Objavte krásne miesta Slovenska pešo

Vedeli ste o tom, že podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by mal človek denne urobiť minimálne 10000 krokov? Ak tak denne nerobíte, vážne tým ohrozujete svoje zdravie.

Prečo je to tak? Za všetkým stojí inzulín. Ak totiž urobíte denne iba niekoľko málo krokov, ako napríklad 1000, už po 2 týždňoch príde ku inzulínovej rezistencii. Čo to je? Pri rezistencii inzulín v tkanivách pôsobí pri spracovaní cukrov slabšie a metabolizmus už nefunguje normálne. No a ak sa pohybu vyhýbate pravidelne, vedie to ku nadváhe, cukrovke a iným chronickým ochoreniam.

A pritom ku ceste za zdravím je toho treba iba málo. Podľa výskumov stačí, ak ku bežným 10000 krokom pridáte niečo naviac, napríklad ďalších 1000 krokov, a hneď tu máte riadny návod ako posilniť imunitu. Kroky navyše predstavujú nielen spôsob ako zvýšiť odolnosť organizmu, ale dokážu vylepšiť náladu a pôsobia ako odbúravač stresu.

Takže, hor sa do chôdze a keď, tak už poriadne! Základom je vhodná turistická obuv a teplé nepremokavé oblečenie. No a ak ho máte, môžete sa vydať objavovať krásy prírody a keď prírody, tak tej našej najkrajšej slovenskej.

Ak by ste chceli prejsť pešo naprieč celým Slovenskom na jeden krát, museli by ste si na to vybrať niekoľko dní dovolenky.Takáto cesta vraj trvá okolo 30 dní. Stačí sa vydať po červenej značke, ktorá označuje Cestu hrdinov SNP. Ide o E8 a je to európska diaľková trasa. Začína sa v Bratislave v Mlynskej doline a končí Duklianskym priesmykom. Nie je to však hocijaká cesta. Pri jej absolvovaní navštívite neobvyklé miesta ako je Devín, Záruby, Veľká Javorina, Inovec, Fačkovské sedlo, Krahulec, Kráľova studňa, Donovaly, Chopok, Kráľova hoľa, Skalisko, Osadník a Sedlo Čergov.

Ak by ste sa báli, že je to jediná značená cesta v našej republike, boli by ste na veľkom omyle. Na našom území vzniklo prvé turistické značenie už v roku1874  a prvá značená trasa sa nachádzala v dnešných Štiavnických vrchoch.

Turistické chodníky Slovenska majú približnú dĺžku 13000 kilometrov a na to už skutočne potrebujete dobrú turistickú obuv. Na označenie ciest sa používajú turistické značky, medzi ktoré patria smerovky, miestopisné tabuľky, smerníky, značkovacie koly a ďalšie. Pravidlá značenia nájdete v štátnej norme s názvom Turistické značenie, ktorá vznikla v roku 1989.

Základnou značkou, ktorú nájdete na našich trasách je takzvané „pásové značenie“, kde horný a dolný pás sú vždy bielej farby a stredný pás sa môže meniť vo farbách červenej, modrej, zelenej a žltej. Červenou farbou sú vyznačené hlavné trasy, mimoriadneho významu a diaľkové trasy. Keďže bývajú dlhšie, bývajú aj fyzicky náročnejšie.Modrou značkou sú značené stredne dlhé trasy a záťaž je tu o niečo menšia. Zelenou sú kratšie trasy miestneho významu a žltou nájdete spojky medzi trasami, skratky alebo najkratšie trasy. Táto klasifikácia je však orientačná a preto je vhodné si trasu pozrieť i na turistickej mape.

Okrem týchto základných značiek môžete pri svojom objavovaní slovenských krás objaviť asi 7000 smeroviek, 1000 miestopisných tabuliek, 2000 smerníkov alebo rázcestníkov a asi 600 značkovacích kolov. A keďže máme vyznačené trasy, tak už nám nič nebráni vydať sa na objavné cesty po krásach Slovenska pešo.

Vladimír Minda
Vladimír Minda
Ahojte, volám sa Vlado (44), som tréner kickboxu, vášnivý športovec, milujúci otec, poslušný manžel, dobrý syn, rázny riaditeľ, vášnivý fanúšik a verný kamarát. Pre každého niekto iný, ale v prvom rade pozitívne mysliaci človiečik, ktorý sa snaží motivovať okolie k pohybu a športu. Pretože život je šport a šport je môj život.

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ostaň v kontakte

Sleduj najlepšie cesty chudnutia, príbehy o úspechu a inšpiratívne rozhovory s najlepšími trénermi a špecialistami v odbore. Začnite meniť svoj život už dnes!

spot_img

Najčítanejšie

Odoberaj najnovšie články emailom

Máš záujem pravidelne sledovať a čítať naše články? Prihlás sa do newslateru a raz za 2 týždne ti pošleme sumár článkov z nášho športového blogu.

.

Mohlo by ťa zaujímať