finančnú nezávislosť, z teoretického hľadiska im nič nebráni pri založení si rodiny. Zrazu zisťujú, že tak ľahko to nepôjde a začína sa pátranie po príčinách. Tých môže byť nespočetne veľa. Dokonca sa stáva, že po všetkých vyšetreniach, ktoré obaja manželia alebo partneri podstúpia, prichádza zdrvujúca správa od lekárov – neplodnosť z nezistených príčin. Prípadne, ak sa zistí závažná príčina a povedia vám, že vy dieťa mať nikdy nebudete. Psychicky zdrvujúca správa, s ktorou je ťažké vyrovnať sa. Napriek všetkým podobným lekárskym prognózam sa zázraky stále dejú.

pregnancy-1039537

Zázrak zvaný nádej

Martina si spolu s priateľom naplánovala dieťa, keď mala 27 rokov. Vysadila hormonálnu antikoncepciu, ale vzápätí jej gynekológ oznámil, že má podozrenie na ochorenie polycystických vaječníkov. Začal ju preto liečiť umelými hormónmi. Keď sa priaznivé výsledky liečby neplodnosti počas dvoch rokov nedostavovali, odporučil ju do centra asistovanej reprodukcie na umelé oplodnenie. Odmietla to. Pod jej zdravotný stav sa podpísali roky brania antikoncepcie, a preto ďalšie hormóny do tela nechcela prijať. Chcela to riešiť prirodzenou cestou.

TIP: Buďte fit aj v tehotenstve!

Začali roky zisťovania, čo by jej zdravotný stav mohlo zlepšiť. Prešli si obaja rôznymi vyšetreniami, ale záver lekárov bol stále rovnaký. Na prirodzené počatie jej telo nebolo pripravené. Nasledovali dlhé roky zatrpknutia už len pri pohľade na cudziu tehotnú ženu. Stále sa trápila otázkou Prečo nie ja? Prečo ja nemôžem mať dieťa? Až po rokoch sa už teraz s manželom zmierili s tým, že vlastné dieťa nikdy nebudú mať a prestali na to myslieť. Dokonca sa pohrávali s myšlienkou prijať cudzie dieťa z detského domova a osvojiť si ho. Stále však nezatvárali dvere pred nádejou, že čo ak to raz príde samo od seba.

Veľkou zmenou za šťastím

Po siedmich rokoch dlhého čakania, kopou sĺz, hnevu a zatrpknutia sa dočkali aj oni. „Jedného dňa mi menštruácia meškala dlhšie ako obvykle. Síce som na to bola zvyknutá, ale tentokrát som sa začala cítiť akosi inak,“ vyznáva sa Martina. Tehotenský test a ultrazvuk u lekára jej to potvrdili, bola v šiestom týždni tehotenstva. Čo im pomohlo? Oni tvrdia, že veľká zmena ich celého v minulosti zaužívaného sveta, hlavne toho Martininho. „Za ten dlhý čas sme toho zmenili dosť veľa. Ja som si konečne našla lepšiu prácu, v ktorej bolo menej stresu a ktorá ma aj baví.

TIP: Ako zlepšiť svoje trávenie po sviatkoch či oslave?

Začala som sa opäť cítiť potrebná a šťastná.“ Okrem toho spolu s manželom prehodnotili svoj hodnotový rebríček a investovali viac do svojho vzťahu a spoločných záľub, ktoré ešte pred pár rokmi zanedbávali. Vybrali si aktívny športový život, ktorému sa venujú dodnes, keď je na to čas. Navyše zo svojho jedálneho lístka vyhodili zopár nevhodných ingrediencií a zaradili tie, ktoré sú telu prospešné. „Každé ráno sme mali s manželom rovnaký rituál. Išli sme si zabehať. Priznávam sa, že manžel ma na to musel veľmi dlho lámať, keďže som v predošlej práci bola zvyknutá na sedavý spôsob života,“ hovorí Martina. „Zmenili sme aj svoje stravovacie návyky. Žiadne tri-štyri kávy denne, ale namiesto toho pravidelný pitný režim, veľa bylinkových čajov a celkovo som skúsila prežiť jeden mesiac bez všetkého, čo obsahuje lepok.“

TIP: Začínate cvičiť? Vyhnite sa týmto 4 chybám!

Keďže na sebe videla príjemné zmeny, pokračovala v tom aj naďalej. Manželia priznávajú, že veľkou inšpiráciou sa pre nich stali rôzne rady od známych, študovanie zahraničných stránok, ale aj od tých, ktorí si tým sami prešli a podelili sa o svoje príbehy na sociálnych sieťach. „Taktiež sme do svojho jedálnička zaradili veľa vitamínov. Jeme oveľa viac ovocia a zeleniny. Tieto vitamíny sa snažíme dopĺňať skôr v prirodzenej forme ako v tabletkách.“ Popri behaní v lete radi trávili čas na kolieskových korčuliach či pri pešej turistike. V zime to bolo naopak lyžovanie. Aj keď im teraz popri rodičovských povinnostiach veľa času na šport neostáva, pri zdravom stravovaní ostali aj naďalej a tešia sa z toho, že sú konečne rodina.

runner-888016

Potvrdzuje to aj veda

Zo všetkých strán neplodné páry počúvajú známu vetu: Nemyslite na to a ono to príde. Nečudo, že viacerým z nich to dvíha krvný tlak. Ak veľmi túžia po rodine, nie je táto veta vôbec vhodná a samotným párom to na nálade nepridá. Čo však dokazuje aj samotná veda je, že za zrodom nového života stojí predovšetkým aj naša myseľ a spôsob života. V poslednom čase internet zaplavil veľký „babyboom“ a rady rôzneho typu. Zmenou životného štýlu, kam patrí jednoznačne pohyb a zdravá strava, to predsa len ide. Nie je to síce návod pre každého, ale viacerí lekári môžu potvrdiť, že tam, kde končí lekárska veda, nastupuje silná moc prírody.

TIP: Deti a šport: Ako viesť deti k športu už od malička

Napokon nie je známe, že by niekomu aktívny pohyb, pobyt na čerstvom vzduchu či zaradenie čerstvej zeleniny a ovocia do stravy niekomu uškodil. Práve naopak, to môže byť spúšťačom aktivizovania našich pohlavných ústrojov a dávania do správneho chodu problematických ústrojenstiev. Podľa amerických vedcov má práve nedostatok pohybu a zloženie stravy vplyv na vznik polycistických vaječníkov. Keby sme študovali ďalej, zistili by sme, koľko príčin sa dá jednoduchou pomocou takto zmierniť, ba až odstrániť.

Martine v tomto prípade pomohlo podľa danej štúdie práve to, že zo svojho života odbúrala dlhodobý stres, vďaka primeranému športovaniu si upravila cholesterol, čím schudla niekoľko kíl (niekedy stačí u silnejších žien schudnúť len päť percent váhy na dosiahnutie prirodzeného otehotnenia) a upravila si svoj jedálniček. Keby jej toto bol lekár povedal hneď na začiatku, mohla si ušetriť veľa stresov, sĺz a roky beznádeje. Preto, ak plánujete rodinu, je na čase na sebe niečo zmeniť.