Novinky vo svete fighterov MMA a boxu

 

Hi-tech boxerské rukavice

Nové oddelenie Home Box Office Inc´s s názvom Punch Force (Sila úderu) získalo nedávno patent na hi-tech boxerské rukavice, ktoré dokážu zmerať silu úderu a preniesť tieto informácie do vopred vytvorenej databázy. Ústredie pre patenty a obchodné značky v USA odobrilo technológiu patentu od HBO a poskytlo širokú škálu informácií, ktoré pomôžu zlepšiť analýzu športu a boxu. S pomocou Punch Force dokáže HBO identifikovať rozličné typy úderov za použitia senzorov akcelerometra (prístroj na meranie zrýchlenia, náklonu, uhla vychýlenia…) a gyroskopu (zariadenie na udržiavanie rovnakého smeru). Zistené informácie budú zosumarizované v databáze, ktorá je rozdelená podľa rôznych typov úderu a ostatných informáciách o daných úderoch. Senzor umožní HBO vidieť pokrytie úderu, jeho vzdialenosť, silu, trvanie, rýchlosť, frekvenciu a iné dáta. Všetko prispieva k snahe o vytvorenie štatistík úderov, ktoré sú ťažšie merateľné a rozlíšiteľné oproti tomu, ako u iných športov, kde sú rozdiely veľmi ľahko viditeľné.

Vedenie HBO – Punch Force vraví: „ Množstvo súčasných zariadení na zber dát a analýz sú pre športovca veľmi neprirodzené, až dotieravé. Výsledkom toho je, že viacero zariadení nemôže byť efektívne použitých počas výkonu. Športové oblečenie je navrhnuté tak, aby poskytovalo maximálnu pohyblivosť a ochranu a nemalo by brániť k dosiahnutiu čo najlepšieho výkonu. Práve kvôli tomu bolo potrebné vyvinúť systém, ktorý dokáže zachytávať všetky potrebné dáta a vytvoriť príslušnú analýzu, ale ktorý zároveň nebráni športovcovi a neporušuje akékoľvek pravidlá v športe.“

Poukazujú na to, akú veľkú rolu hrá vývin športovej analytiky. Box sa v poslednej dobe začal zaraďovať k sledovanejším športom vo svete a, samozrejme, nemal žiadne štatistiky, ktoré by išli do hĺbky. Vďaka novej technológii je možné získavať aktuálne záznamy v každom kole a transformovať tieto informácie, aby umožnili sledovať detailné štatistiky fanúšikom aj expertom. Zostáva už len pozorovať, ako bude HBO používať a aplikovať tieto informácie a ako sa im podarí vylepšiť a zdokonaliť box, ale ako vidíme, nová technológia všetkým do budúcnosti pomôže lepšie pochopiť tento šport.

To, o čom spoločnosť HBO ešte len sníva, sa podarilo inej spoločnosti – EFD Sports. Nezávisle od HBO vyvinuli náramky, ktoré sa nosia na zápästí a fungujú v mnohých smeroch podobne ako senzor v boxerských rukaviciach.

naramok

Senzory a senzorové náramky StrikeTec

Senzory a náramky na zápästie StrikeTec sú určené nielen pre fighterov, ale na svoje si prídu aj všetci nadšenci fitness. Elliot Fight Dynamics (EFD) prináša na trh revolučnú novinku, ktorá umožní športovcom sledovať, ako sa zlepšujú počas každého tréningu. Existujú dva spôsoby, ako nosiť StrikeTec. Bud samostatný senzor, ktorý fighteri využívaju väčšinou počas zápasov a je prichytený priamo na zápästí pomocou spevňovacej pásky, alebo formou náramku, čo je pohodlnejšie pri tréningu. Senzor je malý prístroj, ktorý meria okolo 18 mm na šírku a 7 mm na výšku. Po pripevnení sa následne pomocou bluetooth prepojí s aplikáciou StrikeTec Boxing Training, ktorá je kompatibilná s androidom, Apple alebo počítačovými zariadeniami, a umožňuje užívateľom prijímať rozmanité informácie týkajúce sa ich úderov.

Fighteri či ich tréneri sú schopní preskúmať zaznamenané údaje po každom pohybe, napríklad rýchlosť, typ alebo silu jednotlivého úderu. Rovnako môžu vidieť, ako rýchlo sa unavia, akú majú vytrvalosť a takisto počet spálených kalórií. Tréner sleduje všetky tieto informácie počas toho, ako prichádzajú a oboznamuje s nimi fightera v reálnom čase. StrikeTec senzory prijímajú údaje počas výkonu a jeho intenzity a adekvátne ich prenášajú do diagramov. Všetky dáta sú synchronizované so serverom Cloud a môžu sa následne opäť preskúmať a analyzovať.

StrikeTec sa zlepšuje spolu so svojím nositeľom. To znamená, že sám fighter môže sledovať, či technika, ktorú používa, je tá správna, alebo na čom by mal zapracovať, pretože od úderu závisí v zápase veľmi veľa. Svoj výkon a osobný vývoj môže zdieľať na Twitteri alebo Facebooku a, samozrejme, aj posielať informácie cez e-maily.

StrikeTec takisto ponúka špecializovú aplikáciu Arena, ktorá umožňuje fanúšikom prezerať si štatistiky každého fightera, ktorý má senzor počas boja pripevnený na zápästí, v pohodlí domova. Ak diváci pozerajú zápas exkluzívne na DirecTV, všetky aktuálne údaje, ako sú štatistiky, sumáre a ostatné informácie, sú automaticky preposielané na ich pripojené zariadenia.

EFD Sports Spike TV Promo using MMA Sensors

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať